W Gdańsku trwa polowanie na nurdle zorganizowane przez Greenpeace. Grupy sitami przeczesują plaże

W Gdańsku trwa bezkrwawe polowanie na nurdle - drobne kuleczki z tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają Bałtyk. Akcja jest organizowana przez Greenpeace i mogą się do niej włączyć wszyscy chętni. W najbliższych dniach odbędzie się też w innych nadmorskich miejscowościach.
Zobacz wideo

W środę na plaży w Gdańsku rozpoczęła się akcja polowania na nurdle. Choć nazwa brzmi dość zagadkowo, to większość osób widziała je na własne oczy - to drobne plastikowe kuleczki z różnych tworzyw sztucznych, a dokładniej - granulat do produkcji plastikowych produktów. Nurdle najczęściej trafiają do rzek i mórz podczas transportu czy przeładunku. Są zagrożeniem m.in. dla ptaków i ryb morskich, które często mylą je z pokarmem i zjadają. Zanieczyszczają plaże i rzeki na całym świecie, w tym także Bałtyk.

Gdańsk. Greenpeace urządził polowanie na nurdle

Chętni do polowania na nurdle w ramach akcji Greenpeace Bałtyk #BezPlastiku zbierają się w kilkuosobowe ekipy przy molo w Brzeźnie i wspólnie przeszukują plażę. Zebrane plastikowe granulki zostaną przekazane do Instytutu Oceanografii Polskiej Akademii Nauk - tam specjaliści zbadają je, by lepiej rozpoznać skalę problemu na polskich plażach. Na morzu działają też nurkowie, którzy uczestniczą w akcji.

W polowaniu na nurdle biorą udział mieszkańcy, plażowicze, wolontariusze. Właściwie każdy, kto tylko chce, dołącza do nas i przeczesuje plażę. Można dołączyć na dziesięć minut, na godzinę, na cały dzień 

- mówi rzeczniczka Greenpeace'u w rozmowie z Gazeta.pl.

Cała akcja ma na celu zachęcanie do podpisywania petycji "Zatrzymajmy plastikową epidemię"skierowaną do ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Greenpeace alarmuje, że do tej pory na świecie wyprodukowano 8 mld ton plastiku, a tylko dziewięć proc. trafiło do ponownego użycia. W petycji znalazł się apel, by Polska przyjęła cele zawarte w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 5 czerwca, zakazujące używania m.in. jednorazowych sztućców i talerzy, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek do napojów. Petycję znajdziesz  TUTAJ >>

Akcje polowania na nurdle i wspólnego czyszczenia plaż z plastiku odbędą się także w innych nadmorskich miejscowościach - 21 lipca w Międzyzdrojach, a 24 lipca w Kołobrzegu. W Gazeta.pl będziemy relacjonować działania Greenpeace w ramach naszej akcji "Plaża bez peta". 

Więcej o:
Komentarze (211)
W Gdańsku trwa polowanie na nurdle zorganizowane przez Greenpeace. Grupy sitami przeczesują plaże
Zaloguj się
 • tomek74mm

  Oceniono 25 razy 23

  Skąd się to bierze ? Posegregowany pięknie polietylen jest rozdrabniany po to żeby mniej miejsca zajmował. Potem niestety jakiś statek umownie powiedzmy pod banderą Czadu opróżnia swoją ładownię z granulatu na środku Atlantyku. Potem przez morze północne, następuje tzw. Wlew do Bałtyku i kuleczki są na plaży.
  A dlaczego nie wykorzystują polietylenu z segregacji do powtórnego wyrobu butelek pojemników itp... ????? Bo Polietylen jest i tak produkowany jako uboczny efekt rafinacji ropy naftowej. Która firma chciałaby korzystać z zanieczyszczonych farbami, barwnikami, granulatów jeżeli może dostać świeży prosto z rafinerii.
  A te śmieci ..... część spłonie na wystpiskach w Polsce , część popłynie w ocean :(. Smutne

 • maguniaklikunia

  Oceniono 29 razy 15

  Już myślałam, że chodzi o nudle. My tu na Górnym Śląsku z nudli gotujemy nudelzupa.

 • 1111pln

  Oceniono 26 razy 14

  Jak czytam te komentarze, to przestaję się dziwić dlaczego na Marszu Niepodległości patridiota wyklęty walczył z młodym drzewkiem...

 • minkat

  Oceniono 15 razy 7

  najgorszy mikroplastik jest w kosmetykach, zabija morskie stworzenia. w kosmetykach jest oznaczany nastepujaco (lista jest po niemiecku, ale latwo to przetlumaczyc na polski nawet bez znajomosci jezyka):

  Acrylate Copolymer (AC)
  Acrylate Crosspolymer (ACS)
  Dimethiconol
  Methicone
  Polyamide (PA, Nylon)
  Polyacrylate (PA)
  Polymethylmetacrylate (PMMA)
  Polyquaternium (PQ)
  Polyethylene (PE)
  Polyethyleneglycol (PEG)
  Polyethyleneterephtalate (PET)
  Polypropylene (PP)
  Polypropyleneglycol (PPG)
  Polystyrene (PS)
  Polyurethane (PUR)
  Siloxane

 • harry_callahan

  Oceniono 8 razy 6

  Przypominam, że przy polowaniu na kurdle zostawianie samej bomby posypanej szczypiorkiem traktowane jest jako kłusownictwo.

 • helwiusz

  Oceniono 14 razy 6

  A już myślałem, że Ijon Tichy wznowił polowania na kurdle. (Byłoby to brzydko z jego strony, bo wszak przysiągł sobie więcej tego nie robić, po spotkaniu z pewnym szlachetnym ekologiem.)

 • pintonek

  Oceniono 5 razy 5

  Akcja ma charakter symboliczny. Wyłowione w ten sposób śmieci to promil "nudli" jakimi zanieczyszczonej wody i w sprawie oczyszczania praktycznie nic nie wnosi. Bardziej propaganda niż skuteczne działanie.

 • hens

  Oceniono 19 razy 5

  Kiedyś za komuny nazywało się to granulatem do wtryskarki, a już w czasach przygłupów z PIS ten szajs nazywamy N U R D L E.....................jakie to katotalibańskie i do tego jakie polskie.
  W górę serca bando kretynów redakcyjnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX