Operacja Rapid Forge. Amerykańskie myśliwce F-35 wylądowały w Powidzu

Samoloty sił powietrznych USA wylądowały w bazie lotniczej w Powidzu, w województwie wielkopolskim, w ramach operacji Rapid Forge. Przemieszczenie myśliwców oraz innych samolotów do baz w Polsce, Litwie i Estonii odbyło się w ramach ćwiczeń amerykańskiego wojska w Europie.
Zobacz wideo

Rapid Forge to ćwiczenia, których celem jest poprawa współpracy z krajami sojuszniczymi NATO. Do polskiej bazy w Powidzu wysłane zostały myśliwce F-35 Lighting II, F-15E Strike Eagle oraz samoloty C-130J Super Hercules. Zgodnie z programem, udostępnionym przez amerykańską ambasadę, żołnierze będą ćwiczyć tankowanie paliwa i dozbrajanie z użyciem amunicji ćwiczebnej.

Samoloty amerykańskich sił powietrznych F-35, F15E i C 130J wylądowały w bazie w Powidzu w ramach operacji Rapid Forge

W bazie Siauilai na Litwie przebazowane zostały myśliwce F-15E Strike Eagle oraz C-130J Super Hercules, a w Amari w Estonii F-15E Strike Eagle oraz MC-130J Commando II. Samoloty, które w ramach operacji Rapid Forge zostały przeniesione do innych baz na wschodzie Europy na co dzień stacjonują w Niemczech i Anglii.

Operacja Rapid Forge z wykorzystaniem jednostek amerykańskich sił powietrznych częściowo finansowana jest ze środków Europejskiej Inicjatywy Odstraszania. Celem ćwiczeń jest zwiększenie zdolności obronnych wojsk NATO poprzez skrócenie czasu koniecznego do rozpoczęcia ewentualnego ataku i wsparcia sojuszników.

Jak podaje portal stripes.com operacja Rapid Forge jest jedną z nowych strategii Pentagon Dynamic Force Employment, która przewiduje ćwiczenia najbardziej nieprzewidywalnych strategii, co w przyszłości może dać dużą przewagę wobec potencjalnych przeciwników. Koncepcja poparta została m.in. przez byłego sekretarza obrony USA Jima Mattisa. Dzięki niej zmienione zostały sposoby szkolenia i prowadzenia ćwiczeń wojskowych za granicą. Po wprowadzeniu strategii żołnierze zamiast tradycyjnych sześciomiesięcznych szkoleń mogą odbywać krótsze, ale częstsze ćwiczenia.

Więcej o:
Komentarze (77)
Operacja Rapid Forge. Amerykańskie myśliwce F-35 wylądowały w Powidzu
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 28 razy 12

  Duda specjalnie pojechał do Poznania żeby samolocikom pomachać. Dobry Duda, dobry. Siad Duda.

 • qudaq

  Oceniono 12 razy 6

  Przy okazji warto podać ciekawą wiadomość. Turcja zrezygnowała z zakupu ośmiu owych cudownych samolotów. Nasi strażnicy niepodległości, zajęci walką o stołki, powinni błyskawicznie zareagować na taką okazję. I przy okazji sprawdzić cenę niedoszłej transakcji. A tu znamienna i niepokojąca cisza.

 • kzet69

  Oceniono 4 razy 2

  I to akurat są bardzo pożyteczne ćwiczenia, niech kacapia wie że F-35 mogą znienacka spaść im prosto na ich głupie łby gdyby im się zachciało jakichś agresywnych sztuczek...

 • wojtekbajer

  Oceniono 14 razy 2

  Tylko pojawiła się karawana a kundle zaczęły ujadać.

 • say69mat

  Oceniono 20 razy 2

  W ramach operacji Rapid Frog mogą równie szybko ... odlecieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX