Operacja Rapid Forge. Amerykańskie myśliwce F-35 wylądowały w Powidzu

Samoloty sił powietrznych USA wylądowały w bazie lotniczej w Powidzu, w województwie wielkopolskim, w ramach operacji Rapid Forge. Przemieszczenie myśliwców oraz innych samolotów do baz w Polsce, Litwie i Estonii odbyło się w ramach ćwiczeń amerykańskiego wojska w Europie.
Zobacz wideo

Rapid Forge to ćwiczenia, których celem jest poprawa współpracy z krajami sojuszniczymi NATO. Do polskiej bazy w Powidzu wysłane zostały myśliwce F-35 Lighting II, F-15E Strike Eagle oraz samoloty C-130J Super Hercules. Zgodnie z programem, udostępnionym przez amerykańską ambasadę, żołnierze będą ćwiczyć tankowanie paliwa i dozbrajanie z użyciem amunicji ćwiczebnej.

Samoloty amerykańskich sił powietrznych F-35, F15E i C 130J wylądowały w bazie w Powidzu w ramach operacji Rapid Forge

W bazie Siauilai na Litwie przebazowane zostały myśliwce F-15E Strike Eagle oraz C-130J Super Hercules, a w Amari w Estonii F-15E Strike Eagle oraz MC-130J Commando II. Samoloty, które w ramach operacji Rapid Forge zostały przeniesione do innych baz na wschodzie Europy na co dzień stacjonują w Niemczech i Anglii.

Operacja Rapid Forge z wykorzystaniem jednostek amerykańskich sił powietrznych częściowo finansowana jest ze środków Europejskiej Inicjatywy Odstraszania. Celem ćwiczeń jest zwiększenie zdolności obronnych wojsk NATO poprzez skrócenie czasu koniecznego do rozpoczęcia ewentualnego ataku i wsparcia sojuszników.

Jak podaje portal stripes.com operacja Rapid Forge jest jedną z nowych strategii Pentagon Dynamic Force Employment, która przewiduje ćwiczenia najbardziej nieprzewidywalnych strategii, co w przyszłości może dać dużą przewagę wobec potencjalnych przeciwników. Koncepcja poparta została m.in. przez byłego sekretarza obrony USA Jima Mattisa. Dzięki niej zmienione zostały sposoby szkolenia i prowadzenia ćwiczeń wojskowych za granicą. Po wprowadzeniu strategii żołnierze zamiast tradycyjnych sześciomiesięcznych szkoleń mogą odbywać krótsze, ale częstsze ćwiczenia.

Więcej o: