Duda zmieni miejsce obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny? RMF: Przeniesie je z Gdańska do Warszawy

Prezydent Andrzej Duda zamierza zorganizować uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Warszawie, a nie w Gdańsku, gdzie odbywały się zazwyczaj - dowiedział się dziennikarz RMF FM.
Zobacz wideo

Z ustaleń RMF FM wynika, że zgodnie z decyzją Andrzeja Dudy głównym miejscem uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej ma być w tym roku Plac Piłsudskiego. Świętujący mają się zebrać w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza i pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego. 

RMF: Rocznica obchodów wybuchu II WŚ przeniesiona do Warszawy

Zgodnie z ustaleniami portalu na obchody rocznicy II wojny światowej zostali zaproszeni światowi przywódcy. Mają wśród nich być m.in. prezydenci krajów UE, przywódcy wszystkich krajów NATO, przywódcy krajów Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Gruzji i Białorusi), a także prezydent USA Donald Trump, który będzie wówczas w Polsce

Pałac Prezydencki poinformował RM FM, że większość światowych przywódców potwierdziła już swoją obecność.

W ubiegłych latach rocznice wybuchu II wojny światowej odbywały się na Westerplatte w Gdańsku. W zeszłym roku uczestniczył w nich m.in. Mateusz Morawiecki, a prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Senat reprezentował marszałek Stanisław Karczewski. Pojawili się także Joachim Brudziński, Marek Kuchciński i Mariusz Błaszczak. - Dziś widzimy, że kiedy to wszystko odchodzi w przeszłość, kwestionuje się rządy prawa, a nawet podważa się naszą obecność w Unii Europejskiej. Miarą odpowiedzialnego patriotyzmu jest szukanie tego, co łączy, a nie dzieli - mówił wówczas prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W czasie jego wystąpienia słychać było gwizdy.

Więcej o: