Już dziś częściowe zaćmienie Księżyca. O której najlepiej spojrzeć w niebo?

Fani obserwacji nieba będą mogli dziś obejrzeć częściowe zaćmienie Księżyca. Kosmiczne widowisko będzie widoczne z Polski. 16 lipca 2019 roku mija 50. lat od rozpoczęcia misji Apollo 11, której celem było lądowanie człowieka na Księżycu.
Zobacz wideo

Początek częściowego zaćmienia Księżyca nastąpi o godz. 20:44, ale jego najbardziej interesującą część będzie można oglądać w godzinach 22:00 - 2.:20. "Wyraźny cień Ziemi na tle tarczy Księżyca będzie widoczny o godzinie 22:02" - wyjaśnia doktor Weronika Śliwa kierownik Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Jak dodaje ekspertka, największa część tarczy księżyca będzie zaćmiona o godz. 23:30. W kulminacyjnym momencie zaćmienia cień Ziemi zakryje około 60-65 proc. tarczy Księżyca.

Częściowe zaćmienie Księżyca będzie można obserwować w Centrum Nauki Kopernik

Fani nocnego nieba mogą wziąć dziś udział we wspólnej obserwacji częściowego zaćmienia Księżyca podczas wydarzenia organizowanego przez Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. "Będzie to połączenie obserwacji zaćmienia i historii lotów kosmicznych, ponieważ 16 lipca to dzień, kiedy na Księżyc wyruszyła wyprawa Apollo 11 i miało to miejsce dokładnie 50 lat wcześniej, więc można powiedzieć, że Księżyc świętuje z nami" - mówi Weronika Śliwa.

W ramach świętowania 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu przez kolejne dni w Centrum Nauki Kopernik będzie można wziąć udział w warsztatach, dyskusjach z ekspertami i pokazach filmowych. 50. rocznicę rozpoczęcia misji Apollo świętuje także NASA. "50 lat temu ludzie postawili swoje pierwsze kroki na Księżycu. Świat patrzył, jak tworzyliśmy historię. (...) Czekamy na nasz kolejny gigantyczny skok w przyszłych misjach na Księżyc i Marsa" - czytamy na Twitterze amerykańskiej agencji kosmicznej. 

Więcej o: