Film o Amber Gold ma stać się orężem propagandy TVP. Jest odpowiedź producenta. "Podjęto stosowne działania"

Akson Studio, producent filmu "Solid Gold", zabrał głos ws. doniesień "Gazety Wyborczej" o tym, że TVP planuje wykorzystać obraz na użytek przedwyborczej propagandy. Jak zapewnia, "podjęło stosowne działania", by film nie stał się propagandowym orężem. "Nie ma na to naszej zgody" - czytamy.
Zobacz wideo

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" opisała, jakie plany ma mieć Telewizja Publiczna względem filmu "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego, który nawiązuje do sprawy afery Amber Gold. Przede wszystkim, według informacji dziennika, prezes TVP Jacek Kurski miał naciskać na zmianę daty premiery. Zamiast 5 lipca ostatecznie padło na 11 października.

Na "Solid Gold" TVP dała trzy miliony złotych - jednak według "GW" nieprzypadkowo. Informator gazety ocenił wprost: To ma być oręż wyborczy. Dlatego przesunięto datę premiery. Pod naciskiem TVP, której zależało, by zająć się dystrybucją.

Więcej: Telewizja Polska ozłoci PiS. Jacek Kurski zaatakuje filmem "Solid Gold" na kanwie Amber Gold

Akson Studio "zaniepokojone" rzekomymi planami TVP

Do tych rewelacji odniosło się Akson Studio, które jest współproducentem filmu (drugim jest TVP). Już na samym początku czytamy:

Głęboko zaniepokoił nas dzisiejszy artykuł w "Gazecie Wyborczej" dotyczący rzekomych planów TVP dotyczących propagandowego wykorzystania produkowanego przez nas filmu. Film ten nie jest i nigdy nie miał być propagandowy.

Akson tłumaczy, że film "Solid Gold" to po prostu historia patologii, która jest "obrazem smutnego dziedzictwa po czasach PRL". "Wątek bankowy, podobnie jak mafijny czy kryminalny jest jednym z wielu stanowiących tło dla fikcyjnej historii opowiadanej w filmie, a odniesień do zdarzeń publicznych można doszukiwać się w wielu aferach ostatnich 30 lat" - pada w stanowisku.

Akson: Dołożymy wszelkich starań, by film nie był i nie mógł być wykorzystywany propagandowo

Druga część pisma Akson Studio dotyczy już tylko jego poprzednich przedsięwzięć, podsumowane są dotychczasowe produkcje, które realizowano zarówno z TVP, jak i TVN czy Polsatem.

Pragniemy również zapewnić, że podejmiemy wszelkie kroki i dołożymy wszelkich starań, aby nasz film nie był i nie mógł być wykorzystywany propagandowo. A co za tym idzie - by nie mogły zostać naruszone prawa współtworzących go artystów i pozostałych członków zespołu. Nie ma na to naszej zgody

- pada na koniec. Akson Studio zapewnia, że "podjęło stosowne działania", by uzyskać wyjaśnienia w sprawie opisanej przez "GW".

Więcej o:
Komentarze (199)
Film o Amber Gold ma stać się orężem propagandy TVP. Jest odpowiedź producenta. "Podjęto stosowne działania"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 40 razy 32

  Prawicowe portale już się zachwycały że będzie można tym filmem uderzyć w Tuska. Cieszyli się że mają odpowiedź na film Polityka.
  To chyba po produkcji Sekielskich został im taki kompleks sieroty że żaden twórca nie chce być po ich stronie. Co i rusz durnie są ośmieszani przez kolejnych artystów. Sami sobie na to zapracowali.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 33 razy 27

  Pewnie emisję filmu poprzedzi agresywna "reklama", która nie pozostawi wątpliwości w umysłach "ludu ciemnego", że mamy do czynienia z prawdziwą aferą PO.

 • norman67

  Oceniono 29 razy 21

  To może jakieś dzieło ze sfery bankowości z Mateuszkiem-Kłamczuszkiem w roli pobocznej? Albo SKOK Wołomin? Czy prawda o śmierci Krzysztofa Olewnika? Albo jak policjanci z Mokotowa tuszowali śmierć Joanny B.?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 16

  Patologia to jest 1.6 miliarda złotych ukradzionych podatnikom na Kur.ska propagandę w tzw "telewizji publicznej" - szkoda że tym się nikt nie zajmie, choćby mega-prokurator Ziobro (żartowałem)...
  A tzw afera Amber Gold świadczy tylko o tym że w tym kraju, wystarczy komuś obiecać zloty interes, że będziesz miał 20% zysku z lokaty roczne, że kurs CHF przez najbliższe 35 lat się nie zmieni... i miliony ludzi przyniesie ci w zębach swoje ostatnie grosze, uważając się na dodatek za mega cwaniaków

 • lidkawozniak

  Oceniono 18 razy 16

  Nie chcecie, żeby był wykorzystywany propagandowo?
  To proste: sami opóźnijcie zakończenie produkcji na po wyborach.

 • berek-oberek

  Oceniono 22 razy 14

  Oczywiście fabuła filmu nie obejmie aktu ogłaszania wyroku, który jednoznacznie potwierdzi brak jakikolwiek powiązań polityków PO z całą tą aferą, mało tego, potwierdzi również brak osób trzecich czy też sponsorów stojących za Plichtą. Zobaczymy wszystkie "tajemnicze" wątki, które przewijały się podczas przesłuchań komisji śledczej, łącznie z Carycą Suskiego.

 • stefan4

  Oceniono 10 razy 10

  > podejmiemy wszelkie kroki i dołożymy wszelkich starań, aby nasz film nie był i nie mógł być
  > wykorzystywany propagandowo

  A jakie to mogą być działania? Zrobiliście film, jest on w rękach TVP i to TVP będzie podejmowała działania takie, jak zechce.

 • dan_on

  Oceniono 14 razy 10

  a druga część to będzie "solid'ny skok"? czy pierwsza część będzie o tym, jak pełnosprytni "inwestowali" w goowno licząc na mega zyski? jeżeli tak, to mam nadzieję, że film będzie miał szczęśliwe zakończenie i na końcu "inwestorzy" z "sg" zostaną obciążeni "podatkiem od głupoty".

 • tempa-dzida2

  Oceniono 15 razy 9

  Że zacytuję wypowiedź jednego z prezesów banku, po reklamie z Chuckiem Norisem
  "LUDZIE SĄ TAK GŁUPI ..."
  Mimo wszystko wyrażam nadzieję, że kampania skierowana do "ludzi głupich" nie przyniesie spodziewanego efektu.
  Ale cóż tonący i brzytwy się chwyta ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX