Zamknięte plaże w Gdyni i Gdańsku. W Bałtyku znów zakwitają sinice

Sinice znów uprzykrzają urlop plażowiczom spędzającym wakacje nad Bałtykiem. Dwie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne - w Gdańsku oraz w Gdyni - wydały zakaz kąpieli na kilku plażach.
Zobacz wideo

"Woda w kąpieliskach Gdańsk Stogi i Gdańsk Sobieszewo jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic" - czytamy w komunikacie PSSE w Gdańsku. Podobne zarządzenie dotyczące plaż Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo i Gdynia Orłowo wydał sanepid z Gdyni. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna, a sinice mogą się przenieść w okolice innych plaż pod wpływem prądów morskich. Przypomnijmy, że w zeszłym roku w momencie szczytu zakwitu sinic w Bałtyku zamkniętych było aż 50 plaż.

Sinice w Bałtyku. Dlaczego plaże są zamknięte? 

Zakwitowi sinic sprzyjają wysoka temperatura wody, duże nasłonecznienie i bezwietrzna pogoda. Sinice mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi ze względu na wytwarzane przez nie toksyny. Samo wejście do wody z sinicami może skończyć się wysypką i świądem, z kolei wypicie wody, w której znajdują się te bakterie, może powodować problemy żołądkowe, takie jak biegunki i wymioty. Przy dużym stężeniu toksyny wytwarzane przez sinice mogą wpływać na ośrodkowy układ nerwowy, powodując m.in. porażenie mięśni. Listę aktualnie zamkniętych plaż można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Więcej o:
Komentarze (29)
Zamknięte plaże w Gdyni i Gdańsku. W Bałtyku znów zakwitają sinice
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 12 razy 10

  Więcej węgla! Niech żyje nasz wielki mały Wódz!

 • kamuimac

  Oceniono 8 razy 8

  kto by sie sinicami przejmował - ważne że janusze 500 plus mają gdzie grilla na plaży rozpalic

 • alfonso.perez

  Oceniono 12 razy 8

  Taki jest efekt zrzucania ścieków do morza. Ale pewnie zaraz wyskoczy jakiś ekspert i stwierdzi, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

 • gdynka

  Oceniono 8 razy 6

  Plaże nie są zamknięte. Jest niedozwolona kąpiel w morzu. To jakby drobna różnica.

 • jerzysm42

  Oceniono 6 razy 4

  Zaczynam mieć nadzieję.
  Setki milionów, a może miliardy lat temu sinice były jednymi z organizmów na Ziemi, które zaczęły produkować tlen.
  Może kiedyś na Ziemi życie się odrodzi, chyba że Szyszka zacznie zwalczać sinice.

 • mercx

  Oceniono 10 razy 4

  "Zakwitowi sinic sprzyjają wysoka temperatura wody, duże nasłonecznienie i bezwietrzna pogoda."

  w zimie kiedy w warszwie jest smog - dziennikarze piszą że smog powstaje bo nie ma wiatru. Latem kiedy w Bałtyku wykwitają sinice ci sami dziennikarze piszą że to dlatego że w zimnym Bałtyku jest za wysoka temperatura wody... panów dziennikarzy informuję że smog powstaje bo ludzie w kopciuchach spalają co się da, a sinice wykwitają z syfu który spływa do Wisły - jednej z najbrudniejszych rzek w Europie. nawozy z pól które zmywa deszcz - to wszytsko trafia do wisly a wisła do bałtyku.

 • oldthor

  Oceniono 5 razy 3

  Zatoka dobrze nawożona fosforanami z Wiślinki, gówna Motławą z Gdańska i mamy to co mamy

 • fantomas200

  Oceniono 2 razy 2

  Jak byłem mały to w wakacje jak tylko mogłem jeździłem na plażę /Stogi-Gdańsk/ tramwajem linii 9. Tłok niemiłosierny. Ale trudno. Na plaży zero parawanów, czasem jakieś kosze dla bogaczy. Po plaży przechadzał się pan zeskrzynką sprzedający plażowiczom lody Calypso. Inny sprzedawał ogórki małosolne, nie było ratowników. Nie było też sinic, choć w mojej młodości też były upały i brak wiatru. Uciążliwe czasem były meduzy, małe i średnie. Śliczne dla oka. Pomiędzy nogami przepływały małe rybki, ostroboki /kolki/ tak je nazywaliśmy, czasem jakiś zagubiony tubis. Na plaży grało się w siatkówkę gdzie kto chciał, miejsca było pełno. Sielanka i odpoczynek. Aż łza się w oku kręci. A dziś full ludzi, pełno złośliwych turystów, zakazów i nakazów, ratownicy dla dodania otuchy Grażynom i Januszom. Piwo na jażdym kroku i zdzierstwo za porcję ryby. Inny świat.

 • fajny_zajety

  Oceniono 14 razy 2

  Poważnie ktoś się kąpie w Polskim morzu Arktycznym? Temperatura wody 18 st. C duże ryzyko wysypki i poparzeń. grubo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX