Zamknięte plaże w Gdyni i Gdańsku. W Bałtyku znów zakwitają sinice

Sinice znów uprzykrzają urlop plażowiczom spędzającym wakacje nad Bałtykiem. Dwie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne - w Gdańsku oraz w Gdyni - wydały zakaz kąpieli na kilku plażach.
Zobacz wideo

"Woda w kąpieliskach Gdańsk Stogi i Gdańsk Sobieszewo jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic" - czytamy w komunikacie PSSE w Gdańsku. Podobne zarządzenie dotyczące plaż Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo i Gdynia Orłowo wydał sanepid z Gdyni. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna, a sinice mogą się przenieść w okolice innych plaż pod wpływem prądów morskich. Przypomnijmy, że w zeszłym roku w momencie szczytu zakwitu sinic w Bałtyku zamkniętych było aż 50 plaż.

Sinice w Bałtyku. Dlaczego plaże są zamknięte? 

Zakwitowi sinic sprzyjają wysoka temperatura wody, duże nasłonecznienie i bezwietrzna pogoda. Sinice mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi ze względu na wytwarzane przez nie toksyny. Samo wejście do wody z sinicami może skończyć się wysypką i świądem, z kolei wypicie wody, w której znajdują się te bakterie, może powodować problemy żołądkowe, takie jak biegunki i wymioty. Przy dużym stężeniu toksyny wytwarzane przez sinice mogą wpływać na ośrodkowy układ nerwowy, powodując m.in. porażenie mięśni. Listę aktualnie zamkniętych plaż można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Więcej o: