Gliński mówi, dlaczego nie chce powołać dyrektora muzeum POLIN. "Stola odmówił konferencji o Kaczyńskim"

Mimo wygrania konkursu na dyrektora POLIN prof. Dariusz Stola nie może ponownie objąć tej funkcji. Na drodze staje mu minister kultury Piotr Gliński, który wyjawił, skąd biorą się jego zastrzeżenia. Poszło o odmowę zorganizowania przez Stolę w POLIN konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i "jego myśli politycznej" w relacjach polsko-żydowskich.
Zobacz wideo

Kilka dni temu "Rzeczpospolita" donosiła o dziwnej sytuacji w Muzeum POLIN. Dotychczasowy dyrektor placówki, prof. Dariusz Stola, jeszcze w połowie maja wygrał konkurs na dyrektora - pokonał w nim Monikę Krawczyk, przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wygrał zdecydowanie, gdyż uzyskał 11 na 15 możliwych głosów.

Mimo zwycięstwa prof. Stola nie został ponownie powołany na dyrektora, ponieważ konkurs to tak naprawdę tylko rekomendacja, a bez zgody ministra kultury - wicepremiera Piotra Glińskiego - nie może do tego dojść. Ze strony Piotra Wiślickiego, szefa Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, padły nawet oskarżenia, że Gliński "gra na czas" i nie dotrzymał warunków umowy. - Mieliśmy umowę, że wynik konkursu na dyrektora będzie respektowany - mówił "Rz" Wiślicki.

Gliński o POLIN: Minister kultury nie ma zbyt wiele do powiedzenia

O sprawę został zapytany w TV Trwam sam Piotr Gliński. Minister kultury najpierw zaczął opowiadać o tym, że Muzeum POLIN jest zarządzane przez trzy podmioty: resort kultury, miasto Warszawa i Stowarzyszenie ŻIH.

- Tam, trochę z dystansem do całej sprawy, jest jest stosunek głosów jeden do dwóch i minister kultury nie ma zbyt wiele do powiedzenia - tłumaczył Gliński, dodając przy tym, że wynik konkursu to tylko "etap" w mianowaniu dyrektora oraz że wszystkie trzy podmioty muszą zgodzić się na takiego kandydata.

Ja skorzystałem ze swoich uprawnień i ja analizuję w tej chwili sytuację, ponieważ pomiędzy konkursem a obecną chwilą dotarły do mnie dodatkowe jeszcze informacje o różnych działaniach pana dyrektora Stoli, które się w moim uznaniu nie bardzo mieszczą, właśnie, będziemy to wyjaśniali, w statucie tej instytucji

- opowiadał minister kultury.

Dlaczego Gliński nie wskazał Stoli? Poszło o konferencję na temat Kaczyńskiego

W programie "Rozmowy niedokończone" w TV Trwam Piotr Gliński wyjawił, co tak naprawdę przeszkadza mu w prof. Dariuszu Stoli. Napomknął tylko o roli Muzeum POLIN w "dbaniu o dobrą jakość dialogu polsko-żydowskiego", a po chwili podkreślił, że spory wkład w poprawianie tego dialogu miał prezydent Lech Kaczyński.

Lech Kaczyński był zaangażowany w budowę tego muzeum, był także zaangażowany, jak powiedziałem, w relacje polsko-żydowskie. (...). Te dokonania Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie były dość istotne i ważne. Tymczasem pan dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i ruchowi społecznemu imienia Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji właśnie poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich. To jest dość takie dziwne i bulwersujące

- podsumował Gliński. Zapewnił przy tym, że POLIN działa nadal sprawnie, funkcję dyrektora pełni zastępca prof. Stoli, czyli Zygmunt Stępiński.

Więcej o:
Komentarze (168)
Gliński mówi, dlaczego nie chce powołać dyrektora muzeum POLIN. "Stola odmówił konferencji o Kaczyńskim"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 67 razy 61

  "Poszło o odmowę zorganizowania przez Stolę w POLIN konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i "jego myśli politycznej" w relacjach polsko-żydowskich."
  -----
  A jednak są jeszcze tacy, którzy odmawiają bałwochwalstwa TZW NIEMOCIE EX- PREZYDENTA!
  Moje najwyższe uznanie dla owych.
  Prosimy o wiecej takowych:).

 • rybka9915

  Oceniono 65 razy 57

  Muzeum POLIN nie jest koncertem zyczen dla sieroty corki, zyjacej z nierobstwa i dzieworodztwa metoda cerowana.
  Temat zaslug kurdupli z punktu widzenia pisbolszewii jest zenujacy, jak cala ta menda glinski, filozof ruski z tableta. To sa wiecej niz jaja, by muzea zajmowaly sie krzewieniem kultu kurdupli, bo kurdupel tak chce, a glupi glinski jak tego nie wykona, to wyleci.

 • serenita123

  Oceniono 45 razy 39

  Prof. Norman Davies: Kaczyński działa jak bolszewik, a PiS to najbardziej mściwy gang w Europie.
  Stąd i kult trupa w mauzoleum

 • bahmat

  Oceniono 38 razy 34

  przecież to jest najlepszy przypadek teraz k...wa my, ja tu rządzę, ode mnie wszystko zależy ja pardziel minister od kultury naszej beznadziejności.

 • berek-oberek

  Oceniono 31 razy 27

  Chcieli wykorzystać Muzeum jak i jego budżet do propagandy partyjnej, a więc słusznie odmówił. Ciekawe czy Pis zaryzykuje przejęcie terenów muzeum za pomocą specustawy podobnie jak to już zrobił z placem Piłsudskiego i Westerplatte?

 • tim7

  Oceniono 24 razy 24

  Co za kutwa. Zorganizowanie pogadanki w ECS ze świadkami historii zostało przez tego gnoja uznane za akt upolityczniania muzeum. Ale międzynarodowa konferencja w muzeum na cześć tatusia urządzana przez córunię polityczną sprawą już nie jest? Co za szuja...

 • arreis65

  Oceniono 28 razy 24

  "myśl polityczna lecha kaczyńskiego" - to myśl polityczna jarosława kaczyńskiego - ktos sobie wyobraża międzynarodową konferencję poświęconą kurduplowi żoliborskiemu ???

 • plutoniczna

  Oceniono 25 razy 23

  "Poszło o odmowę zorganizowania przez Stolę w POLIN konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.."
  Czyli nie żadne względy merytoryczne tylko zwykła chamska ordynarna zemsta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX