Operację przeprowadzają nurkowie-minerzy przy wsparciu niszczyciela ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców. Prace przy wydobyciu niewybuchu potrwają około 4 godzin. Po podniesieniu miny, zostanie ona odtransportowana na poligon morski i zdetonowana. Brytyjska mina lotnicza zalega na głębokości około 6 metrów na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście - tuż przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.
- Po przeprowadzeniu rekonesansu przez siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża określiliśmy ten obiekt jako lotniczą minę morską z okresu II wojny światowej. Jest to mina pochodzenia brytyjskiego. Takie miny ważą 750 kg, zawierają w sobie ponad 400 kg materiału wybuchowego - powiedział portalowi swinoujskie.info komandor Grzegorz Lewandowski z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Na czas wydobycia miny tor wodny Szczecin-Świnoujście został zamknięty. W trakcie transportu niewybuchu poza port będzie też wstrzymane kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Przewiduje się, że nastąpi to w godzinach między 8.00 a 9.00. W tym czasie planowana jest także ewakuacja ludzi z obszarów z tzw. strefie bezwzględnej, obejmującej obszar do 200 metrów od osi toru wodnego. Ewakuowanych zostanie ok. 160 mieszkańców. Natomiast mieszkańcy domów w odległości od 200 do 550 metrów, jak informuje świnoujski magistrat, "zobowiązani są do pozostania w miejscu zamieszkania, niezbliżania się do okien i nie wychodzenia na balkony". Osobom planującym podróż do Świnoujścia samochodem w godzinach porannych sugerowany jest wybór drogi alternatywnej przez Niemcy.