Małopolska kurator oświaty znalazła winnych problemów z rekrutacją w szkołach. To uczniowie

Małopolska kurator oświaty winą za problemy z rekrutacją w szkołach obarczyła uczniów. Według Barbary Nowak "nie dopasowali swoich wyników do progów punktowych obowiązujących w danej szkole".
Zobacz wideo

Barbara Nowak podczas piątkowej konferencji prasowej odniosła się do problemów w szkołach w Krakowie, gdzie aż 2,5 tys. osób nie dostało się do szkół w pierwszym naborze. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nałożenie się roczników.  - Problem z rekrutacją jest charakterystyczny tylko i wyłącznie dla dużych miast. Nie polega on jednak na tym, że nie ma przygotowanych miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych, lecz na tym, że uczniowie, aplikując do szkół nie dopasowali najczęściej swoich wyników, swoich osiągnięć do progów punktowych obowiązujących w danej szkole - przekonywała małopolska kurator oświaty.

Barbara Nowak o problemach z rekrutacją w szkołach

Później jednak Nowak znalazła "usprawiedliwienie" dla uczniów. - Pragnę tu zaznaczyć, że jest jedna ważna informacja, usprawiedliwiająca uczniów, bowiem uczniowie aplikujący do szkół nie mieli jeszcze w danym czasie informacji, jakie otrzymali wyniki z egzaminów, to z całą pewnością mogło zaburzyć orientację co do tego, jaką szkołę należałoby wybrać - stwierdziła. 

Kurator przekonywała też, że "rekrutacja w tym roku wygląda niemal zupełnie identycznie jak w latach poprzednich". - Na przykładzie Krakowa skala niezakwalifikowanych uczniów do jakiejkolwiek szkoły jest taka sama jak w latach ubiegłych. Dla porównania w ubiegłym roku, w poprzednich latach zwykle to było 1200 uczniów, którzy w pierwszym naborze nie zakwalifikowali się do żadnej ze szkół dzisiaj mamy tzw. podwójny rocznik i to jest 2500 osób - mówiła Nowak.

Więcej o:
Komentarze (284)
Małopolska kurator oświaty znalazła winnych problemów z rekrutacją w szkołach. To uczniowie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 127 razy 113

  Niedopasowany to ma pani kurator rozmiar głowy w stosunku do wielkości mózgu. Na co takie duże opakowanie jak w środku pusto.

 • iarna

  Oceniono 101 razy 91

  Mam prośbę do pisowych władz - czy moglibyście w końcu dopasować człowieka z jego kompetencjami do stanowiska? Bo na razie pokazujecie przegląd głupów urzędowych.

 • zd46

  Oceniono 73 razy 65

  Za swoja wrogość wobec uczniów,pani powinna być RUGOWANA ze stanowiska. Pani moze się zajmować inwentarzem żywym a nie EDUKACJĄ i UCZNIAMI. Słuchając pani mam wrażenie, że pani napiła się "zbyt brudnej wody święconej". Ależ pani WALNĘŁO

 • fruqo3

  Oceniono 61 razy 53

  Mam taką propozycję - niech PiS stworzy sobie swoje własne, nowe państwo na wschód od Wisły.
  Wszyscy inni wyniosą się na zachodni jej brzeg i będą sobie żyli w tej zgniliźnie moralnej, pod butem Niemców, wśród komunistycznych pomiotów, itp. A PiS na wschodnim brzegu Wisły stworzy sobie swój raj.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 45

  w Gdańsku winnym wg PiSu jest sp prezydent Adamowicz, wiec czemu nie dzieciaki???

 • jackanapes

  Oceniono 47 razy 43

  Ta pani znalazła się w bardzo niekomfortowej sytuacji.
  Domyśla się, że nie ma nic sensownego do powiedzenia, ale nie jest w stanie się powstrzymać.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 48 razy 42

  PiS obsadził same odpady nauczycielskie na stołkach w kuratoriach. A ta rozgwiazda przebija wszystkich kuratorów razem wziętych, nawet uwzględniając jej lubelską koleżankę.

 • taciakje_g.pl

  Oceniono 45 razy 39

  Jakbym słuchał Michalika w sprawie pedofilii.

 • caraway

  Oceniono 35 razy 31

  Jak zwykle odlot

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX