Licheń. Wrócił pomnik, ale już bez ks. Eugeniusza Makulskiego. Został sam Jan Paweł II

Przed bazylikę w Licheniu wrócił pomnik, który został usunięty po emisji filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego. Na monumencie nie ma już klęczącego przed Janem Pawłem II kustosza sanktuarium Eugeniusza Makulskiego, który jest oskarżany o molestowanie i wielokrotny gwałt.
Zobacz wideo

Informację o tym, że pomnik już bez księdza Makulskiego powrócił do Lichenia, podał TVN24. Ze zdemontowanego wcześniej monumentu zniknęła postać stojącego obok Jana Pawła II licheńskiego kustosza oraz makieta największego w Polsce kościoła. Został sam papież. 

Licheń. Wrócił pomnik, ale już bez ks. Makulskiego. Został sam Jan Paweł II

Odsłonięty i poświęcony 15 sierpnia 1999 r. przed licheńską bazyliką pomnik przedstawiał Jana Pawła II i klęczącego u jego stóp ks. Eugeniusza Makulskiego. Jest on dziełem polskiego artysty, prof. Mariana Koniecznego, autora m.in. pomnika Jana Pawła II w Leżajsku czy zdemontowanego już pomnika Lenina w Nowej Hucie.

Licheń. Pomnik papieża Jana Pawła II, przed którym klęczy ks. Eugeniusz MakulskiLicheń. Pomnik papieża Jana Pawła II, przed którym klęczy ks. Eugeniusz Makulski Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

"Tylko nie mów nikomu". Oskarżenia wobec ks. Eugeniusza Makulskiego

Ks. Eugeniusz Makulski pojawia się w dokumencie Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Jeden z bohaterów filmu, obecnie ksiądz, twierdzi, że w przeszłości był wielokrotnie gwałcony przez księdza Makulskiego.

Stał przy biurku i mówił o tym, że ma zdolności bioenergoterapeuty, rozkładał ręce i przyciskał do siebie rozebrany. Potem kładł do łóżka. Jeśli coś jest koszmarem, to właśnie to. Jeśli jest piekło, to takie właśnie

- tak opisywał to w liście upublicznionym w "Tylko nie mów nikomu" mężczyzna, który utrzymuje, że jest ofiarą ks. Makulskiego.

Zasłonięcie i demontaż pomnika

Po ujawnieniu tych informacji zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie, w którym odcięło się od działań Makulskiego i podjęło decyzję najpierw o zasłonięciu, później zaś o czasowym demontażu pomnika.

Finansowe i seksualne nadużycia duchownego znane były przed publikacją "Tylko nie mówi nikomu". W ostatnim tygodniu zaś, pojawiają się nowe doniesienia: o molestowaniu dorosłego mężczyzny przez licheńskiego kustosza poinformował ks. Adam Boniecki, zaś opublikowana niedawno przez duchownego książka zawiera fragmenty budzące dwuznaczne skojarzenia.

Więcej o:
Komentarze (168)
Licheń. Wrócił pomnik, ale już bez ks. Eugeniusza Makulskiego. Został sam Jan Paweł II
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 51 razy 47

  Skandal pedofilii w kościele już został wyciszony - PiS oraz kościół zaraz po ujawnieniu zboczeńców w sutannach szybko wyciągnęli gruby dywan z napisem LGBT i przykryli nim pedofilów. Kaczyński robił to gorliwie strasząc Polaków sodomią LGBT. Na plebaniach ministranci zapewne nadal tracą dziewictwo w szponach proboszczów i wikarych.

 • guru133

  Oceniono 34 razy 34

  Ta archiszopa doskonale obrazuje gust a właściwie bezguście PiSlamskiego suwerena.

 • muzoman

  Oceniono 31 razy 29

  W Gdańsku z Heńkiem się nie patyczkowali, uwiązali mu linę i we dwóch go obalili niczym tyrana jakiegoś.

 • sacc77

  Oceniono 30 razy 26

  Usunęli pedofila, ale pozostawili pedofilów niestrudzonego protektora i obrońcę?

 • jpy1

  Oceniono 32 razy 26

  Gdybym był premierem tego kraju zrównałbym kościół z ziemią. Nie zostałby by po was, szmaciarze, kamień na kamieniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX