Kryzys lekowy. Łukasz Szumowski: "Substancje, których najbardziej brakowało są już w Polsce"

- Problem z dostępnością do leków został rozwiązany, był problemem technicznym, związanym z globalnymi mechanizmami rynku farmaceutycznego. Mamy zapewnienia od producentów i wiemy z naszych danych, że te leki są już w Polsce - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Minister zdrowia podkreślił, że "substancje, których najbardziej brakowało są już w Polsce". Dodał również, że "program szczepień jest realizowany zgodnie z planem". - Nie ma żadnego zagrożenia - zapewnił.

Kryzys lekowy zażegnany?

Minister dodał, że leki muszą trafić do specjalnego systemu, po tym będą mogły zostać sprzedane do aptek. - Stąd infolinia, wsparcie informacyjne pacjenta, by zbudować u tych osób poczucie bezpieczeństwa - zapewnił.

Ministrowi wtórowała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, która w poniedziałek alarmowała o docierających do kierowanej przez nią instytucji głosach farmaceutów z całej Polski podnoszących problem braku dostępności określonych leków. - Leki znajdują się w hurtowniach farmaceutycznych. Mam nadzieje, że niedługo trafią do aptek i sytuacja ulegnie poprawie - powiedziała Piotrowska-Rutkowska.

Kilkaset tysięcy osób bez leków

W środę Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski poinformował, że problemy z dostępnością dotyczą około 300 lekarstw. Braki dotyczą leków stosowanych m.in. w leczeniu chorób tarczycy, astmy, alergii, nadciśnienia i cukrzycy. Według farmaceutów, z tych leków korzysta miesięcznie nawet kilkaset tysięcy pacjentów w Polsce.

Pod numerem 800 190 590 pacjenci mogą uzyskać informację dotyczącą dostępności ich leków.

Więcej o: