Podwójny rocznik zbiera żniwo. Tysiące uczniów nie trafią do wybranej szkoły [MAPA]

W Krakowie do wybranego liceum czy technikum miało nie dostać się blisko 2,5 tys. uczniów, w Rzeszowie - tysiąc. Z całej Polski spływają doniesienia o tym, jak tzw. podwójny rocznik wpłynął na rekrutację do szkół.
Zobacz wideo

Zamieszania z tzw. podwójnym rocznikiem ciąg dalszy. W roku szkolnym 2019/2020 we wrześniu w liceach - za sprawą reformy edukacji byłej już szefowej MEN Anny Zalewskiej - pojawią się zarówno absolwenci gimnazjów, jak i szkół podstawowych ("nowi" ósmoklasiści).

Wczoraj na Gazeta.pl opisywaliśmy, że szkoły miały dwa lata na przygotowanie się na podwójny rocznik, niektóre z nich zwiększyły nabór, ale nawet takie działania nie sprawiły, że uczniowie dostali się do swoich wymarzonych szkół ponadpodstawowych (liceów, techników czy zawodowych).

Problemem pozostaje też po prostu liczba sal - część szkół nie jest w stanie jej zwiększyć, w dodatku przepełnione licea to też trudności z układaniem planu lekcji. Więcej klas to więcej zajęć, co mogłoby wymuszać np. pracę szkół w systemie dwuzmianowym.

Ilu uczniów nie dostaje się do wybranych liceów? Dane z całego kraju

Największym zmartwieniem absolwentów i ich rodziców, co wielokrotnie komunikowano w mediach, pozostaje jednak sprawa braku miejsc w liceach, do których aplikowali. MEN zapewnia, że miejsc w szkołach ponadpodstawowywch wystarczy, uczniowie jednak narzekają, że podwójny rocznik sprawił, że ich kilkuletnia praca poszła na marne.

Uczniowie niezakwalifikowani do wybranych szkółUczniowie niezakwalifikowani do wybranych szkół Gazeta.pl

Reporterzy TVN24 podliczyli, jak ta sytuacja wygląda w przypadku kilku miast wojewódzkich. W Krakowie mówi się o blisko 2,5 tys. uczniów, którzy niezakwalifikowali się do wybranej szkoły, w Gdańsku - 1,2 tys., a w Rzeszowie o tysiącu.

W "Faktach" TVN w środę wyemitowano wypowiedź wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, który tłumaczył, że problemy występują tylko w miastach metropolitalnych, a tam - jak wskazywał - rządzi PO i lewica. Sęk w tym, że na 104 miasta prezydenckie w Polsce, tylko w czterech (Otwocku, Stalowej Woli, Chełmie i Zamościu) rządzi Prawo i Sprawiedliwość.

Wiceminister edukacji: Nigdy nie było gwarancji, że wszyscy uczniowie dostaną się do liceów i techników

Więcej o:
Komentarze (247)
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020. Dane z Polski [MAPA]
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 39 razy 31

  "Tak zwanego podwójnego rocznika tak na prawdę nie będzie w związku z niżem demograficznym. Gdy mówimy, że mamy to policzone to nie chełpimy się, ale zgodnie z Systemem Informacji Oświatowej mamy to policzone
  Anna Zalewska, Kongres Powiatów we Wrocławiu - 06/04/2018"
  Ściągnąć za fraki z Brukseli i niech naprawia sytuację. W razie czego list gończy wysłać.

 • def11

  Oceniono 41 razy 29

  Reforma jest dobrze przemyślana, wszystko mamy policzone

  pozdrawiam z Brukseli, wasza Ania

  p.s. a w razie co, jak mówił mój kolega "do szkoły można za granicę"

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 28 razy 22

  Przecież jednym z zamysłów deformy było wypchnięcie młodzieży ze szkół średnich, wepchnięcie ich na siłę do zawodówek i później na rynek pracy, żeby pracowali na "plusy". Stąd też zwolnienie z PIT do 26 roku życia.
  Przy okazji dowalenie samorządom, by ze środków własnych sfinansowały pomysły Zalewskiej.

 • kociba

  Oceniono 26 razy 20

  Zalewskiej powinien być odebrany mandat europosła. Chciała z Brukselą dzielić się swym doświadczeniem i walczyć o środki na edukację. Teraz zasiadła tam jako specjalistka od ochrony środowiska. Rodzice z uczniami powinni zacząć pisać do Brukseli w sprawie specjalistki od wszystkiego i szturmować kuratoria, a nie dać sobie wciskać kitu, że źle dziecko wybrało...

 • obywateleu

  Oceniono 26 razy 18

  Pisowi nie po drodze z wykształconą młodzieżą. Ktoś przecież musi ich popierać.

 • biesczad1

  Oceniono 26 razy 18

  Pani Ania okazała się takim samym kłamcą, jak jej pryncypał - brawo, wyborcy PiSu!!
  Wiem, wiem - 500+, morda w kubeł i nie oddychać...

 • dupazbita

  Oceniono 20 razy 14

  Ot taka pisiorska rzeczywistość. Młodzież największym przegranym jak zwykle, a główna sprawczyni przez najbliższe 4 lata będzie zgarniać po 40 tysięcy złoty i będzie się naszym dzieciom szczerzyć w twarz. Co na to najwyższy mlaskacz kraju?

 • jacekczewa

  Oceniono 14 razy 12

  to przestało być śmieszne...sam mam córkę która ukończyła gimnazjum , startuje do technikum na budownictwo a ma tylko 165 punktów.....okaże się we wtorek

 • 1111pln

  Oceniono 9 razy 9

  Zamiast w renomowanym liceum będzie miejsce w odzieżówce, budowlance, czy w klasie fryzjerskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX