Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa poświęcony jest pamięci ofiar rzezi wołyńskiej oraz innych mordów dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej. 11 lipca przypada również rocznica tak zwanej "Krwawej niedzieli" - fali mordu na Polakach na Wołyniu w 1943 roku.
W 2013 roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Solidarnej Polski i środowiska kresowe opowiedziały się za ustanowieniem 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. W 2016 roku Sejm przyjął uchwalę ustanawiającą to święto.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa ma upamiętniać ofiary mordów dokonywanych na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Czechach, Ormianach, Żydach i innych mniejszościach) dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN, UPA, SS-Galizien w latach od 1943 do 1945 roku. Zgodnie z ustawą tego dnia upamiętnia się także tzw. "Sprawiedliwych Ukraińców", którzy odmawiali udziału w mordach oraz żołnierzy Samoobrony Kresowej, Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy próbowali ochraniać cywilów przed atakami.
11 lipca tego roku wypada 76. rocznica rzezi wołyńskiej. W 1943 roku na Wołyniu dochodziło do masowych morderstw polskiej ludności cywilnej. Kulminacyjnym momentem była tzw. krwawa niedziela na Wołyniu. 11 lipca zaatakowano Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Zabójstwa dokonywane były przez Ukraińską Powstańczą Armię, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, a nawet ukraińską ludność cywilną.
UPA od maja 1943 roku przygotowywała się jednak do jednoczesnego uderzenia na polskie osady. W czerwcu dowódca UPA Dmytro Klaczkiwski wydal rozkaz eksterminacji Polaków na Wołyniu. Na kilka dni przed atakiem we wsiach ukraińskich odbywały się spotkania, podczas których przekonywano ludność cywilną o konieczności wymordowania Polaków i zachęcano do przyłączenia się do akcji. Ukraińcy otaczali osady Polaków, zbierali mieszkańców w jednym miejscu i ich mordowali. W wyniku rzezi wołyńskiej w okresie od lutego 1943 do lutego 1945 roku zginęło około 50-60 tysięcy Polaków. W odwecie zabito 2-3 tysiące Ukraińców.