Marsz Równości jednak przejdzie przez Kielce. Zakazał go prezydent, przeciwnicy mówili o "planie Himmlera"

Marsz Równości przejdzie ulicami Kielc 13 lipca - zdecydował Sąd Apelacyjny w Krakowie. Wcześniej zakazał go prezydent miasta, Bogdan Wenta. Imprezie, która odbędzie się w mieście po raz pierwszy, chcieli też zapobiec radni Prawa i Sprawiedliwości oraz konserwatywne stowarzyszenie Liga Świętokrzyskich Rodzin.
Zobacz wideo

Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał w środę wcześniejszy wyrok sądu okręgowego i zadecydował, że Marsz Równości może przejść ulicami Kielc w sobotę 13 lipca. W ostatnich dniach losy marszu się wahały - najpierw zakazał go prezydent Kielc, Bogdan Wenta z PO, argumentując swoją decyzję względami bezpieczeństwa. Organizatorzy marszu oraz Rzecznik Praw Obywatelskich odwołali się od jego decyzji do Sądu Okręgowego w Kielcach, który zdecydował, że zgromadzenie może się odbyć. Z tą decyzją nie zgodziło się z kolei stowarzyszenie Liga Rodzin Świętokrzyskich, które złożyło apelację.

Kielce. Sąd Apelacyjny zdecydował, że Marsz Równości może się odbyć

O korzystnym dla organizatorów marszu rozstrzygnięciu napisano w komunikacie na stronie internetowej krakowskiego Sądu Apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny zgodził się ze stanowiskiem Sądu Okręgowego, że wykładnia przepisów prawa o zgromadzeniach wskazuje, że „organy władzy publicznej, w tym samorządowej, mają obowiązek umożliwić przeprowadzenie pokojowego zgromadzenia, a wszelkie ograniczenia wolności zgromadzeń muszą spełniać test niezbędności i proporcjonalności

- poinformował rzecznik prasowy ds. karnych, Tomasz Szymański. Jak dodał, dla zakazania marszu musiałyby istnieć "rzeczywiste i ważne powody" opisane w ustawie Prawa o zgromadzeniach. W tym wypadku nie zostały one jednak spełnione, więc kielecki Marsz Równości może się odbyć. Organizatorzy informują, że rozpocznie się on o godzinie 14 przy skrzyżowaniu ulic Staszica i Solnej, a zakończy pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza. 

Przeciwnicy mówili o deprawacji harcerzy i planie Himmlera

Wokół organizowanego w Kielcach Marszu Równości narosło wiele kontrowersji. Prezydent miasta Bogdan Wenta tłumaczył, że zanim podjął decyzję o jego zakazie, skonsultował się z policją i strażą miejską. Wskazywał, że "napięta atmosfera" podczas marszu  i fakt, że na ten sam dzień zapowiedziano 13 kontrmanifestacji, może prowadzić do kryzysowych sytuacji.  - Jako człowiek i obywatel zawsze będę popierał formy okazywania wolności i równości. Ale takie, które nie stanowią zagrożenia. Dotyczy to również środowisk wykluczonych - mówił.

Wenta tłumaczył także, że powodem zakazu Marszu Równości była jeszcze jedna kwestia - 13 lipca w Kielcach ma się też odbyć 46. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Polityk mówił, że oznacza to, że w mieście pojawi się wiele "osób postronnych i turystów". Ten argument podnosili także przeciwnicy marszu, w tym Liga Rodzin Świętokrzyskich. Jak podaje Onet, w swoim zażaleniu przedstawiciele stowarzyszenia  podkreślali, że marsz będzie deprawował młodzież uczestniczącą w harcerskim festiwalu i zagrażał "ich zdrowiu i życiu". Wysunęli także zarzut, że "promocja homoseksualizmu była częścią planu Himmlera [nazistowskiego zbrodniarza i członka SS - red.] mającego na celu wyniszczenie Żydów, Polaków, Rosjan i Ukraińców". Wcześniej, jak opisywała "Wyborcza Kielce", marszu chcieli też zablokować radni PiS-u na sesji rady miasta.

Więcej o:
Komentarze (124)
Marsz Równości jednak przejdzie przez Kielce. Zakazał go prezydent, przeciwnicy mówili o "planie Himmlera"
Zaloguj się
 • joe_brody

  Oceniono 31 razy 19

  Czy kretyni mówiący o 'planie Himmlera' wiedzą, że homoseksualizm był w nazistowskich Niemczech zakazany, a homoseksualiści - znakowani opaskami jak Żydzi, i podobnie jak oni eksterminowani?

 • nigdy_nie

  Oceniono 20 razy 8

  Dlatego tak polactwa homofobicznego nie cierpię, was należy otoczyć murem i odizolować od Europy, co już nirdługo się stanie ,czekam na ten moment kiedy staniecie w kolece po wizy bo jako naród nie jesteście nic warci!

 • pkt4a

  Oceniono 22 razy 6

  PiSkupi mają nerwa na maxa na te marsze równści , prawa człowieka , LGBT ,prawa mniejszości seksualnych , otwarte granice , UE , itp
  Przez to wszystko pustoszeją seminaria duchowne i pustoszeją nowicjaty zakonne .
  Kiedyś taki wiejski czy małomiasteczkowy hloopiec jak jego nie jarały dziewczyny to uciekał do seminarium duchownego czy nowicjatu zakonnego . Wszystkim naokoło rozpowiadał że hm hm "poczułem powołanie " aby wszyscy nie zarzucali jego pytaniami typu "masz jakąś dziewczynę ?" , "a kiedy się ożenisz?" , "pójdziesz z nami na dyskotekę do remizy?"
  A tak nałożył kolorową sukienkę z falbankami i koronkami i było ok .
  Dzisiaj taki hloopiec może sobie wyjechać do Krakowa , Warszawy , Wiednia czy Paryża . Nie musi już ściemniać z tym "poczułem powołanie". Dlatego PiSkupi tak plwają na te marsze i na wolnościowy ruch LGBT gdyż to wszystko psuje im sacro-bizne$ i powoduje braki kadrowe .
  Takie marsze równości powinny odbywać się w coraz mniejszych miejscowościach nawet w Nowym Targu , Przemyślu , Sanoku , Wieliczce , Kartuzach , Chojnicach , Choszcznie , Hajnówce czy Zamościu , hej !

 • parapsychopatolog

  Oceniono 37 razy 5

  Czy wszyscy którzy zgłosili kontrmanifestacje a one się nie odbędą mogą spodziewać się jakiś kar? Tak był ostatnio w Krakowie. Na marszu tysiące ludzi a z 16 kontrmanifestacji była jedna ok 200 troglodytów. Nie dla faszyzmu w Krakowie i w Kielcach.

 • polakadam

  Oceniono 26 razy 4

  Niech prawica się nie wstydzi wziąć udziału w tym marszu. Badania wykazały że im głośniej ktoś jest homofobiczny tym większe jest prawdopodobieństwo że sam jest gejem. Śmiało pisowcy, nie wstdzcie się.

 • kuricz

  Oceniono 9 razy 3

  Slyszalem ze swoja liczna reprezentacja wystawia ksieza i alumni

 • wusu

  Oceniono 31 razy 3

  dobrze ze MR sie odbedzie, faszyzm stop,

 • damtek

  Oceniono 10 razy 2

  Rząd PiS to najgorszy rząd dla osób LGBT od '89 roku
  RAPORT LAMBY
  OkoPress/ Anton Ambroziak 15.11.2018

 • feminus

  Oceniono 18 razy 2

  Brawooo!!! 🏳️‍🌈✌👍👏👏👏
  Wolnosc i rownosc dla kazdego!
  Caly rok w ukryciu, to choc jeden dzien w roku badzcie tam w zabitej dechami kieleccyznie soba.

  Solidarnie z wami tez bede maszerowala, tyle ze na moim miejscowym Pride w Anglii.
  W zeszlym roku mielismy 36 tysiecy radosnych kolorowych uczestnikow!
  Imprezy, wydarzenia okolicznosciowe trwaja blisko dwa tygodnie.
  Ale caly miesiac na budynkach wspierajace flagi teczowe.
  Dzis widzilam w pobliskiej kawiarni, na urzedzie, sklepie.
  I nie sa to jakies "branzowe" miejsca, lecz "zwyczajne". Bo tutaj - w normalnym, cywilizowanym kraju - tolerancja, rownosc i wolnosc sa sprawami zwyczajnymi!
  Nie budza niezdrowej sensacji, czy zdziwienia.
  Dziwic to sie jedynie moga ciemniaki z pisowskiej katolickiej prowincji!

  Zycze wszystkim w Kielcach spokojnego przemarszu. Badzcie dzielni i nie poddawajcie sie!
  Macie swiete prawo byc soba! Kochac, kogo chcecie i spelniac sie w zyciu!
  Badzcie dumni! 🏳️‍🌈✌

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX