Po latach wracają Nagrody Mediów Publicznych. W kapitule m.in. Krzysztof Ziemiec

Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa znów będą przyznawać Nagrody Mediów Publicznych. Wyróżnienie ma trafiać do osób, które przyczyniły się do rozwoju kultury narodowej. Honorowy patronat nad tą inicjatywą objęła Rada Mediów Narodowych. W kapitule znaleźli się m.in. dziennikarze Telewizji Polskiej - Przemysław Babiarz i Krzysztof Ziemiec.
Zobacz wideo

Pomysłodawcą nagrody w 2008 roku był Krzysztof Czabański, ówczesny prezes Polskiego Radia, obecnie przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Do nagrody namówił ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej Andrzeja Urbańskiego. Nagrodę przyznano wtedy w dwóch dziedzinach. W kategorii literatura otrzymała ją Małgorzata Szejnert, a muzyka poważna - Paweł Mykietyn.

Nagrody Mediów Publicznych zostaną przyznane w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka, Słowo. Organizatorami i fundatorami nagród w każdej kategorii są Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Polska Agencja Prasowa.

Do każdej z nich powołano niezależną kapitułę składającą się z ekspertów w danej dziedzinie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii mają otrzymać od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Nagrody Mediów Publicznych. Skład kapituł

W skład kapituły w kategorii Obraz wchodzą: Przemysław Babiarz - dziennikarz i komentator sportowy TVP, Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, Adam Bujak - polski artysta fotografik, Halina Łabonarska - aktorka, Krzysztof Ziemiec - dziennikarz, związany z telewizją i radiem.

W składzie kapituły w kategorii Muzyka znajdują się Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent, profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, Joanna Wnuk-Nazarowa - kompozytorka, dyrygentka i wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie, Mieczysław Kominek - prezes Związku Kompozytów Polskich, dziennikarz, reżyser dźwięku, muzykolog, Mateusz Pospieszalski - kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, śpiewak, Krystyna Prońko - piosenkarka, wokalistka jazzowa, kompozytorka, dziennikarka muzyczna i pedagog.

Z kolei w skład kapituły Słowo weszli: Joanna Siedlecka - reporterka i pisarka, Krzysztof Masłoń - dziennikarz, publicysta i krytyk literacki, Maciej Pawlicki - producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta, Wojciech Tomczyk - dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy, Piotr Zaremba - historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny.

Sylwetki nominowanych zostaną ogłoszone w drugiej połowie sierpnia na zorganizowanej przez TVP, PR i PAP konferencji prasowej, zaś nazwiska laureatów poszczególnych kategorii w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.

Więcej o: