Prezydent Sopotu zawstydził plażowiczów. Pokazał dwa zdjęcia. "Są tego tony"

"Szkoda, że nie jest tak jak w Tatrach, że śmieci zabieramy ze sobą, a są tego tony!" - napisał prezydent Sopotu, załączając zdjęcia plaży przed i po wizycie śmiecących turystów.
Zobacz wideo

O tym, jak bardzo zaśmiecone są w sezonie plaże, wie każdy, kto choć raz spędzał urlop w jednym z polskich kurortów. Włodarze nadmorskich miejscowości wciąż dokładają starań, żeby jak najczęściej sprzątać pozostawione na nich puste butelki, pety i innego rodzaju śmieci. Na sprzątanie piasku wydawane są każdego miesiąca ogromne pieniądze z budżetu miast, ale problem nie znika. 

Sopot. Prezydent miasta pokazał zdjęcia zaśmieconej plaży "Są tego tony"

Jednym z miast, które mierzą się z problemem śmiecących turystów, jest Sopot - jeden z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych nadmorskich kurortów. Zjawisko nagłośnił na Facebooku prezydent miasta, Jacek Karnowski. Udostępnił dwa zdjęcia plaży, zrobione w odstępie kilkunastu godzin. Na jednym widać czysty piasek po porannym sprzątaniu, na drugim - plażę zaśmieconą przez turystów i kosze, z których dosłownie wysypują się odpady.

"Rano tak po sprzątaniu, wieczorem tak po opalaniu...! Sprzątamy wcześnie rano przed przyjściem "dziennych plażowiczów", po opuszczeniu plaży przez "nocnych plażowiczów". W dzień między kocami nie da się jeździć. Dokładamy wieczorne wywożenie koszy. Szkoda, że nie jest tak jak w Tatrach, że śmieci zabieramy ze sobą, a są tego tony!" - napisał na Facebooku.

Komentujący są zgodni, że to ogromny problem w różnych polskich miejscowościach. Niektórzy wskazują, że problem mógłby zostać rozwiązany przez większą liczbę koszy na śmieci. Inni piszą jednak, że nie jest to rozwiązanie, bo turystów wciąż przybywa -  najlepiej byłoby więc, gdyby zabierali odpady ze sobą.

A później piszą, że Sopot jest brudny.
Kultury się nie kupi.
Chcą czystą plażę, ale niestety sami zostawiają syf.
Kiedyś nie wypadało zostawić po sobie ani jednego śmiecia na plaży!!! Zaśmiecanie plaży nie jest cool!

- czytamy w komentarzach.

--- 

Na Gazeta.pl trwa wakacyjna akcja "Plaża bez peta", w ramach której również zajmujemy się problemem śmiecenia na polskich plażach. Dowiedz się, dlaczego warto się do niej przyłączyć. Wspólnie stworzymy mapę plaż bez petów - czystych, cudownych miejsc na polskim brzegu. Jeśli chcesz by znalazło się na niej twoje miasto lub biznes, napisz do nas: plazabezpeta@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (289)
Prezydent Sopotu zawstydził plażowiczów. Pokazał dwa zdjęcia. "Są tego tony"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 32

  A są kontenery na odpadki w okolicy wejść i co za tym idzie wyjść z plaży? Tak pytam dla uczciwości debaty publicznej.

 • mick1972

  Oceniono 25 razy 17

  Ale zara zara
  Biorą klimatyczne czy nie?
  To niech większe kosze ustawią i częściej je wywożą

 • mimamima

  Oceniono 26 razy 16

  Zaraz, zaraz, ale te śmieci nie są porozrzucane po całej plaży, tylko leżą pod samym koszem, bo ten jest przepełniony. Skoro już opróżnianie dwa razy dziennie jest za drogie (bo raczej o to chodzi), to chyba wystarczyłoby zamiast jednego kosza postawić w tym miejscu dwa.

 • tatankaiyotake

  Oceniono 33 razy 15

  To trzeba dwa razy częściej sprzątać panie Karnowski zarabiasz na turystach dosyć, żeby posprzątać a nie apelować by zabierali śmieci ze sobą. Zabiorą i gdzie mają wyrzucić - jak wrócą na Śląsk?

 • alabama8

  Oceniono 11 razy 11

  Sopot jest miejscowością turystyczną i z turystyki czerpie główne dochody. Bez turystów obumrze. Sopot nie ma do zaoferowania nic oprócz deptaka i plaży, to więc Sopotowi powinno zależeć, żeby o turystę dbać - stawiając na przykład kosze na śmieci.
  Pochwalę Sopot za darmowe toalety przy wejściach na plażę - to duży ukłon w stronę turysty. Tam gdzie kończy się Sopot i zaczyna Gdańsk - toalety nagle się kończą, a wydmy zaczynają śmierdzieć moczem.
  Tak więc drogi Sopocie - większe kosze i karny turysta wszystko do nich zaniesie. Chyba, że chcecie zamknąć plaże, pozbyć się natrętów i rozwijać miasto w oparciu o ... przemysł ciężki? Elektrownie wiatrowe? Szwalnie? Jakieś pomysły?

 • bodzianowicz

  Oceniono 15 razy 11

  a moze by tak te kubły opróżniać częsciej ? albo postawić większe ?
  przecież widać, że wszystko wala się wokół kubła

 • marykownow

  Oceniono 15 razy 11

  Akurat na tych zdjęciach widać, że wszyscy starali się wrzucić do koszy, a jak już się nie mieściło ustawiali przy koszach. Wielkość koszy i częstość ich opróżniania są tu więc raczej problemem.

 • antares777

  Oceniono 11 razy 9

  Ktoś tu nas robi w konia - lepiej: ma nas za idiotów!
  Przecież załączone zdjęcie wyraźnie pokazuje, że śmieci się walają wokół PRZEPEŁNIONEGO KOSZA. Jeśli ktoś się pofatygował i przywlókł swe śmieci w okolice kosza, to nie po to, żeby je pieprznąć w piasek - bo mógł to zrobić koło miejsca swego biwakowania - ale by wrzucić je do kosza. Ale jeśli kosz pełny, bo nie ma go kto opróżnić, a na drugi administracji nie stać, to śmieci dalej będą zdobiły plaże.
  Panie Prezydencie, niech pan się bije w piersi, a nie zwala na plażowiczów. Niech pan da przykład i ustawi odpowiednią ilość OPRÓŻNIANYCH koszy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX