Prezydent Sopotu zawstydził plażowiczów. Pokazał dwa zdjęcia. "Są tego tony"

"Szkoda, że nie jest tak jak w Tatrach, że śmieci zabieramy ze sobą, a są tego tony!" - napisał prezydent Sopotu, załączając zdjęcia plaży przed i po wizycie śmiecących turystów.
Zobacz wideo

O tym, jak bardzo zaśmiecone są w sezonie plaże, wie każdy, kto choć raz spędzał urlop w jednym z polskich kurortów. Włodarze nadmorskich miejscowości wciąż dokładają starań, żeby jak najczęściej sprzątać pozostawione na nich puste butelki, pety i innego rodzaju śmieci. Na sprzątanie piasku wydawane są każdego miesiąca ogromne pieniądze z budżetu miast, ale problem nie znika. 

Sopot. Prezydent miasta pokazał zdjęcia zaśmieconej plaży "Są tego tony"

Jednym z miast, które mierzą się z problemem śmiecących turystów, jest Sopot - jeden z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych nadmorskich kurortów. Zjawisko nagłośnił na Facebooku prezydent miasta, Jacek Karnowski. Udostępnił dwa zdjęcia plaży, zrobione w odstępie kilkunastu godzin. Na jednym widać czysty piasek po porannym sprzątaniu, na drugim - plażę zaśmieconą przez turystów i kosze, z których dosłownie wysypują się odpady.

"Rano tak po sprzątaniu, wieczorem tak po opalaniu...! Sprzątamy wcześnie rano przed przyjściem "dziennych plażowiczów", po opuszczeniu plaży przez "nocnych plażowiczów". W dzień między kocami nie da się jeździć. Dokładamy wieczorne wywożenie koszy. Szkoda, że nie jest tak jak w Tatrach, że śmieci zabieramy ze sobą, a są tego tony!" - napisał na Facebooku.

Komentujący są zgodni, że to ogromny problem w różnych polskich miejscowościach. Niektórzy wskazują, że problem mógłby zostać rozwiązany przez większą liczbę koszy na śmieci. Inni piszą jednak, że nie jest to rozwiązanie, bo turystów wciąż przybywa -  najlepiej byłoby więc, gdyby zabierali odpady ze sobą.

A później piszą, że Sopot jest brudny.
Kultury się nie kupi.
Chcą czystą plażę, ale niestety sami zostawiają syf.
Kiedyś nie wypadało zostawić po sobie ani jednego śmiecia na plaży!!! Zaśmiecanie plaży nie jest cool!

- czytamy w komentarzach.

--- 

Na Gazeta.pl trwa wakacyjna akcja "Plaża bez peta", w ramach której również zajmujemy się problemem śmiecenia na polskich plażach. Dowiedz się, dlaczego warto się do niej przyłączyć. Wspólnie stworzymy mapę plaż bez petów - czystych, cudownych miejsc na polskim brzegu. Jeśli chcesz by znalazło się na niej twoje miasto lub biznes, napisz do nas: plazabezpeta@agora.pl.

Więcej o: