Ostrzeżenia IMGW. Uderzą burze, ale to nie wszystko. "Wysokie napełnienie Bałtyku"

We wtorek meteorolodzy ogłosili ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i warmińsko mazurskim. Dodatkowo na Pomorzu wydano ostrzeżenia hydrologiczne.
Zobacz wideo

Dziś ostrzeżenia meteorologiczne obejmują głównie północną część naszego kraju. W województwach zachodniopomorskim i pomorskim wydano z kolei ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej skali (im wyższy stopień ostrzeżenia, tym bardziej dane zjawisko zagraża ludziom i mieniu). 

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW. Burze na północy i w centrum kraju

Jak podaje serwis pogodynka.pl pierwszych burz należy spodziewać się w godzinach popołudniowych w województwach mazowieckim i lubelskim.

Z kolei dla województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. W tych regionach prognozowane są opady deszczu od 15 do 25 mm, lokalnie także opady gradu. W czasie nawałnic meteorolodzy przewidują silne porywy wiatru, który może osiągnąć prędkość do 70 km/h.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW. "Wysokie napełnienie Bałtyku"

IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia w obszarze Zalewu Szczecińskiego znajdującego się w województwie zachodniopomorskim. Ostrzeżenie obowiązuje do środy 10 lipca do godziny 8 rano. Na zalewie przewidywane są wahania wody powyżej stanów ostrzegawczych. Wpływ na to będzie miała sytuacja meteorologiczna oraz wysokie napełnienie Bałtyku (536 cm). Wysoki stan wody odnotowany zostanie także na Odrze w Szczecinie. Dziś w tym regionie mieszkańcy muszą spodziewać się silnego wiatru, który może wiać z prędkością od 5 do 7 stopni w skali Beauforta (maksymalnie do 65 km/h). W województwie zachodniopomorskim może dochodzić także do licznych podtopień.

W województwie pomorskim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia hydrologicznego. W regionie Zatoki Gdańskiej mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. Lokalnie stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone, co zwiększa też ryzyko podtopień. Ostrzeżenie dotyczy rzek Przymorza oraz rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej.

Więcej o: