Kaskadowy pomiar prędkości w całej Polsce. Piraci drogowi powinni mieć się na baczności

We wtorek 9 lipca policjanci wyruszyli na drogę, aby przeprowadzić akcję kaskadowego pomiaru prędkości. Mundurowi będą sprawdzać, z jaką prędkością jeżdżą polscy kierowcy zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim.
Zobacz wideo

Akcja kaskadowego pomiaru prędkości rozpoczęła się o godzinie 6, a zakończy się o 22. Policjanci w całym kraju będą wyłapywać piratów drogowych, pracując przede wszystkim w tych miejscach, w których często dochodzi do wypadków. Policja tłumaczy, że akcja ma związek ze stale rosnącą liczbą wypadków ze skutkiem śmiertelnym

Rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym

Podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział w rozmowie z Onetem, że policja odnotowuje wzrost liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym przy jednoczesnym spadku liczby wypadków w ogóle, a także spadku liczby osób rannych. Zmiana w statystykach wynika przede wszystkim z nadmiernej prędkości.

- To prędkość generuje większy tragizm zdarzeń drogowych. Finały tych zdarzeń są częściej, niż to bywało w poprzednich latach, śmiertelne - powiedział podinspektor Radosław Kobryś.

Z policyjnych statystyk wynika, że od początku wakacji 2019 na polskich drogach doszło do 156 wypadków, w których ktoś poniósł śmierć. "Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa" - czytamy na stronie policji

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - wakacje 2019Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - wakacje 2019 Fot. Policja.pl

Czym jest kaskadowy pomiar prędkości?

Kaskadowy pomiar prędkości polega na przeprowadzaniu kontroli prędkości na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez kilka patroli policji, ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Jest to działanie kontrolno-prewencyjne, mające na celu egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości. Akcje kaskadowego pomiaru prędkości odbywają się najczęściej na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne kraju.

Więcej o:
Komentarze (126)
Kaskadowy pomiar prędkości w całej Polsce. Piraci drogowi powinni mieć się na baczności
Zaloguj się
 • habib78

  Oceniono 13 razy 11

  Czy cały kodeks drogowy ogranicza się do prędkości?
  Kiedy doczekamy się mandatów za niezachowanie odstępu, za jazdę lewym pasem gdy prawy jest wolny, za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, za nieużywanie kierunkowskazu, za używanie oświetlenia do jazdy dziennej przy złych warunkach atmosferycznych, za niezapinanie pasów bezpieczeństwa. Za jazdę z komórką w ręku.

 • marcin.bulakowski

  Oceniono 19 razy 11

  Aha, czyli jest tak: ponieważ liczba ofiar na drogach zabrudziła statystyki i nie da się tego ukryć, to policja robi łapankę, by pozorować działanie.
  Czy państwo z komendy głównej zdają sobie sprawę, jaki jest społeczny odbiór takiego pozoranctwa? Oczekujemy od was systemowych działań, a nie jednodniowej akcji typu huzia-na-Józia.
  Jak statystyki wrócą do "normy" - to rozumiem, że policjanci wrócą do swoich codziennych zadań, czyli łapanek na pieszych. Tak?
  Puknijcie się w te durne łby, zanim będzie za późno.

 • dudi-w

  Oceniono 13 razy 9

  Niedzielny przejazd na trasie 300 km z Mazur do Warszawy: wielokrotnie widziałem samochody wyprzedzające na podwójnej ciągłej - fakt, że były miejsca, gdzie zamiast niej powinna być linia przerywana (w miare prosty odcinek kilkusetmetrowy, bez wzniesień); jazda przez teren zabudowany oko 100 km/godzine (tylko że spora część oznakowani dotyczy obszarów leśnych, gdzie NIE MA zabudowań!!!!)......Aha - rowerzyści masowo przejeżdzaja przez pasy....

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 15 razy 9

  "9 lipca policjanci wyruszyli na drogę" adekwatnie proponuję akcje "dzień leczenia chorych przez lekarzy" , "dzień nauczania dzieci przez nauczycieli" itp. itd. a po każdej akcji ordery "za wyniki" ... do jakiego stopnia żenady są w stanie docisnąć "dzielni" funkcjonariusze mundurowi tego nie wie nikt

 • stefan4

  Oceniono 7 razy 7

  > Akcja kaskadowego pomiaru prędkości rozpoczęła się o godzinie 6, a zakończy się o 22.

  Czyli po 22:00 będzie można znowu piracić bezkarnie? A i przed 22:00 można piracić w inny sposób, bo akcja dotyczy tylko prędkości...

  Czy policja nie mogłaby w końcu zacząć pracować NORMALNIE, zamiast akcyjnie?

 • glowny_pasazer

  Oceniono 10 razy 6

  Bierzcie przykład z niemieckich kolegów - w Belinie w ciągu miesiąca od wprowadzenia możliwości wypożyczenia hulajnóg wlepiono kilkaset mandatów za... jazdę po chodniku. I nikt się nawet nie zastanawia, czy pojazd jest pieszym.

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 6

  W wakacje będzie trochę bezpieczniej, bo WRESZCIE będzie można przerzucić na drogi policjantów stojących od 4 lat pod sejmem :-))

 • sztucznypolak

  Oceniono 12 razy 6

  Zamiast pisac okragle zdania o wzroscie ofiar smiertelnych, podajcie twarde dane:
  W 1. polroczu 2019 liczba wypadkow smiertelnych w porownaniu z 1. polroczem 2018 wzrosla 0 16,3%.
  O 1 /6 !!!

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 12 razy 6

  A to 9 lipca to jakieś Narodowe Święto Pomiary Prędkości ? Myślałem, że codziennie się to powinno robić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX