Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 14 lipca zrobimy zakupy?

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta w 2019 roku przewiduje zazwyczaj jedną niedzielę handlową w miesiącu. Jak wygląda kalendarz niedziel handlowych w lipcu?
Zobacz wideo

Od marca 2018 roku klienci chcący robić zakupy w niedzielę uzależnieni są od przepisów zawartych w ustawie ograniczającej handel w niedziele i dni powszednie. Od tego czasu musimy sprawdzać czy w daną niedzielę zrobimy zakupy.

Niedziele handlowe 2019. Czy 14 lipca obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Od 2019 roku niedziela bez zakazu handlu wypada zazwyczaj raz, pod koniec każdego miesiąca. Wyjątkiem od tej reguły są tylko niedziele w kwietniu i grudniu, kiedy ze względu na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, wypada więcej niż jedna niedziela handlowa. Zgodnie z zapisami ustawy w niedzielę 14 lipca nie zrobimy więc zakupów w dużych sklepach jak Lidl i Biedronka czy w centrach handlowych.

Niedziele niehandlowe - które sklepy mogą być otwarte mimo zakazu handlu?

W niedziele niehandlowe zakazem nie są objęte niektóre placówki, które zgodnie z decyzją właściciela mogą w tym dniu otworzyć swoje punkty. Są to m.in. cukiernie, kawiarnie, restauracje, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami, apteki oraz lokalne sklepy, gdzie sprzedaż prowadzona jest przez właściciela lub jego rodzinę. Kolejna niedziela handlowa wypada dopiero 28 lipca.

Więcej o: