Fundacja ojca Rydzyka opublikowała sprawozdanie finansowe. Wierni przekazali prawie 35 mln zł darowizn

Fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk, zanotowała w 2018 r. ponad 3,3 mln zł zysku - wynika z ujawnionego właśnie sprawozdania finansowego. Fundacja działa od 1998 r., jest m.in. nadawcą telewizji Trwam.
Zobacz wideo

3 329 311,79 zł - tyle zysku wykazała w 2018 r. fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk - wynika ze sprawozdania finansowego fundacji. Dla porównania - w 2017 r. zysk fundacji wyniósł ok. 1,5 mln zł.

Sam przychód fundacji w 2018 r. to nieco ponad 48 mln zł, z czego ok. 34,2 mln zł to darowizny, a ok. 13,8 mln zł wpływy z działalności gospodarczej w kraju i za granicą (m.in. produkcja i emisja programów telewizyjnych, sprzedaż książek, płyt itp.).

Przeciętne zatrudnienie w 2018 r. to "49,5 osoby", głównie byli to "pracownicy obsługi redakcyjno-technicznej".

O. Tadeusz Rydzyk i Fundacja Lux Veritatis

Fundacja jest m.in. nadawcą TV Trwam, jest udziałowcem spółki Geotermia Toruń, prowadzi księgarnię, zajmuje się też budową Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Jak czytamy w sprawozdaniu, zysk fundacji ma zostać przeznaczony w całości na "działalność statutową".

Aktywa i pasywa fundacji (czyli np. sprzęt telewizyjny, auta itp.) to 235 976 722,56 zł.

Jak czytamy na stronie fundacji, do jej celów statutowych należy: "działalność naukowa, polegająca między innymi na badaniu postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej", "działalność kulturoznawcza", polegająca na produkcji filmów i organizacji wydarzeń kulturalnych, a także "pobudzanie krajowej twórczości audiowizualnej oraz upowszechnianie edukacji religijnej i społecznej, w tym poprzez rozpowszechnianie programów telewizyjnych".

Więcej o: