Niedziele handlowe lipiec 2019. Czy 14 lipca wypada niedziela handlowa?

Zgodnie z ustawą ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne od 2018 roku klienci sklepów muszą sprawdzać, czy w daną niedzielę zrobią zakupy. Na samym początku obowiązywała zasada dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
Zobacz wideo

Od 2019 roku zakupy w niedzielę możemy zrobić na ogół raz w miesiącu. Wyjątkiem są jedynie kwiecień i grudzień, kiedy wypadają święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 14 lipca sklepy będą otwarte?

W tym roku niedziela bez zakazu handlu wyznaczona została pod koniec każdego miesiąca. Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych 14 lipca nie zrobimy zakupów w większych sklepach i centrach handlowych. Zgodnie z ustawą kolejna niedziela handlowa wypada dopiero 28 lipca.

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje wszystkich placówek. Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele i dni świąteczne przewidziała kilka wyjątków, którymi nie są objęte m.in. apteki, cukiernie, kawiarnie, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami oraz lokalne sklepy, w których sprzedażą zajmuje się właściciel lub jego rodzina (dotyczy to np. sklepów franczyzowych jak Żabka czy Carrefour Express). W tych placówkach będziemy mogli zrobić niedzielne zakupy. Godziny otwarcia zależą jednak od właścicieli firm. 

Więcej o: