Sondaż. Ponad 90 proc. Polaków mówi, że segreguje śmieci. Rzeczywistość jest jednak inna

Choć ponad 90 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, w praktyce robi to co najwyżej 35 proc. z nich. Sejm chce zmienić nasze nawyki i nakłonić do selekcji odpadów, podnosząc opłaty za wywóz śmieci dla tych osób, które nie dbają o segregację.
Zobacz wideo

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 90,6 proc. badanych Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, a tylko 9,4 proc. przyznaje się, że tego nie robi. Co ciekawe, zaledwie 67 proc. ankietowanych uważa, że o segregację śmieci dbają również ich sąsiedzi.

W wynikach sondażu widać dużą rozbieżność w tym, jak Polacy mówią o sobie, a jak postrzegają swoich sąsiadów. Dlaczego? Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia, mówi, że dzieje się tak z poczucia wstydu. - Polacy wiedzą, że powinni segregować opady, dlatego deklarują, że to robią, choć badania pokazują, że robi to zaledwie 30–35 proc. Polaków - relacjonuje "Rzeczpospolita"

Czytaj więcej: Od 1 lipca śmieci segregujemy po nowemu. Odpadki roślinne muszą trafić do innego kosza

Segregacja śmieci - kto to robi, a kto nie?

Z badania IBRiS dowiadujemy się, że największymi zwolennikami segregowania odpadów są ludzie młodzi, a najmniej o selektywne wyrzucanie odpadów dbają osoby starsze. Interesujące jest także to, że odpady dzielą niemal wszystkie osoby pobierające świadczenie 500 plus. Tym, że w ich domu segreguje się odpady, pochwaliło się także 97 proc. badanych, którzy są zwolennikami Platformy Obywatelskiej. Najwięcej niesegregujących śmieci jest wśród osób oglądających "Wiadomości" TVP (14 proc.). 

Czytaj więcej: "Studio Biznes", program Gazeta.pl, gościło ekspertkę od ekologii. Stos śmieci posegregowany w sekundy

Dlaczego Polacy nie segregują śmieci?

Badania sondażowe to jedno, a praktyka to drugie - co pokazują przytaczane wcześniej dane o postrzeganiu segregacji śmieci przez sąsiadów. Dlaczego? Zdaniem Sławomira Brzózka do zmiany przyzwyczajeń nie zachęcają m.in. opłaty za wywóz odpadów, które nie różnią się znacząco w przypadku gospodarstw, w których śmieci się segreguje i tych, w których się o to nie dba. 

* * *

Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność ich działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o: