Sondaż. Ponad 90 proc. Polaków mówi, że segreguje śmieci. Rzeczywistość jest jednak inna

Choć ponad 90 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, w praktyce robi to co najwyżej 35 proc. z nich. Sejm chce zmienić nasze nawyki i nakłonić do selekcji odpadów, podnosząc opłaty za wywóz śmieci dla tych osób, które nie dbają o segregację.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 90,6 proc. badanych Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, a tylko 9,4 proc. przyznaje się, że tego nie robi. Co ciekawe, zaledwie 67 proc. ankietowanych uważa, że o segregację śmieci dbają również ich sąsiedzi.

W wynikach sondażu widać dużą rozbieżność w tym, jak Polacy mówią o sobie, a jak postrzegają swoich sąsiadów. Dlaczego? Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia, mówi, że dzieje się tak z poczucia wstydu. - Polacy wiedzą, że powinni segregować opady, dlatego deklarują, że to robią, choć badania pokazują, że robi to zaledwie 30–35 proc. Polaków - relacjonuje "Rzeczpospolita"

Czytaj więcej: Od 1 lipca śmieci segregujemy po nowemu. Odpadki roślinne muszą trafić do innego kosza

Segregacja śmieci - kto to robi, a kto nie?

Z badania IBRiS dowiadujemy się, że największymi zwolennikami segregowania odpadów są ludzie młodzi, a najmniej o selektywne wyrzucanie odpadów dbają osoby starsze. Interesujące jest także to, że odpady dzielą niemal wszystkie osoby pobierające świadczenie 500 plus. Tym, że w ich domu segreguje się odpady, pochwaliło się także 97 proc. badanych, którzy są zwolennikami Platformy Obywatelskiej. Najwięcej niesegregujących śmieci jest wśród osób oglądających "Wiadomości" TVP (14 proc.). 

Czytaj więcej: "Studio Biznes", program Gazeta.pl, gościło ekspertkę od ekologii. Stos śmieci posegregowany w sekundy

Dlaczego Polacy nie segregują śmieci?

Badania sondażowe to jedno, a praktyka to drugie - co pokazują przytaczane wcześniej dane o postrzeganiu segregacji śmieci przez sąsiadów. Dlaczego? Zdaniem Sławomira Brzózka do zmiany przyzwyczajeń nie zachęcają m.in. opłaty za wywóz odpadów, które nie różnią się znacząco w przypadku gospodarstw, w których śmieci się segreguje i tych, w których się o to nie dba. 

* * *

Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność ich działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (69)
Sondaż. Ponad 90 proc. Polaków mówi, że segreguje śmieci. Rzeczywistość jest jednak inna
Zaloguj się
 • sacc77

  Oceniono 25 razy 21

  Jak segregować skoro:
  1. w mini kuchniach nie ma miejsca na 5 oddzielnych pojemników
  2. w altanie śmietnikowej są AŻ 2 [słownie: DWA] pojemniki na śmieci...?

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 12

  W osiedlach złożonych z wielorodzinnych bloków, segregacja na WIĘCEJ niż 3 frakcje (czyli szkło, suche i zmieszane) jest nierealna. A wystawianie pojemników na frakcję "bio", to już wręcz prośba o namnażanie szczurów i rozwlekanie tego syfu przez bezdomne koty i ptaki krukowate. A na wsiach również i przez lisy oraz inne dziko żyjące zwierzęta - zwłaszcza, jak wywóz tych śmieci w ramach obnizania cen, przewidywany jest RAZ w tygodniu czy nawet rzadziej

 • nighthawk00

  Oceniono 13 razy 11

  jak sie przegina w druga strone to wszyscy sie gubią....kto ma miesca na tyle pojemnikow? Powinny byc dwa, na te do recyklingu i te co sie nie nadaja... a dalej niech se firmy same sortuja....system powinien byc prosty wtedy bedzie skuteczny.

 • ogrodnik.january

  Oceniono 9 razy 9

  Większość obywateli Wolski przecież segreguje śmieci: te które da się spalić, idą do pieca, a reszta do lasu...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 9

  Tak jest z każdą inną deklaracją.
  90% ankietowanych mieszkańców naszego kraju, gdyby miało to uczynić otwarcie, zadeklaruje, że nie zagłosuje na PiS.
  Mało tego "każdy" powie, że nie zna takiego, co by na PiS głosował,
  a jednak!
  Taka Wolska!

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 13 razy 9

  Segreguja. Na te, ktore pala w piecu i te, ktore wyworza do lasu.

 • antropoid

  Oceniono 13 razy 9

  TYLKO idiota mógłby w to uwierzyć - stosunek Polaków do czystości środowiska najlepiej określa ich barbarzyński stosunek do drzew.

 • antropoid

  Oceniono 13 razy 9

  SEGREGUJĄ - a potem palą to w centralnym...

 • stara_ale_jara

  Oceniono 10 razy 8

  Do pollako: na Zachodzie skupują plastik i papier od ludzi bo tam rozumieją, że ci ludzie JUŻ RAZ zapłacili kupując towar również za jego opakowanie. W Polsce dwa razy musisz zapłacić za opakowanie, raz jak kupujesz coś w sklepie, drugi raz- jak łaskawie przedsięiorcy śmeciowi Zechcą je przyjąć. Tylko obdzieranie ze skóry obywateli do ostatniej złotowki w Polsce rządzących interesuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX