W jeziorze Garda utonął nurek Sebastian Marczewski. "Stalowy Człowiek" chciał pobić rekord świata

Podczas próby bicia rekordu świata w głębokości nurkowania zginął Sebastian Marczewski - weteran wojny w Afganistanie, nurek nazywany "Stalowym Człowiekiem". Marczewski chciał w jeziorze Garda zejść na głębokość 333 metrów.

Informację o śmierci Sebastiana Marczewskiego podał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. "Z Włoch dotarła do mnie tragiczna informacja o śmierci Stalowego Człowieka ze Stalowej Woli - Sebastiana Marczewskiego, która przeszyła moje serce... W trakcie próby bicia rekordu świata żołnierz Sebastian Marszewski zginął w jeziorze Garda" - napisał Nadbereżny.

W jeziorze Garda utonął polski nurek Sebastian Marczewski

Nurek wybrał na miejsce pobicia rekordu jezioro Garda, największe jezioro Włoch, będące w ostatnim czasie bardzo popularne wśród polskich nurków głębinowych. Marczewski planował zejść na głębokość 333 metrów, czego nie osiągnął jeszcze nikt na świecie. Jak podaje portal ildolomiti.it, w sobotę Polak w ramach ćwiczeń nurkował w głębinie między miejscowością Tignale a portem Tremosine. Podczas zanurzenia coś poszło nie tak i Marczewski już nie wypłynął na powierzchnię. Mimo natychmiastowej pomocy ekipy i służb ratunkowych nie udało się go uratować. Jego ciało zlokalizowano na głębokości ponad 150 metrów.

Polak już wcześniej nurkował w największym jeziorze Włoch. W 2017 r. zszedł na głębokość 241 metrów, ustanawiając tym samym rekord Europy służb mundurowych. Rok wcześniej nurek pływał wzdłuż dna jeziora Hańczy, gdzie udało mu się osiągnąć głębokość 104 metrów, bijąc tym samym rekord tego jeziora. Jak podawał portal nowiny24.pl, mężczyzna nurkował przez 467 minut

Prezydent Stalowej Woli: Jestem wstrząśnięty

Sebastian Marczewski jest weteranem wojny w Afganistanie, gdzie na skutek eksplozji bomby złamał kręgosłup. Przez tym zdarzeniem uprawiał wspinaczkę wysokogórską, był m.in. na Elbrusie i Kilimandżaro, wspiął się też na Mont Blanc zimą.

"Wstrząśnięty informacją, która do nas dotarła nie jestem w stanie zebrać myśli i uczuć, widząc przed oczami jego pełną uśmiechu twarz, z której biła duma i odwaga" - napisał Nadbereżny.

Więcej o: