Giertych "dziękuje" zastępcy Ziobry. "Sprawa dwóch wież będzie badana w Wiedniu"

"Sprawa dwóch wież będzie badana w Wiedniu" - obwieścił adwokat Roman Giertych, który reprezentuje Geralda Birgfellnera. Austriak miał nie otrzymać zapłaty za pracę, jaką wykonał na rzecz spółki Srebrna.
Zobacz wideo

Roman Giertych jest jednym z dwóch pełnomocników Austriaka Geralda Birgfellnera, za sprawą którego zaczęto mówić o "taśmach Kaczyńskiego" ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą". Teraz, zgodnie z jego zapowiedziami, w sprawie może dojść do przełomu: po okresie zajmowania się nią przez polskich śledczych, trafiła do Wiednia.

Zawiadomienie o oszustwie na szkodę Geralda Birgfellnera będzie przedmiotem badania prokuratury w Wiedniu. Otrzymaliśmy informację od austriackiej prokuratury, że wpłynął do nich wniosek o przesłuchanie Geralda Birgfellnera skierowany przez prokuratorów Renatę Śpiewak i Bogdana Święczkowskiego (Prokurator Krajowy, zastępca Zbigniewa Ziobry)

- napisał w sobotę na Facebooku Roman Giertych.

Giertych "dziękuje" prokuratorom

Przesłuchanie Birgfellnera w tej sprawie zaplanowano na 12 sierpnia tego roku w Wiedniu. Giertych zapewnia, że w związku z przesłuchaniem złożony zostanie wniosek o wszczęcie postępowania w Austrii, skoro w Polsce jeszcze nie rozpoczęto śledztwa. "Tak więc 12 sierpnia tego roku zaczynamy nowy (austriacki) rozdział tej historii" - zapowiada.

Mamy nadzieję, że prokuratura wiedeńska będzie się trzymać terminów kodeksowych i już we wrześniu zostaną zrealizowane nasze wnioski. W pierwszej kolejności będziemy chcieli przesłuchać świadków w tym Jarosława Kaczyńskiego i ks. Rafała Sawicza oraz zabezpieczyć dokumentację ze spółki Srebrna

- opisywał Giertych. Adwokat dziękuje też - choć trochę złośliwie - prokurator Śpiewak i Święczkowskiemu za "zainteresowanie sprawą prokuratury wiedeńskiej", bo "bez wniosku o przesłuchanie byłoby to trudniejsze".

Chciałem korzystając z okazji gorąco podziękować prokuratorowi Bogdanowi Święczkowskiemu i pani prokurator Renacie Śpiewak za zainteresowanie sprawą prokuratury wiedeńskiej"

- czytamy.

Gerald Birgfellener i "taśmy Kaczyńskiego"

"Taśmy Kaczyńskiego" wypłynęły pod koniec stycznia, kiedy to "Gazeta Wyborcza" opublikowała treść nagrań rozmów, które prezes PiS miał prowadzić w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Dotyczyły one planów budowy dwóch wieżowców w centrum Warszawy przez spółkę Srebrna, powiązaną ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Zaangażowany w to przedsięwzięcie był m.in. Gerald Birgfellner, austriacki biznesmen, a prywatnie zięć kuzyna szefa PiS Jana Marii Tomaszewskiego. 

Później zrezygnowano z planu wybudowania biurowców z powodu m.in. nieprzychylności władz stolicy, a między stronami rozgorzał spór o zapłatę za prace, które przy projekcie miał już rzekomo wykonać Austriak.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że austriacki przedsiębiorca "żądał pieniędzy za prace, które były nieudokumentowane w żaden sposób", a wypłata pieniędzy dla niego była "wbrew prawu, wbrew ustawie o rachunkowości".

Więcej o:
Komentarze (359)
Giertych "dziękuje" zastępcy Ziobry. "Sprawa dwóch wież będzie badana w Wiedniu"
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 138 razy 116

  Tak zwana "prokuratura" to jest dzisiaj zwykla przybudowka PIS-u, i wiadomo, ze nie noze ona prowadzic jakiegokolwiek sledztwa przeciwko dewelopewrowi Kaczynskiemu. Wiedenska prokuratura nie bedzie sie przejmowala za bardzo Kaczynskim, i miejmy nadzieje, ze zrobi to co do niej nalezy.

 • kuba161048

  Oceniono 121 razy 101

  Kaczyński już się uczy zeznawać - " ich weiss nicht, ich weiss nicht ............. "

 • sebione11

  Oceniono 110 razy 94

  No i bardzo dobrze, nie moge sie doczekac chwili kiedy deweloper dostanie zaproszenie do prokuratury austryjackiej.

 • terminator444

  Oceniono 93 razy 83

  "Chciałem korzystając z okazji gorąco podziękować prokuratorowi Bogdanowi Święczkowskiemu i pani prokurator Renacie Śpiewak za zainteresowanie sprawą prokuratury wiedeńskiej"
  A to zastepca Ziobry perfidnie wodza-prezesa wrobil! Ha-ha-ha-ha-ha!
  Gratulacje!

 • pysio62

  Oceniono 90 razy 72

  Kaczynski i PIS daza do podporzadkowania sobie sadow i sedziow po to, zeby moc skazywac swoich przeciwnikow politycznych, i po to zeby moc sobie zapewnic bezkarnosc. Polacy maja rez sie po prostu bac Kaczynskiego i PIS-u, tak sie buduje fundamenty pod dyktature.

 • janviertrois

  Oceniono 79 razy 63

  W Polsce nie ma niezawisłej prokuratury. A do sądów też można mieć wiele zastrzeżeń. Jeżeli dodamy do tego towarzystwa TVP, to mamy pełny obraz sytuacji. Generał Franco gdyby żył pewnie podałby rękę prezesowi. Najdalej za pięć lat obecni czołowi politycy PiS-u zapewne będą eskortowani bez udziału obecnej tzw. Służby Ochrony Państwa zwykłymi więźniarkami do powszechnych zakładów karnych.

 • j-ugo

  Oceniono 67 razy 57

  Kaczyński postawił Donalda Tuska przed komisjami sejmowymi. Teraz będzie zeznawał w Wiedniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX