Giertych "dziękuje" zastępcy Ziobry. "Sprawa dwóch wież będzie badana w Wiedniu"

"Sprawa dwóch wież będzie badana w Wiedniu" - obwieścił adwokat Roman Giertych, który reprezentuje Geralda Birgfellnera. Austriak miał nie otrzymać zapłaty za pracę, jaką wykonał na rzecz spółki Srebrna.
Zobacz wideo

Roman Giertych jest jednym z dwóch pełnomocników Austriaka Geralda Birgfellnera, za sprawą którego zaczęto mówić o "taśmach Kaczyńskiego" ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą". Teraz, zgodnie z jego zapowiedziami, w sprawie może dojść do przełomu: po okresie zajmowania się nią przez polskich śledczych, trafiła do Wiednia.

Zawiadomienie o oszustwie na szkodę Geralda Birgfellnera będzie przedmiotem badania prokuratury w Wiedniu. Otrzymaliśmy informację od austriackiej prokuratury, że wpłynął do nich wniosek o przesłuchanie Geralda Birgfellnera skierowany przez prokuratorów Renatę Śpiewak i Bogdana Święczkowskiego (Prokurator Krajowy, zastępca Zbigniewa Ziobry)

- napisał w sobotę na Facebooku Roman Giertych.

Giertych "dziękuje" prokuratorom

Przesłuchanie Birgfellnera w tej sprawie zaplanowano na 12 sierpnia tego roku w Wiedniu. Giertych zapewnia, że w związku z przesłuchaniem złożony zostanie wniosek o wszczęcie postępowania w Austrii, skoro w Polsce jeszcze nie rozpoczęto śledztwa. "Tak więc 12 sierpnia tego roku zaczynamy nowy (austriacki) rozdział tej historii" - zapowiada.

Mamy nadzieję, że prokuratura wiedeńska będzie się trzymać terminów kodeksowych i już we wrześniu zostaną zrealizowane nasze wnioski. W pierwszej kolejności będziemy chcieli przesłuchać świadków w tym Jarosława Kaczyńskiego i ks. Rafała Sawicza oraz zabezpieczyć dokumentację ze spółki Srebrna

- opisywał Giertych. Adwokat dziękuje też - choć trochę złośliwie - prokurator Śpiewak i Święczkowskiemu za "zainteresowanie sprawą prokuratury wiedeńskiej", bo "bez wniosku o przesłuchanie byłoby to trudniejsze".

Chciałem korzystając z okazji gorąco podziękować prokuratorowi Bogdanowi Święczkowskiemu i pani prokurator Renacie Śpiewak za zainteresowanie sprawą prokuratury wiedeńskiej"

- czytamy.

Gerald Birgfellener i "taśmy Kaczyńskiego"

"Taśmy Kaczyńskiego" wypłynęły pod koniec stycznia, kiedy to "Gazeta Wyborcza" opublikowała treść nagrań rozmów, które prezes PiS miał prowadzić w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Dotyczyły one planów budowy dwóch wieżowców w centrum Warszawy przez spółkę Srebrna, powiązaną ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Zaangażowany w to przedsięwzięcie był m.in. Gerald Birgfellner, austriacki biznesmen, a prywatnie zięć kuzyna szefa PiS Jana Marii Tomaszewskiego. 

Później zrezygnowano z planu wybudowania biurowców z powodu m.in. nieprzychylności władz stolicy, a między stronami rozgorzał spór o zapłatę za prace, które przy projekcie miał już rzekomo wykonać Austriak.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że austriacki przedsiębiorca "żądał pieniędzy za prace, które były nieudokumentowane w żaden sposób", a wypłata pieniędzy dla niego była "wbrew prawu, wbrew ustawie o rachunkowości".

Więcej o: