Niedziele handlowe 2019. Czy 7 lipca sklepy będą otwarte?

W 2019 roku niedziele handlowe wypadają tylko jeden raz w miesiącu. Czy 7 lipca jest właśnie taką niedzielą? Zaglądamy do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która to reguluje.
Zobacz wideo

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe został wprowadzony w 2018 roku. Od marca do grudnia ubiegłego roku niedziele handlowe wypadały dwa razy w miesiącu, ale już w styczniu 2019 roku liczba ta wyraźnie się zmniejszyła. Od początku tego roku niedziele handlowe wypadają tylko raz na miesiąc, w ostatnią niedzielę miesiąca. Oznacza to, że 7 lipca sklepy będą zamknięte.

Niedziele handlowe 2019. Gdzie można coś kupić pomimo zakazu?

Przypomnijmy, że podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje wszystkich. W ustawie o ograniczeniu handlu zostało wymienione ponad 30 typów sklepów, które mogą być czynne w każdą niedzielę. Jakie to sklepy? M.in. cukiernie, piekarnie, apteki, sklepy z pamiątkami, a także placówki pocztowe i sklepy na stacjach benzynowych. W niedziele niehandlowe mogą być otwarte także te sklepy, w których za kasą stoi właściciel danego przedsiębiorstwa.

Więcej o: