Koniec pikiety i zakaz protestów na rok. Jest porozumienie ws. płac z pracownikami sądów i prokuratur

Ministerstwo Sprawiedliwości dogadało się z protestującymi pracownikami sądów i prokuratury. W czwartek ogłoszono, że jest porozumienie dotyczące wzrostu płac - podwyżki mają przyjść po 1 października tego roku, średnio 900 zł na etat.

Związkowcy pracowników sądów i prokuratury pikietowali w miasteczku namiotowym przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości od 7 maja. 4 lipca wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik pochwalił się na Twitterze zdjęciem z przedstawicielami związków zawodowych i obwieścił, że doszło do porozumienia.

Porozumienie MS ze związkami - podwyżki o 900 zł brutto

W myśl ustaleń resortu z protestującymi od 1 października nastąpi podwyższenie, średnio o 450 złotych brutto, wynagrodzeń pracowników sądów powszechnych (urzędników, asystentów sędziego, specjalistów Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów i innych pracowników) oraz prokuratury (urzędników, asystentów prokuratora i innych pracowników).

Od 1 stycznia wynagrodzenia pracowników sądów i prokuratur wzrosną przeciętnie o kolejne 450 złotych, co w sumie da zwiększenie wynagrodzeń o 900 złotych w przeliczeniu na etat. Od początku przyszłego roku średnio o 900 złotych wzrosną również płace kuratorów zawodowych.

Bez protestów przez rok. "Pozostaje dużo pracy"

Zgodnie z porozumieniem, strona związkowa zaprzestaje, co najmniej na rok, wszelkich form protestu związanych z poziomem i systemem wynagrodzeń. - Jesteśmy zadowoleni - przekazała przewodnicząca Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP Iwona Nałęcz-Idzikowska.

Pozostaje dużo pracy nad ustawą dla pracowników sądów i prokuratury, która powinna na stałe ustabilizować sytuację pracowników

- zaznaczyła.

Więcej o: