Międzyzdroje, Kołobrzeg, Mielno, Hel, Sopot, Trzcianka, Grudziądz, Ełk, Siemiatycze - władze tych miast postanowiły przyłączyć się do akcji Gazeta.pl "Plaża bez peta" i razem z nami walczyć o czyste plaże. - Problem z niedopałkami jest ogromny, mimo że na naszej plaży znajduje się specjalnie wyznaczona do tego celu palarnia, a w innych miejscach obowiązuje całkowity zakaz palenia. Myśleliśmy, że to rozwiąże problem, ale tak się niestety nie stało. Ludzie cały czas strasznie śmiecą petami - opowiada Izabela Piwowarska, dyrektor miejskiego ośrodka rekreacji i wypoczynku w Grudziądzu.
Już dziewięć miast przyłączyło się do akcji 'Plaża bez peta' Marta Kondrusik / Gazeta.pl
- Zakaz palenia na naszej plaży obowiązuje od 2009 roku. Niestety patrole straży miejskiej to zdecydowanie zbyt mało, żeby go wyegzekwować - mówi Marta Ostapiec, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który dba miejską plażą w Kołobrzegu. Jak dodaje, na czyszczenie plaży jest wydawane ok 40 tys. złotych miesięcznie, a największe kłopoty są z uprzątnięciem drobnych śmieci, w tym właśnie niedopałków papierosów.
Mimo zakazu ludzie śmiecą. Ostatnio widziałam, że szczególnie starsze osoby mają problem z przestrzeganiem go. Niestety, gaszenie papierosa w piasku to wciąż klasyka. Ludzi nie powstrzymuje nawet to, że mogą dostać 500 złotych mandatu
- mówi Ostapiec.
Z kolei Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki w Wielkopolsce, podkreśla, że przestrzeń publiczna to nasza wspólna wartość. - Nieważne, czy to jest niedopałek papierosa, czy papierek po cukierku. Musi wejść nam w nawyk, że nie możemy ich po prostu rzucać na ziemię - zauważa.
W naszej akcji przypominamy, że niedopałki to nadal "numer jeden", jeśli chodzi zbierane na plażach odpady. Problemem jest nie tylko to, że budulcem papierosowych filtrów jest tworzywo sztuczne, przez co rozkładają się latami, ale również ich trujący wpływ na środowisko. Niedopałki zawierają mnóstwo toksyn, które zanieczyszczają naszą wodę i ziemię. W związku z tym zwracamy się do kolejnych samorządów, by również wzięły udział w naszej akcji.
Na Gazeta.pl trwa wakacyjna akcja "Plaża bez peta". Dowiedz się, dlaczego warto się do niej przyłączyć. Wspólnie stworzymy mapę plaż bez petów - czystych, cudownych miejsc na polskim brzegu. Jeśli chcesz by znalazło się na niej twoje miasto lub biznes, napisz do nas: plazabezpeta@agora.pl.
Przeczytaj również nasze teksty w ramach akcji "Plaża bez peta":