Akt oskarżenia wobec ochroniarza gdańskiego finału WOŚP. Za fałszywe zeznania grozi mu 8 lat

Gdańska Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia o składanie fałszywych zeznań w sprawie zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza. Oskarżonym jest Dariusz S., szef ochrony gdańskiego finału WOŚP.
Zobacz wideo

Dariusz S. był odpowiedzialny za ochronę finału WOŚP, w trakcie którego nożownik Stefan W. wtargnął na scenę i ugodził nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Dariusz S. oskarżony o składanie fałszywych zeznań

Jak informuje sama prokuratura, Dariuszowi S. zarzucono złożenie nieprawdziwych zeznań oraz podżeganie innej osoby do złożenia fałszywych zeznań w postępowaniu karnym dotyczącym zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

13 stycznia 2019 roku w trakcie finału WOŚP na scenę wtargnął Stefan W. i ranił prezydenta miasta ze skutkiem śmiertelnym. Dariusz S. bezpośrednio po tych wydarzeniach i zatrzymaniu sprawcy przekazał policjantom identyfikator z napisem "Media". Poinformował ich, że Stefan W. posłużył się nim, by wejść na scenę. Śledczy ustalili, że nic takiego się nie stało.

Szef ochrony był w sprawie morderstwa Pawła Adamowicza przesłuchiwany dwukrotnie w charakterze świadka - pierwszy raz zeznał, że nie widział identyfikatora i to nie on przekazał go policji. Potem twierdził, że nie pamięta okoliczności towarzyszących przekazaniu przedmiotu. Prokuratura ustaliła, że próbował także przekonać jednego z pracowników agencji ochroniarskiej, by złożył zeznania zgodne z jego wersją.

Dariusz S. został zatrzymany 21 stycznia 2019 roku - ostatecznie przyznał się do zarzucanych mu czynów, a za składanie fałszywych zeznań i podżeganie do ich składania grozi mu kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Więcej o: