Są wyniki kontroli w gdańskim szpitalu psychiatrycznym. Doszło tam do molestowania trzech nieletnich

Zbyt duża liczba pacjentów i braki w kadrze - m.in. takie problemy wykazał pierwszy etap kontroli w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza. W szpitalu w ostatnim czasie doszło do gwałtów i molestowania na trzech nieletnich pacjentkach. Wszystkie przebywały na oddziałach dla dorosłych z powodu braku miejsc na oddziałach dziecięcych.
Zobacz wideo

Kontrolę w gdańskim szpitalu psychiatrycznym prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Wykazała ona m.in., że w ciągu ostatnich trzech lat liczba pacjentów poniżej 18. roku życia znacząco wzrosła. To wiąże się z nowymi wyzwaniami dla lekarzy.

20 lekarzy na 300 pacjentów

Jak stwierdził Urząd Marszałkowski, istnieje potrzeba opracowania "bardziej szczegółowej procedury postępowania wobec problemu wzrostu liczby pacjentów, przy jednoczesnych ograniczonych zasobach lokalowych i kadrowych podmiotów psychiatrycznych". W szpitalu pracuje bowiem zaledwie 20 lekarzy, którzy pracują na sześciu oddziałach na dyżurach dziennych i nocnych, a także na całodobowej Izbie Przyjęć. Pacjentów w całej placówce jest ponad 300.

Kontrola wykazała, że dyrekcja działała "w stanie wyższej konieczności", przyjmując pacjentów nieletnich na oddziały dla dorosłych ze względu na brak miejsc. Mimo to zdecydowano, że takich praktyk szpital więcej nie będzie stosował.

Szpital szuka dodatkowej kadry

Urząd Marszałkowski poinformował, że wystąpi do wojewody pomorskiego z wnioskiem o audyt kliniczny oddziału dziecięcego. Przeprowadzony zostanie przez konsultanta z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.

Podjęto również decyzję o odroczeniu zawieszenia pracy Izby Przyjęć gdańskiego szpitala psychiatrycznego. "Pozwoli to na zwiększenie szans skutecznego wdrożenia działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, zmierzających do przezwyciężenia obecnego kryzysu" - czytamy stronie Urzędu Marszałkowskiego. Jak informuje Radio Gdańsk, Izba Przyjęć będzie działać do końca lipca. Jednocześnie trwa poszukiwanie dodatkowej kadry medycznej.

Prokuratura prowadzi dwa śledztwa w sprawie gwałtów na nieletnich

W czerwcu trzy nastolatki, przebywające za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych na oddziale psychiatrycznym dla dorosłych, padły ofiarami molestowania seksualnego lub gwałtów. Dwie 13-latki zostały zaatakowane przez 37-latka, a 15-latka przez 25-latka. 

Obaj podejrzani znajdują się w areszcie. Sprawami zajmuje się Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz.

Więcej o:
Komentarze (14)
Są wyniki kontroli w gdańskim szpitalu psychiatrycznym. Doszło tam do molestowania trzech nieletnich
Zaloguj się
 • refleksja

  Oceniono 6 razy 4

  Przyjrzyj się opiece nad zwierzętami, dziećmi, starymi i chorymi ludźmi, a poznasz poziom cywilizacyjny kraju 😳

 • lucjankot

  Oceniono 4 razy 2

  "obaj podejrzani znajduja sie w areszcie" redaktorku....redaktorku zastanow sie co piszesz wg procedur prokurator po opinii bieglego psychiatry skieruje ich na obserwacje........ do zakladu psychiatrycznego sic

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 2

  zboczeńcy już przeniesieni, czy jeszcze czekają na decyzję z kurii?

 • oczywistee

  Oceniono 1 raz 1

  Co zmieni poszukiwanie "dodatkowej kadry" ?

  Przyczyna problemu się nie została rozwiązana: BRAK MIEJSC !

  Nadal braki za systemowe mają odpowiadać LEKARZE.

  Pacjent wymaga hospitalizacji => brak miejsc w szpitalu.
  A) lekarz nie przyjmuje pacjenta; pacjent targnie się na życie => odpowiada lekarz z izby
  B) lekarz przyjmuje pacjenta na przeludniony oddział (nie ma wystarczjącej ilości miejsc); jeden z pacjentów nie zostanie dopilnowany (bo oddział jest przeludniony) => odpowiada lekarz na oddziale
  "Szpital szuka dodatkowej kadry"

  Życzę powodzenia w szukaniu naiwniaków, którzy wezmą tą odpowiedzialność na siebie !

 • 99venus

  Oceniono 3 razy 1

  W ciągu ostatnich trzech lat liczba pacjentów poniżej 18. roku życia znacząco wzrosła - efekt dobrej zmiany.

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 0

  sluzba zdrowia i oswiata to jest rachunek jaki Polacy placa za rzady prawicy
  czyli smierc i ciemnta

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 2 razy 0

  Utrzymujmy nadal finansowanie Ochrony Zdrowia na najniższym w Unii Europejskiej poziomie...
  Polska przeznacza na ten cel 4,35% PKB, a Republika Czeska 7,2% PKB.
  Pozostawię to bez komentarza.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz -1

  Zdobny zloty rydwan zakupiony za 100tys+ przez gdanski samorzad przyda sie do transPOrtu lekarzy do pacjentow, skoro Tusku na nim juz nie przybedzie, bo grasia szkapa nie POdoła.

 • jestem_dziwny

  Oceniono 1 raz -1

  czemu piszecie tylko o lekarzach? przecież na 300 pacjentów to powinno być co najmniej 30 osób na jedną zmianę do opieki (nie mam na myśli pielęgniarek do podawania leków czy salowych do spraw higieny)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX