Gliniarz naścienny zwany jest także pod nazwą formierz. Charakteryzuje się dużą i smukłą żądłówką. Ma czarny odwłok i cienkie, żółto-czarne nogi. Z oddali przypomina więc trochę osę lub szerszenia, jego rozmiary są jednak większe od wymienionych owadów. Gliniarz naścienny może mieć od 16 do 25 mm długości.
Według portalu insekterium.net owad ten dawniej był rzadkim okazem w naszym kraju. Po raz pierwszy zaobserwowany został w 1968 roku. Na chwilę obecną w niektórych lokalizacjach występuje dość licznie - dotyczy to zwłaszcza południowo-wschodniej części kraju.
Gliniarz naścienny spotykany jest najczęściej przy budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Owady te pojawiają się także na wilgotnym, glinianym podłożu, gdzie zbierają materiał do budowy gniazd. Spotykany był jednak także w większych miastach takich jak Łódź czy Inowłódz. Najwięcej tych owadów obserwuje się w województwie świętokrzyskim i lubelskim.
Użądlenie gliniarza naściennego jest mało bolesne, a jego jad nie jest dla człowieka niebezpieczny, jak w przypadku osy czy szerszenia. Gliniarze naścienne są bardzo płochliwe i zazwyczaj nie atakują ludzi, dzięki czemu ryzyko użądlenia jest naprawdę niewielkie.