To nie osa, ani szerszeń. Gliniarz naścienny coraz częściej pojawia się w Polsce

Gliniarz naścienny to gatunek, który coraz częściej obserwowany jest także w Polsce. Owad spotykany jest głównie w pobliżu domów mieszkalnych oraz budynków gospodarczych.
Zobacz wideo

Gliniarz naścienny zwany jest także pod nazwą formierz. Charakteryzuje się dużą i smukłą żądłówką. Ma czarny odwłok i cienkie, żółto-czarne nogi. Z oddali przypomina więc trochę osę lub szerszenia, jego rozmiary są jednak większe od wymienionych owadów. Gliniarz naścienny może mieć od 16 do 25 mm długości.

Gliniarz naścienny coraz częściej spotykanym w Polsce owadem

Według portalu insekterium.net owad ten dawniej był rzadkim okazem w naszym kraju. Po raz pierwszy zaobserwowany został w 1968 roku. Na chwilę obecną w niektórych lokalizacjach występuje dość licznie - dotyczy to zwłaszcza południowo-wschodniej części kraju.

Gliniarz naścienny spotykany jest najczęściej przy budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Owady te pojawiają się także na wilgotnym, glinianym podłożu, gdzie zbierają materiał do budowy gniazd. Spotykany był jednak także w większych miastach takich jak Łódź czy Inowłódz. Najwięcej tych owadów obserwuje się w województwie świętokrzyskim i lubelskim.

Użądlenie gliniarza naściennego jest mało bolesne, a jego jad nie jest dla człowieka niebezpieczny, jak w przypadku osy czy szerszenia. Gliniarze naścienne są bardzo płochliwe i zazwyczaj nie atakują ludzi, dzięki czemu ryzyko użądlenia jest naprawdę niewielkie.

Więcej o: