1127 interwencji strażaków po poniedziałkowych burzach. Ewakuowano cztery obozy harcerskie

W poniedziałek przez południe i centrum kraju przeszły burze, które spowodowały spore zniszczenia, zwłaszcza w województwach dolnośląskim, śląskim i małopolskim. Tylko wczoraj po przejściu burzowego frontu strażacy w całej Polsce wzywani byli do 1127 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz.
Zobacz wideo

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wczoraj strażacy wyjeżdżali do 1127 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach śląskim (559), małopolskim (154) i dolnośląskim (124).

Strażacy wyjeżdżali do 1127 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz. Ewakuowano także cztery obozy harcerskie

Do wtorku 2 lipca do godziny 6 rano bez prądu nadal pozostaje około 8,5 tysiąca odbiorców z siedmiu województw. Prace trwają jeszcze m.in. w województwie małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, podlaskim, dolnośląskim, łódzkim i opolskim.

Sytuację po burzach w województwie świętokrzyskim opisał m.in. portal echodnia.eu. W tym regionie najwięcej zniszczeń odnotowano w powiecie włoszczowskim i ostrowieckim, gdzie mieszkańcy zgłaszali połamane drzewa i uszkodzone dachy budynków. Ze względu na prognozowany bardzo silny wiatr, dochodzący momentami do 130 km/h, strażacy zdecydowali się ewakuować harcerzy obozujących w okolicach miejscowości Kurozwęki i Jabłonica. W akcji ewakuacyjnej udział brały cztery zastępy straży pożarnej. 

Jak podaje RMF FM, z powodu nawałnic prewencyjnie ewakuowano także trzy inne obozy harcerskie znajdujące się w Wielkopolsce, na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Łącznie ewakuacją objętych zostało 170 osób. Młodzież znalazła schronienie m.in. w budynkach samorządowych i szkołach.

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej najwięcej zagrożeń 1 lipca spowodował silny wiatr. Strażacy wzywani byli do łącznie 801 zdarzeń związanych tylko z usuwaniem jego skutków. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie śląskim - tam strażacy wzywani byli do 690 zdarzeń. 

Więcej o: