PiS podbija stawkę. Nie 500, a 600 zł na krowę. Na świnię - nawet 612 zł dopłaty

Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało zmiany w projekcie Dobrostan zwierząt. Rolnicy będą mogli otrzymać nawet 612 zł za świnię i 595 zł za krowę. Więcej niż obiecywał Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że w kwietniu Jarosław Kaczyński w Kadzidle koło Ostrołęki zapowiedział nowy program - 500 plus na krowy. Prezes PiS przed wyborami do PE obiecał rolnikom dopłaty na zwierzęta: po 100 zł do świni i po 500 zł do krowy. Program ma być sfinansowany ze środków unijnych.

PiS podbija stawkę. Nawet 600 zł na krowę

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, PiS zapowiedziało jeszcze większe wsparcie dla rolników. Dopłaty na świnie mają wynieść nawet 612 zł rocznie i 595 zł na krowę, także rocznie.

Jak czytamy na stronie resortu, działanie to ma na celu "zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt".

Co obejmuje projekt? Według ministerialnych dokumentów:

  • Pakiet 1. Dobrostan świń:
wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 301 zł/szt. rocznie,wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach.  Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 24 zł/szt. rocznie,wariant 1.3. Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) - stawka płatności 612 zł/szt. rocznie,wariant 1.4. Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) - stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.
  • Pakiet 2. Dobrostan krów:
wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych - wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie, wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie, wariant 2.3. Dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu - dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20 proc. w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie. 

Na Dobrostan zwierząt przeznaczono 50 mln euro. Wparcie ma zostać uruchomione w 2020 roku.

Więcej o: