Awantura przed synagogą w Krakowie. Zamaskowani ochroniarze nie chcieli wpuścić chasydów do środka

Przed synagogą Izaaka na krakowskim Kazimierzu doszło do awantury. Zamaskowani ochroniarze nie wpuścili do środka chasydów, którzy udali się tam na poranną modlitwę. Skończyło się awanturą i przepychankami, interweniowała też policja. W tle jest konflikt o dzierżawę gruntu.
Zobacz wideo

W poniedziałek rano wierni chcący pomodlić się w synagodze na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Kupa nie zostali wpuszczeni do środka - informuje "Gazeta Krakowska". Jak się okazuje, będąca właścicielem świątyni Gmina Wyznaniowa Żydowska jest w konflikcie z fundacją Chabad Lubawicz, która dzierżawi teren. W zeszłym roku Gmina Żydowska znacznie, bo o blisko 500 procent, podniosła czynsz fundacji chasydów. Sprawa trafiła do sądu, a dwa tygodnie temu w synagodze wyłączono prąd. 

Awantura przed synagogą w Krakowie. Interweniowała policja

Eskalacja sporu między fundacją chasydów a Gminą Żydowską miała miejsce w poniedziałek rano. Lokalne media opisują, że gdy chasydzi przybyli do synagogi Izaaka Jakubowicza [jedynej synagogi, w której modły odbywają się codziennie - red.], zastali na miejscu zamaskowanych ochroniarzy, którzy bronili dostępu do środka. Na bramę synagogi były też założone łańcuchy. Doszło do awantury, a niektórzy chasydzi chcieli się przedrzeć do świątyni przez płot. "Gazeta Krakowska" relacjonuje, że na miejscu zjawiła się policja wezwana przez przedstawicieli fundacji Chabad Lubawicz.

Ostatecznie sytuacja została uspokojona, ale synagoga wciąż pozostaje zamknięta, a chasydzi nie mogą się w niej modlić. Nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w najbliższych dniach. Portal KRKNews.pl wskazuje, że po złożeniu sprawy do sądu Gmina Żydowska stoi na stanowisku, że umowa między stronami wygasła, a chasydzi nie mają do niej wstępu. Z kolei przedstawiciele fundacji uważają, że jest przedłużona na kolejne dziesięć lat (twierdzą, że nie złożono formalnego wypowiedzenia umowy). - To próba pozbycia się fundacji w białych rękawiczkach - mówiła pracownica fundacji Martyna Kadela w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

W poniedziałek po południu Gmina Żydowska wydała oświadczenie w sprawie sporu. Jej przedstawiciele wskazują, że muszą dbać o bezpieczeństwo obiektu i zamknąć go do czasu remontu ze względu na "pogarszający się stan nieruchomości wymagający pilnej interwencji". 

Z uwagi na fakt, że jako właściciel Synagogi, który zobowiązany jest do zachowania jej w należytym stanie, zaobserwowaliśmy ewidentne działania naruszające jej substancję (wybite okna), ingerencję w jej strukturę i bezpieczeństwo (wyprute ściany, nielegalne podłączenie źródeł dużej mocy poza systemem elektrycznym, bez zgody Gminy i zezwolenia zakładu energetycznego), a także pogarszający się stan nieruchomości wymagający pilnej interwencji (zagrzybione ściany) podjęliśmy decyzję o przywróceniu stanu zgodnego z prawem, wyeliminowaniu zagrożeń i rozpoczęcia remontu
Dodatkowo zostały ujawnione inne okoliczności, które stanowić będą podstawę zawiadomienia odpowiednich służb

- czytamy w dokumencie.

Więcej o:
Komentarze (314)
Awantura przed synagogą w Krakowie. Zamaskowani ochroniarze nie chcieli wpuścić chasydów do środka
Zaloguj się
 • zbieracz_chrustu

  Oceniono 106 razy 86

  kominiarki powinny być tylko dla Policji .. używanie siły i nieuprawnione zasłanianie ryja przez jakichś wynajętych osiłków powinno kosztować ich z 5 lat pierdla .. Panie Ziobro, do roboty , ruszać z legislacją ..

 • tomaszbk

  Oceniono 43 razy 37

  Co to znaczy zamaskowani ochroniarze? Ustawa o ochronie osób i mienia zabrania zakładania na twarz masek.

 • strzalowyg

  Oceniono 27 razy 25

  Chasydzi zawsze byli przez ortodoksow traktowani z góry, jako ubodzy krewni ze wschodu, a nawet heretycy, w Polsce Chasydow bylo najwiecej i ich najwiecej wymordowali Niemcy, lecz zachodni Żydzi zbyt sie tym nie przejmowali

 • morgenroth

  Oceniono 30 razy 18

  Pogrom w Krakau - obudziły się najgorsze demony antysem....
  Aaaa, chwila ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX