Aktualna mapa burz. Gdzie jest burza? Nawałnice prognozowane są do późnych godzin nocnych

W poniedziałek w Polsce zapowiadane są silne komórki burzowe, które w godzinach popołudniowych przejdą przez niemal wszystkie regiony kraju. Jak prezentuje się aktualna mapa burzowa?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego lubelskiego oraz południowych powiatów województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano też dla Podlasia, Mazowsza oraz Warmii i Mazur.

Gdzie jest burza? Aktualna prognoza burzowa dla Polski

Od godziny 13 do 15 burze prognozowane w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, Kujawy oraz Warmię. Pojedyncze wyładowania możliwe są także na wschodnich krańcach Polski oraz na południu województwa małopolskiego i śląskiego.

O godzinie 17 burzowy front obejmie swoim zasięgiem prawie całą część południowej i centralnej Polski. Silne nawałnice pojawią się w województwach dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim.

Front burzowy nad Polską w poniedziałek o godzinie 17:00.Front burzowy nad Polską w poniedziałek o godzinie 17:00. fot. windy.com

W czasie nawałnic prognozowane są intensywne opady deszczu - do 30 mm w obszarach objętych pierwszym stopniem ostrzeżenia IMGW do nawet 40 mm w przypadku południowych województw. Mieszkańcy południowej Polski muszą liczyć się także z miejscami dużymi opadami gradu oraz silnym wiatrem, który w porywach może osiągnąć prędkość do nawet 115 km/h. W województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim synoptycy ostrzegają przed lokalnymi trąbami powietrznymi.

Pod wieczór, około godziny 20, prognozowane są lokalne burze w pasie od Dolnego Śląska przez województwo opolskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie i lubelskie. Po 23 silnych burz muszą spodziewać się mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, a słabszych nawałnic także mieszkańcy Mazowsza i Lubelszczyzny. Front burzowy będzie przesuwał się na południowy-wschód Polski w nocy z poniedziałku na wtorek. Nad ranem nawałnice zapowiadane są m.in. w Chełmie, Zamościu, Rzeszowie, Tarnobrzegu, Tarnowie, Nowym Sączu i Krakowie.

Front burzowy nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek.Front burzowy nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. fot. windy.com

Więcej o:
Komentarze (29)
Aktualna mapa burz. Gdzie jest burza? Nawałnice prognozowane są do późnych godzin nocnych
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 30 razy 24

  Jakie to szczęście, że wszyscy prawdziwi czystej krwi Polacy mogą czuć się bezpiecznie!!! W Wielkiej Polsce Katolickiej żadne kataklizmy nam nie grożą, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) oraz Najwybitniejszym Premierem Powojennej Polski Mateuszem Morawieckim!!! Czuwa też nad naszym cudownym krajem Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • lds23

  Oceniono 16 razy 12

  Upały, które w tym roku nawiedzają Europę, w tym Polskę, są dla mnie osobiście nie do wytrzymania. Po raz pierwszy w życiu myślę z empatią o mieszkańcach Europy Południowej. Ja nie jestem w stanie normalnie funkcjonować przy takich temperaturach. Nie mogę się skupić na żadnej intelektualnej czynności. Bez przerwy chce mi się spać. Jest 01.07, a ja mam dość lata i utęsknieniem czekam na jesienne ochłodzenie. Obawiam się jedynie, że ono nie przyjdzie, a jeśli przyjdzie, to późno i nie da mi ukojenia, bo będzie to ochłodzenie do 18 stopni np. Pierwszy raz w życiu myślę o tym, dokąd by się ewakuować z tej części Europy i najgorsze jest to, że nie wiem dokąd, bo gdziekolwiek nie wyjadę, to będzie tylko rozwiązanie czasowe. Piekło przyjdzie i tam :( Co do burz natomiast... Nie widziałam na żywo w tym roku ani jednej, mimo, że od marca jestem cały czas w Polsce i alerty dostaję.

 • teczowyninja666

  Oceniono 8 razy 6

  Jaka kurde cała Polska ? Od Bydgoszczy w górę mapy to niby co jest ? Głęboka prowincja ? 1/3 terytorium kraju bez burz a dla redakcji burze w całej Polsce. Dramat.

 • wejsunek47

  Oceniono 18 razy 6

  ale przecież pinokio z maryją na ustach wygrał z UE twierdząc że żadnych zmian klimatycznych nie będzie... to skąd te burze? podkarpacie zgrzeszyło?

 • manes6969

  Oceniono 10 razy 6

  Jak zachować sie podczas burzy ????? Typowy Polak zapala gromníce na domowym oltarzu i modli sie....... W cywilizowanych krajach buduja sie zapory przeciwpowodziowe i sypie piasek w worki......

 • mcwidack

  Oceniono 1 raz 1

  "prawie całą część południowej i centralnej Polski"

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy 0

  Teraz Apokalipsa Burz ... potem Apokalipsa Chłodu ... potem Apokalipsa Śniegu ... i tak toczy się życie Leminga z Czerskiej

 • madznun

  Oceniono 2 razy 0

  "Spęncjalisty" od burzowych map?

 • elasp

  Oceniono 5 razy -1

  "Od godziny 13 do 15 burze prognozowane w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, Kujawy oraz Warmię."

  I są już te burze? Jest 15.20.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX