Aktualna mapa burz. Gdzie jest burza? Nawałnice prognozowane są do późnych godzin nocnych

W poniedziałek w Polsce zapowiadane są silne komórki burzowe, które w godzinach popołudniowych przejdą przez niemal wszystkie regiony kraju. Jak prezentuje się aktualna mapa burzowa?
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego lubelskiego oraz południowych powiatów województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano też dla Podlasia, Mazowsza oraz Warmii i Mazur.

Gdzie jest burza? Aktualna prognoza burzowa dla Polski

Od godziny 13 do 15 burze prognozowane w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, Kujawy oraz Warmię. Pojedyncze wyładowania możliwe są także na wschodnich krańcach Polski oraz na południu województwa małopolskiego i śląskiego.

O godzinie 17 burzowy front obejmie swoim zasięgiem prawie całą część południowej i centralnej Polski. Silne nawałnice pojawią się w województwach dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim.

Front burzowy nad Polską w poniedziałek o godzinie 17:00.Front burzowy nad Polską w poniedziałek o godzinie 17:00. fot. windy.com

W czasie nawałnic prognozowane są intensywne opady deszczu - do 30 mm w obszarach objętych pierwszym stopniem ostrzeżenia IMGW do nawet 40 mm w przypadku południowych województw. Mieszkańcy południowej Polski muszą liczyć się także z miejscami dużymi opadami gradu oraz silnym wiatrem, który w porywach może osiągnąć prędkość do nawet 115 km/h. W województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim synoptycy ostrzegają przed lokalnymi trąbami powietrznymi.

Pod wieczór, około godziny 20, prognozowane są lokalne burze w pasie od Dolnego Śląska przez województwo opolskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie i lubelskie. Po 23 silnych burz muszą spodziewać się mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, a słabszych nawałnic także mieszkańcy Mazowsza i Lubelszczyzny. Front burzowy będzie przesuwał się na południowy-wschód Polski w nocy z poniedziałku na wtorek. Nad ranem nawałnice zapowiadane są m.in. w Chełmie, Zamościu, Rzeszowie, Tarnobrzegu, Tarnowie, Nowym Sączu i Krakowie.

Front burzowy nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek.Front burzowy nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. fot. windy.com

Więcej o: