Rusza proces ws. "urodzin Hitlera". Akt oskarżenia mówi o propagowaniu nazizmu

W poniedziałek 1 lipca 2019 roku rusza proces w sprawie "urodzin Hitlera", zorganizowanych w 2017 roku przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim.
Zobacz wideo

Oskarżeni w sprawie "urodzin Hitlera" to Mateusz S., Adrian K., Dawid K., Tomasz R., Dorota R. i Krystian Z. Osobom tym przedstawiono zarzut przestępstwa "polegającego na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin Adolfa Hitlera". Mateusz S. został także oskarżony o wyprodukowanie plakatu, który zapraszał na obchody urodzin przywódcy hitlerowskich Niemiec - relacjonuje TVN 24. Akt oskarżenia przeciw organizatorom oraz uczestnikom "urodzin Hitlera", które odbyły się w lesie w pobliżu Wodzisławia Śląskiego, przygotowała prokuratura w Gliwicach.

Rusza proces ws. "urodzin Hitlera". Kilku oskarżonych usłyszało dodatkowe zarzuty

Mateuszowi S., który jest liderem stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, przedstawiono także trzy inne zarzuty: dwa z nich dotyczą propagowania nazistowskiego ustroju państwa (miało do tego dojść w trakcie koncertu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika oraz 15 lipca 2017 roku w czasie festiwalu Orle Gniazdo), trzeci mówi o posiadaniu amunicji do broni palnej bez odpowiedniego zezwolenia. Podobne zarzuty usłyszeli Krystian Z. i Dawid K. Pierwszy z nich został oskarżony o publiczne propagowanie nazizmu na festiwalu Orle Gniazdo, drugi - o wznoszenie gestu hitlerowskiego pozdrowienia na koncercie w Boguszowicach.

Mateuszowi S. grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat, pozostałym oskarżonym - do dwóch lat.

"Urodziny Hitlera". Do środowiska neonazistów przeniknęli reporterzy Superwizjera

Przypomnijmy, że "urodziny Hitlera", które odbyły się w 2017 roku w lesie pod Wodzisławiem Śląskim z okazji 128. rocznicy urodzin przywódcy III Rzeszy, zostały ujawnione dzięki reportażowi dziennikarzom "Superwizjera" TVN. Udało się im przeniknąć do środowiska neonazistów i nagrać zarówno "urodziny Hitlera", jak i festiwal Orle Gniazdo. W swoim materiale pokazali m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami czy wielką drewnianą swastykę, którą uczestnicy "urodzin Hitlera" podpalili po zmroku. 

Więcej o:
Komentarze (66)
Rusza proces ws. "urodzin Hitlera". Akt oskarżenia mówi o propagowaniu nazizmu
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 21 razy 17

  Obrońca może przyjąć linię obrony że jego klienci nie mają mózgów.
  Odpowiadałoby to prawdzie tylko czy sąd uzna to za okoliczność łagodzącą?

 • antykatol666

  Oceniono 16 razy 12

  Nic wielkiego im pisowski sąd nie zrobi już pewnie był tel. od zero by dać w zawiasach Przecież to pisowska bojówka no co swoich będę karać

 • syriusz.wila

  Oceniono 12 razy 10

  Wodzisław zawsze taki był, w latach 90` pełno tam było skinów. To pewnie dzieci tych łysoli. Władza nigdy w Wodzisławiu nie walczyła z tym. Skini, naziole, nazipunki miały luzy, mendownia też ich nie ścigała. Wcale mnie nie dziwi że odprawili Adolfowi urodziny, ale ławce oskarżonych powinni siedzieć też politycy z Wodzisławia za zaniedbania i hodowanie nazioli.

 • antropoid

  Oceniono 17 razy 9

  NASLADOWCÓW wciąż ma hitler wielu. Pełno różnych glist, co dzielą naród na "sorty" itp.

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 8

  "ŚCIEŻKĘ ZDROWIA" łachudrom urządzić. Po tym co hitlerowcy zrobili w Polsce - i co chcieli zrobić finalnie z Polakami, czcić tu tego gada mogą tylko jakieś autentyczne chwasty ludzkie, o ilorazie ameby.

 • el_rumburak_de_san_escobar

  Oceniono 3 razy 3

  Duda ułaskawi.

 • girolamosavonarola

  Oceniono 5 razy 3

  Nie, ale wybierają się polscy tzw politycy

 • vald

  Oceniono 1 raz 1

  Nie żebym był za i.dotami którzy czczą Hitlera czy Stalina - różnice naprawdę w obu ideologiach niewielkie.
  Ale że to było publiczne propagowanie? Wielce dyskusyjne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX