Rusza proces ws. "urodzin Hitlera". Akt oskarżenia mówi o propagowaniu nazizmu

W poniedziałek 1 lipca 2019 roku rusza proces w sprawie "urodzin Hitlera", zorganizowanych w 2017 roku przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim.
Zobacz wideo

Oskarżeni w sprawie "urodzin Hitlera" to Mateusz S., Adrian K., Dawid K., Tomasz R., Dorota R. i Krystian Z. Osobom tym przedstawiono zarzut przestępstwa "polegającego na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin Adolfa Hitlera". Mateusz S. został także oskarżony o wyprodukowanie plakatu, który zapraszał na obchody urodzin przywódcy hitlerowskich Niemiec - relacjonuje TVN 24. Akt oskarżenia przeciw organizatorom oraz uczestnikom "urodzin Hitlera", które odbyły się w lesie w pobliżu Wodzisławia Śląskiego, przygotowała prokuratura w Gliwicach.

Rusza proces ws. "urodzin Hitlera". Kilku oskarżonych usłyszało dodatkowe zarzuty

Mateuszowi S., który jest liderem stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, przedstawiono także trzy inne zarzuty: dwa z nich dotyczą propagowania nazistowskiego ustroju państwa (miało do tego dojść w trakcie koncertu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika oraz 15 lipca 2017 roku w czasie festiwalu Orle Gniazdo), trzeci mówi o posiadaniu amunicji do broni palnej bez odpowiedniego zezwolenia. Podobne zarzuty usłyszeli Krystian Z. i Dawid K. Pierwszy z nich został oskarżony o publiczne propagowanie nazizmu na festiwalu Orle Gniazdo, drugi - o wznoszenie gestu hitlerowskiego pozdrowienia na koncercie w Boguszowicach.

Mateuszowi S. grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat, pozostałym oskarżonym - do dwóch lat.

"Urodziny Hitlera". Do środowiska neonazistów przeniknęli reporterzy Superwizjera

Przypomnijmy, że "urodziny Hitlera", które odbyły się w 2017 roku w lesie pod Wodzisławiem Śląskim z okazji 128. rocznicy urodzin przywódcy III Rzeszy, zostały ujawnione dzięki reportażowi dziennikarzom "Superwizjera" TVN. Udało się im przeniknąć do środowiska neonazistów i nagrać zarówno "urodziny Hitlera", jak i festiwal Orle Gniazdo. W swoim materiale pokazali m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami czy wielką drewnianą swastykę, którą uczestnicy "urodzin Hitlera" podpalili po zmroku. 

Więcej o: