Sosnowiec. 72-latka zniszczyła tablicę smoleńską. Zamazała farbą słowo "poległym"

72-letnia mieszkanka Sosnowca okazała się osobą odpowiedzialną za zamalowanie fragmentów tablicy smoleńskiej na ścianie lokalnej katedry. Kobieta zamazała na płycie słowo "poległym".
Zobacz wideo

W drugiej połowie maja, w niedzielny poranek nieznany dotąd sprawca dokonał zniszczenia pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie sosnowieckiej katedry. Jak podaje policja, "wandal pochlapał ją farbą, czyniąc częściowo nieczytelną". Na czarno zamalowane zostały słowa: "poległym" we fragmencie "poległym w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w katastrofie smoleńskiej" oraz "mieszkańcy" w podpisie. Straty zostały wycenione na kwotę 750 zł. W piątek policjanci przesłuchali sprawczynię. To 72-letnia mieszkanka Sosnowca.

Policjanci zabezpieczyli w toku postępowania prowadzonego w tej sprawie m.in zapisy monitoringu. To właśnie dzięki nim ustalili tożsamość kobiety. Z 72-letnią mieszkanką Sosnowca przeprowadzono już czynności procesowe. Kobieta usłyszała zarzuty - za zniszczenie mienia i znieważenie miejsca upamiętniającego wydarzenie historyczne może jej grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku. Prawdopodobnie zostanie również zobowiązana do pokrycia strat.