Pracownik zwolniony po słowach o LGBT. Wiceminister chce, żeby IKEA przeprosiła Polaków

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski odniósł się w oświadczeniu przekazanym PAP do sprawy zwolnionego przez sieć IKEA pracownika za wypowiedź w kwestii LGBT. "Oczekuję, że IKEA nie tylko wycofa się z tej oburzającej decyzji zwolnienia pracownika, ale również przeprosi polską opinię publiczną za swoje niedopuszczalne działania" - napisał.

Marcin Romanowski stwierdził w oświadczeniu, że decyzja sieci IKEA łamie wolność sumienia i wyznania. Jak dodał, "Polacy w swej większości odrzucają agresywną rewolucję ideologiczną, która niszczy naszą tradycję". Według niego elementem tej "rewolucji" jest "promowanie ideologii LGBT przez sieć IKEA". "Oczekuję, że IKEA nie tylko wycofa się z tej oburzającej decyzji zwolnienia pracownika, ale również przeprosi polską opinię publiczną za swoje niedopuszczalne działania" - podkreślił wiceszef MS.

Przypadków takich jak sprawa Tomasza K. jest więcej?

Jak zaznaczył Marcin Romanowski, do prokuratury trafiają kolejne informacje o pracownikach, którzy uważają, że sieć IKEA naruszyła ich prawa, próbując narzucić im poglądy sprzeczne z ich wyznaniem czy sumieniem. Zapowiedział, że zostanie zbadane, czy IKEA nie dopuściła się "dalszych nielegalnych działań".

Pracownik IKEI został zwolniony za wpis o LGBT. Powoływał się m.in. na Stary Testament

Pracownik sieci IKEA został zwolniony po tym, jak skomentował artykuł, który pojawił się w intranecie [wewnętrznym forum - red.] sklepu. Tekst prezentował stanowisko właściciela sieci do społeczności LGBT przy okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii.

W Grupie Ingka [właściciel IKEA - red.] chcemy, aby każdy czuł się szanowany i doceniany za to, kim jest i ceniony za swój wyjątkowy wkład, niezależnie od jego orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Oczekujemy, że każdy współpracownik ma prawo do obrony swojej indywidualności, jednocześnie szanując ją u innych i zapewniając, że wszyscy czujemy się włączeni w działania zespołu, jak i całej firmy. W IKEA zachęcamy też naszych pracowników LGBT+ do bycia sobą i nie akceptujemy żadnego rodzaju dyskryminacji

Mężczyzna napisał, że "akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", a także powoływał się na fragmenty Starego i Nowego Testamentu, w których mowa jest m.in. o tym, że osoby homoseksualne powinna spotkać śmierć. 

W sprawę zaangażował się m.in. Instytut Ordo Iuris i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Sieć IKEA utrzymuje, że pracownik nie został zwolniony za poglądy, ale konkretne wypowiedzi naruszające godność osób homoseksualnych.

Więcej o:
Komentarze (1275)
Pracownik zwolniony po słowach o LGBT. Wiceminister chce, żeby IKEA przeprosiła Polaków
Zaloguj się
 • orlecki

  Oceniono 190 razy 160

  Mnie i wszystkich moich znajomych oburza, że ten zwolniony "patriota", prawdziwy Polak, katolik, ..j wie co jeszcze, obraża innych. Słusznie go wywalono z roboty. PISia mafia myśli, że każdy jest takim samym katolickim dewiantem jak oni. Otóż nie.

 • viaac

  Oceniono 165 razy 141

  "Oczekuję, że IKEA nie tylko wycofa się z tej oburzającej decyzji zwolnienia pracownika, ale również przeprosi polską opinię publiczną za swoje niedopuszczalne działania".

  Ja bym raczej oczekiwał, żeby wiceminister sprawiedliwości znał kodeks pracy.

  Art. 18(3a) Kodeksu pracy.
  "Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, ORIENTACJĘ SEKSUALNĄ, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy."

  "Przejawem dyskryminowania w rozumieniu § 2 jest także: 1) działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub nakazaniu jej naruszenia tej zasady, 2) niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (molestowanie). "

 • marcoalejandro

  Oceniono 150 razy 128

  Ja chętnie przeproszę.
  Ekhm...
  Przepraszam IKEĘ że żyjemy w tak chorym kraju. Pan Romanowski powinien podać się do dymisji natychmiastowo za pieprzenie takich bzdur.

 • meki_majcher

  Oceniono 102 razy 94

  Kto mnie, jako Polaka, przeprosi za kretyna na ministerialnym stołku?

 • Tomasz Rodak

  Oceniono 107 razy 89

  Wiceministrze, jest pan prostakiem reprezentujacym polski zascianek, homofobie i bigoterie, jednoczesnie razem z innymi funkcjonariuszami obecnego rezimu lamie pan praworzadnosc i konstytucje. Dam panu grzecznie rade: Wypie...c! Czas na sad ostateczny!

 • pine.tree

  Oceniono 84 razy 80

  Nigdy nie słyszałem o takim wiceministrze. Z ciekawości zajrzałem do wiki.
  I znalazłem tam wpis: "Numerariusz – członek Opus Dei żyjący w celibacie."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX