Pracownik zwolniony po słowach o LGBT. Wiceminister chce, żeby IKEA przeprosiła Polaków

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski odniósł się w oświadczeniu przekazanym PAP do sprawy zwolnionego przez sieć IKEA pracownika za wypowiedź w kwestii LGBT. "Oczekuję, że IKEA nie tylko wycofa się z tej oburzającej decyzji zwolnienia pracownika, ale również przeprosi polską opinię publiczną za swoje niedopuszczalne działania" - napisał.
Zobacz wideo

Marcin Romanowski stwierdził w oświadczeniu, że decyzja sieci IKEA łamie wolność sumienia i wyznania. Jak dodał, "Polacy w swej większości odrzucają agresywną rewolucję ideologiczną, która niszczy naszą tradycję". Według niego elementem tej "rewolucji" jest "promowanie ideologii LGBT przez sieć IKEA". "Oczekuję, że IKEA nie tylko wycofa się z tej oburzającej decyzji zwolnienia pracownika, ale również przeprosi polską opinię publiczną za swoje niedopuszczalne działania" - podkreślił wiceszef MS.

Przypadków takich jak sprawa Tomasza K. jest więcej?

Jak zaznaczył Marcin Romanowski, do prokuratury trafiają kolejne informacje o pracownikach, którzy uważają, że sieć IKEA naruszyła ich prawa, próbując narzucić im poglądy sprzeczne z ich wyznaniem czy sumieniem. Zapowiedział, że zostanie zbadane, czy IKEA nie dopuściła się "dalszych nielegalnych działań".

Pracownik IKEI został zwolniony za wpis o LGBT. Powoływał się m.in. na Stary Testament

Pracownik sieci IKEA został zwolniony po tym, jak skomentował artykuł, który pojawił się w intranecie [wewnętrznym forum - red.] sklepu. Tekst prezentował stanowisko właściciela sieci do społeczności LGBT przy okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii.

W Grupie Ingka [właściciel IKEA - red.] chcemy, aby każdy czuł się szanowany i doceniany za to, kim jest i ceniony za swój wyjątkowy wkład, niezależnie od jego orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Oczekujemy, że każdy współpracownik ma prawo do obrony swojej indywidualności, jednocześnie szanując ją u innych i zapewniając, że wszyscy czujemy się włączeni w działania zespołu, jak i całej firmy. W IKEA zachęcamy też naszych pracowników LGBT+ do bycia sobą i nie akceptujemy żadnego rodzaju dyskryminacji

Mężczyzna napisał, że "akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", a także powoływał się na fragmenty Starego i Nowego Testamentu, w których mowa jest m.in. o tym, że osoby homoseksualne powinna spotkać śmierć. 

W sprawę zaangażował się m.in. Instytut Ordo Iuris i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Sieć IKEA utrzymuje, że pracownik nie został zwolniony za poglądy, ale konkretne wypowiedzi naruszające godność osób homoseksualnych.

Więcej o: