Ciąg dalszy afrykańskich upałów. IMGW wydało ostrzeżenia 3. stopnia, może być nawet 36 stopni

Afrykańskie upały w Polsce nie odpuszczają. Ich kulminacja nastąpi w niedzielę. W związku z tym IMGW wydało kolejne ostrzeżenia związane z wysokimi temperaturami. Dla niektórych regionów obowiązuje 3. stopień zagrożenia.
Zobacz wideo

W weekend nad Polskę od zachodu po raz kolejny napłynęły masy bardzo ciepłego powietrza. Już w sobotę w województwach zachodniopomorskim i lubuskim obowiązywały ostrzeżenia IMGW 2. stopnia. Niedziela zapowiada się jednak o wiele goręcej.

IMGW wydaje ostrzeżenia 3. stopnia. W Wielkopolsce nawet 36 stopni

IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami. Większość województwa zachodniopomorskiego jest objęta ostrzeżeniem 1. stopnia. W województwach śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, w znacznej części małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego i dolnośląskiego, a także w części mazowieckiego obowiązują ostrzeżenia 2. stopnia.

W centralnej Polsce i na Dolnym Śląsku temperatury mogą sięgnąć 33 stopni. Ostrzeżenia IMGW obowiązują do poniedziałku, do wieczora. Na Opolszczyźnie w dzień słupek rtęci może pokazać od 30 do 32 stopni. Dalej na wschód, do 34 stopni. Według prognoz Instytutu na krańcach wschodnich województwa lubelskiego upał utrzyma się do poniedziałku. Termometry mogą pokazać tam do 32 stopni.

Najtrudniejszą sytuację IMGW przewiduje jednak w województwach lubuskim i części wielkopolskiego. Dla zachodniej Wielkopolski, gdzie jutro termometry mogą pokazać od 34 do 36 stopni, Instytut wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia. Będzie ono obowiązywać do niedzieli do godziny 20:00.

Afrykańskie upały w Europie. We Francji kolejna ofiara śmiertelna

Upały trwają w wielu krajach Europy i zbierają tam śmiertelne żniwo. W piątek media informowały o dwóch osobach, które zmarły w Hiszpanii i trzech, które zmarły we Francji (tego dnia trzykrotnie padł narodowy rekord temperatury) w wyniku wysokich temperatur. Francuska minister zdrowia Agnes Buzyn zaznaczyła, że może nie być to ostateczny bilans ofiar. Nie pomyliła się - już w sobotę francuskie media podały, że kolejna osoba zmarła w wyniku odwodnienia organizmu. Dodatkowo, jedna w stanie ciężkim przebywa w szpitalu.

Wysoka temperatura spowodowała także już niemal sześćdziesiąt pożarów na południu Francji. W sumie ogień strawił ponad sto hektarów lasów i kilkanaście domów. Wielu mieszkańców ewakuowano. Upały są też przyczyną większego zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu w niedzielę zostanie ograniczony ruch samochodów w Paryżu i w innych dużych miastach.

Więcej o: