Pogoda na lato. Lipiec cieplejszy niż zwykle, sierpień suchszy niż zazwyczaj. W czerwcu padł rekord

Tegoroczne lato będzie cieplejsze niż w ubiegłych latach. W środę padł rekord temperatury czerwca w Polsce, a synoptycy prognozują, że średnia temperatura w lipcu będzie o około 1 stopień Celsjusza powyżej normy.
Zobacz wideo

35,4 stopni Celsjusza w Łodzi i Zamościu - taka była dotychczasowa rekordowa temperatura w Polsce, jaką odnotowano w czerwcu. Było to w 1963 roku. Rekord ten jest już jednak nieaktualny. Nowy padł wczoraj - w Radzyniu w województwie lubuskim odnotowano 38,2 stopnie Celsjusza - informuje TVN 24.

Pogoda na lato. Cieplejszy lipiec, suchy sierpień

Temperatura, jaką odnotowujemy w to lato, jest wyższa niż ta, którą uznajemy za normalną. Długoterminowe prognozy pogody na lipiec 2019 pokazują, że średnia miesięczna temperatura będzie o około 1 stopień wyższa niż lipcowa norma (z danych meteorologicznych z lat 1981-2010, które można znaleźć na portalu pogodynka.pl, wynika, że dla Warszawy wynosi ona 19 stopni). Meteorolodzy prognozują, że suma opadów będzie w lipcu podobna do lat ubiegłych. W sierpniu średnia miesięczna temperatura ma przypominać tę z ubiegłych lat (18,3 stopnia dla Warszawy), jednak suma opadów prawdopodobnie się zmniejszy.

- Modele matematyczne użyte do tych prognoz bazują głównie na danych statystycznych, ale według mojej opinii dla Europy centralnej dość dobrze się sprawdzają. Reasumując, lato będzie ciepłe i raczej suche - powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński. 

Więcej o: