Ekstremalna pogoda w Polsce. Temperatura w południe przekroczyła 33 stopnie, a będzie cieplej

Pogoda. Temperatury w środę 26 czerwca mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia - alarmuje IMGW. Aż w trzynastu województwach obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia przed upałami.
Zobacz wideo

Z przewidywań synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowanych na portalu pogodynka.pl wynika, że środa będzie najcieplejszym dniem w tym tygodniu. Wysokie wartości zobaczymy przede wszystkim na termometrach na zachodzie kraju - z prognozy pogody IMGW wynika, że temperatura może tam wzrosnąć nawet do 35 stopni, choć z danych serwisu Windy.com wynika, że może być to nawet 36 stopni. Podobne temperatury będą w miejscowościach położonych nad Morzem Śródziemnym.

Nieco chłodniej niż na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie na północy, w centrum oraz na południu kraju, gdzie temperatura osiągnie wartości od 29 do 33 stopni. Najchłodniej w środę będzie na północnym wschodzie Polski - województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubuskie to jedyne województwa w których nie obowiązuje aktualnie ostrzeżenie meteorologiczne przed upałami.

Pogoda. RCB ostrzega przed upałami, METAR informuje o wysokich temperaturach na lotniskach

Przed wysokimi temperaturami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, przypominając jednocześnie o konieczności zachowania zdrowego rozsądku podczas kąpieli w rzekach, jeziorach i morzu. 

O tropikalnych temperaturach czytamy także w depeszy METAR przygotowanej dla znajdujących się w Polsce lotnisk. Pasażerowie linii lotniczych wysiadający na Okęciu zobaczą na termometrach 32 stopnie, a na lotniskach Zielona Góra-Babimost i Poznań-Ławica - aż 33 stopnie. W wielu miastach w Polsce wilgotność powietrza przekroczy 50 procent (m.in. Rzeszów, Lublin, Szczecin), co będzie sprawiać, że upały będą trudniejsze do zniesienia. 

Prognoza pogody. Już w czwartek oddech od upałów

Synoptycy mają dobre wiadomości dla osób, które nie lubią upałów. Temperatura w Polsce wyraźnie się obniży. W czwartek na termometrach zobaczymy maksymalnie 26 stopni - tyle będzie jutro we Wrocławiu. Najchłodniej, podobnie jak w środę, będzie na północnym wschodzie. W Suwałkach termometry wskażą 20 stopni, w Olsztynie 21, a w Białymstoku 22 stopnie.

Więcej o: