Barszcz Sosnowskiego znowu staje się groźny. Są pierwsi poparzeni. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

Barszcz Sosnowskiego znów stanowi zagrożenie. O tym, że i w tym roku wyrasta on w różnych rejonach Polski, informują media lokalne. Przypominamy - roślina ta jest niebezpieczna dla zdrowia.
Zobacz wideo

Z doniesień portalu esanok.pl wynika, że potężny okaz barszczu Sosnowskiego wyrósł niedaleko przystanku autobusowego przy ul. Białogórskiej w Sanoku. Roślina ma trzy metry wysokości. O podobnym przypadku pisze echodnia.eu - jeden z czytelników portalu poinformował dziennikarzy, że roślina do złudzenia przypominająca barszcz Sosnowskiego wyrosła obok cmentarza w Napękowie w powiecie kieleckim. Barszcz Sosnowskiego zauważono także w pobliżu stacji Kołobrzeg oraz w Starym Sączu, Łącku i Podegrodziu. Roślina ta jest niezwykle kłopotliwa, bo rozrasta się w bardzo szybkim tempie, a jej zwalczanie jest trudne m.in. ze względu na silne toksyny znajdujące się w jej soku.

Barszcz Sosnowskiego. Skąd wziął się w Polsce?

Barszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z rejonu Kaukazu. W latach 40. w Związku Radzieckim zaczęto promować jej uprawę, a z czasem przeniesiono ją do Europy Środkowej i Wschodniej. W połowie XX wieku uważano ją za wartościową roślinę pastewną - ze względu na szybki przyrost umożliwiała ogromną produkcję biomasy. Jej walorem była również wysoka zawartością białek i węglowodanów. Problemem okazały się jednak zbiory - roślina ta może powodować niebezpieczne poparzenia skóry. Roślinę tę nazywa się czasem "zemstą Stalina". W Polsce jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży.

Barszcz Sosnowskiego - czy jest niebezpieczny? Wpływ na zdrowie ludzi

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi. Zawarte w jego soku toksyny w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują poparzenia II i III stopnia. Objawy poparzenia pojawiają się jednak po pewnym czasie (od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną), co znacznie ogranicza możliwość szybkiej reakcji i osłabienia działania toksyn, uszkadzających skórę. Po kontakcie z barszczem Sosnowskiego w ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny może utrzymywać się przez około trzy dni, jednak miejsce poparzenia pozostaje wrażliwe na promieniowanie słoneczne nawet przez kilka lat. W miejscu poparzenia skóra ciemnieje. Taki ślad może utrzymywać się przez kilka miesięcy. 

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to roślina wysoka, osiągająca nawet 3,5 metra wysokości. W pierwszej fazie wzrostu jego liście przypominają liście barszczu zwyczajnego - są podłużne, ale z czasem zmieniają swój kształt i układają się w duże rozety. Wszystkie liście barszczu Sosnowskiego od strony wewnętrznej są lekko owłosione, podobnie jak łodyga. Roślina ta ma również białe kwiaty tworzące tzw. baldachim. Pierwsze pąki kwiatowe barszczu Sosnowskiego pojawiają się w czerwcu.

Barszcz Sosnowskiego łatwo jest pomylić z innymi roślinami, które są z nim spokrewnione. Są to m.in.  barszcz zwyczajny i będący pod częściową ochroną arcydzięgiel litwor. Barszcz zwyczajny jest jednak znacznie niższy (osiąga wysokość do 1,5 metra), a arcydzięgiel ma inny kształt i kolor liści liści (są ciemnozielone, mają jajowaty kształt i są 3-4-krotnie pierzaste) oraz żółtozielone kwiaty, które kwitną od maja do lipca.

Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego Fot. Wikipedia

Arcydzięgiel LitworArcydzięgiel Litwor Fot. Wikipedia

Więcej o: