Wielkopolska. Porzucony w lesie pracownik z Ukrainy nie żyje. Interwencja Bodnara

Właścicielka firmy z Jastrzębska Starego k. Nowego Tomyśla miała porzucić w lesie swojego pracownika, który zasłabł w trakcie pracy. Mężczyzna, obywatel Ukrainy, zmarł. Teraz w sprawę zaangażował się Adam Bodnar. RPO domaga się informacji od Inspekcji Pracy na temat wcześniejszych kontroli.
Zobacz wideo

Bulwersującą sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza". 36-letni Wasyl Czornej mieszkał w Polsce od czterech miesięcy. Mężczyzna pracował na budowie, jednocześnie dorabiając w zakładzie stolarskim w Jastrzębsku Starym nieopodal Nowego Tomyśla. Jak wynika z zeznań kolegów z pracy 38-latka, mężczyzna 12 czerwca zasłabł. 53-letnia Grażyna F., właścicielka zakładu, nie wezwała jednak pogotowia. Zamiast tego miała porzucić go w lesie 125 km dalej, tam 36-latek zmarł. Kobieta zatrudniała pracowników nielegalnie i prawdopodobnie bała się konsekwencji, teraz grozi jej pięć lat więzienia. Oprócz niej zatrzymany został jeden z Ukraińców pracujących w zakładzie, któremu zarzuca się utrudnianie śledztwa.

Porzuciła Ukraińca w lesie. Bodnar domaga się informacji 

Do sprawy odniósł się Adam Bodnar, który zamieścił oświadczenie. RPO powiadamia w nim, że zwrócił się do Głównego Inspektora Pracy o informacje dotyczące "czynności kontrolnych wobec pracodawcy zmarłego". Jak czytamy w oświadczeniu, chodzi o ustalenie okoliczności zdarzenia. Rzecznik wymienia pięć zagadnień, które jego zdaniem powinny być zbadane. Chodzi o: legalność zatrudnienia cudzoziemców, obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy, przygotowanie pracowników do prac i przestrzeganie przepisów dotyczących technicznego bezpieczeństwa pracy.

RPO przypomina przy okazji tego zdarzenia o niepokojących statystykach z raportu "Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu". Wynika z niego, że aż 41 proc. wypowiedzi w polskim internecie na temat Ukraińców miało wydźwięk negatywny. 42 proc. było neutralnych, a tylko 17 proc. - pozytywnych.

Konsul uruchomił zbiórkę dla bliskich zmarłego Ukraińca

Do sprawy odniósł się też Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Wielkopolsce. Horowski uruchomił zbiórkę na rzecz rodziny zmarłego 36-latka - żona, trójka dzieci oraz rodzice w podeszłym wieku. "Wiemy jednak, że to ubodzy ludzie, dla których śmierć bliskiego wkrótce będzie miało też wymiar materialnej katastrofy. Piszą do nas w tej sprawie ci, którzy mają potrzebę wsparcia materialnego tej rodziny" - pisze konsul. Pieniądze można wpłacać na numer konta 37 1090 1854 0000 0001 1451 2044 z dopiskiem "Dla dzieci Wasyla"

Więcej o:
Komentarze (224)
Porzucony w lesie pracownik z Ukrainy nie żyje. Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich
Zaloguj się
 • mawik_net

  Oceniono 54 razy 48

  Skonfiskować babie majątek i oddać dzieciom zmarłego, w całości!

 • iremus

  Oceniono 34 razy 28

  To już polska specjalność.
  ......Przedsiębiorca ze Środy Wielkopolskiej, który grał w reklamach znanej sieci marketów, odpowie za narażenie swojej pracownicy - obywatelki Ukrainy na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.Biznesmen nie udzielił pomocy Oksanie K. gdy ta na terenie zakładu, w którym była nielegalnie zatrudniona, doznała wylewu. Mężczyzna, zamiast od razu wezwać pogotowie lub odwieźć kobietę do szpitala woził ją samochodem po mieście, po czym zostawił na przystanku. Ostatecznie wezwał do niej policję, zgłaszając znalezienie pijanej osoby...... link

 • dyzurnydebil

  Oceniono 33 razy 25

  CO ZA SZMATA ...sory ale tak mam

 • qrzysiu

  Oceniono 40 razy 24

  Ukraińcy w Polsce i tak zachowują się o niebo lepiej niż Prawdziwi Polacy w UK.

 • freud1

  Oceniono 44 razy 24

  Jestesmy urewskim narodem. Zupelnie odwrotnie proporcjonalnie do wlasnego mniemania.
  Ciekawy jestem co wypisywalyby wolskie gadzinowki, gdyby np. Niemiec potraktowalby w ten sposob polskiego gastarbeitera. A jest ich w RFN wiecej, niz w IV RP Ukraincow.

 • yeronimo

  Oceniono 24 razy 22

  To teraz Grażyna powinna płacić dożywotnią ręntę dzieciom tego pracownika

 • SWK Margo

  Oceniono 21 razy 17

  Że taką urwe ziemia nosi. Wstyd popatrzeć teraz Ukraińcom w oczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX