Pogoda. Afrykańskie upały nadciągają nad Polskę. 32 stopnie we wtorek to dopiero preludium

Jeszcze nie zdążyliśmy się stęsknić za iście afrykańską pogodą, a ona znów wraca do Polski za sprawą nadciągającego powietrza zwrotnikowego. Po krótkiej przerwie od upałów na termometrach znów zobaczymy wartości przekraczające 30 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk informuje, że już we wtorek na zachodzie i południowym zachodzie kraju temperatura będzie wynosiła 31-32 i że najcieplejsza będzie środa.

Upały nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia dla zachodniej części kraju

We wtorek 25 czerwca najcieplejszym miastem w Polsce będzie Wrocław i Opole, gdzie termometry wskażą aż 32 stopnie. Zaledwie jeden lub dwa stopnie mniej odnotujemy m.in. Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia (w 3-stopniowej skali) przed upałem dla województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, natomiast ostrzeżenie I stopnia obowiązuje dziś w województwie mazowieckim. 

Im wyższy stopień ostrzeżenia, tym większe zagrożenie niesie ze sobą upał. 

Prognoza pogody. Rekordowe temperatury już we środę. Na Dolnym Śląsku nawet 34 stopnie

Środa będzie najcieplejszym dniem tego tygodnia. Na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku temperatura wzrośnie nawet do 34 stopni, z kolei w centrum kraju - do 31-32 stopni. Najchłodniej będzie w regionach podgórskich, na wschodzie kraju oraz na wybrzeżu - w tych miejscach termometry wskażą ok 28-29 stopni.

Czasem słońce, czasem deszcz. Upał ustąpi we czwartek, ale nie na długo

"Fala upału będzie dość krótkotrwała, ponieważ już w nocy ze środy na czwartek i w czwartek od północnego zachodu przemieszczał się będzie front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze" - czytamy na Facebooku IMGW. W czwartek na południu i południowym wschodzie kraju utrzymają się jeszcze temperatury powyżej 30 stopni, jednak w pozostałej części kraju będzie chłodniej. IMGW ostrzega jednak, że przemieszczanie się frontu może powodować intensywne burze, a upał powróci do nas już w najbliższą niedzielę. 

Więcej o: