Joanna Sadzik dyrektorem zarządzającym w Stowarzyszeniu Wiosna. Nie będzie konsekwencji dla sygnalistów

Stowarzyszenie Wiosna ma już nowy zarząd. Dyrektorem zarządzającym została Joanna Sadzik. Zarząd zapowiada zwiększenie "reprezentatywności poszczególnych grup prowadzących projekty Wiosny" oraz zapewnia, że "nie będzie wyciągać konsekwencji w stosunku do sygnalistów" tzn. osób, które wskazywały nieprawidłowości w stowarzyszeniu.
Zobacz wideo

W ubiegłym tygodniu wybrany został nowy zarząd Stowarzyszenia. Dziewięciogodzinnym obradom walnego zgromadzenia towarzyszyła policja, ponieważ część uczestników zgromadzenia "obawiała się samosądu". Nową przewodniczącą została Anna Wilczyńska.

W poniedziałek nowy zarząd podjął uchwałę, która formalizuje zawarte porozumienie. Funkcję dyrektora zarządzającego powierzono Joannie Sadzik. W zarządzaniu stowarzyszeniem pomagać będzie jej troje wiceprezesów: Dominika Langer-Gniłka, Anna Korzycka i Łukasz Słoniowski.

Zmiany w stowarzyszeniu Wiosna

Nowy zarząd chce, "aby formuła Stowarzyszenia w dojrzały sposób oddawała to, czym WIOSNA stała się przez ostatnie lata: ruchem społecznym współtworzonym przez setki tysięcy osób". W tym celu zwiększona ma zostać "reprezentatywność poszczególnych grup prowadzących projekty Wiosny". Jak pisze nowy zarząd w uchwale, "do grona członków Stowarzyszenia dołączą reprezentanci pracowników, wolontariuszy, ekspertów i partnerów".

Zmiany "odbędą się w drodze odpowiednich uchwał Zarządu podjętych po konsultacjach z dotychczasowymi członkami Stowarzyszenia przed najbliższym zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem, tj. w lipcu bieżącego roku".

Zarząd Wiosny potwierdził w uchwale, że "nie będzie wyciągać konsekwencji w stosunku do sygnalistów - osób, które w ostatnich miesiącach informowały media o nieprawidłowościach w Stowarzyszeniu".

Stowarzyszenie Wiosna w Krakowie działa od 18 lat. Najbardziej znane jest z powodu programu "Szlachetna Paczka" - ogólnopolski projekt społeczny, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. 

Założycielem i wieloletnim prezesem stowarzyszenia był ksiądz Jacek Stryczek. Duchowny we wrześniu zrezygnował z pełnionej funkcji po publikacji przez Onet artykułów, w których osoby związane z Wiosną mówią o mobbingu w stowarzyszeniu. Sprawę bada prokuratura.

Więcej o: