Greta Thunberg wsparła 13-letnią Ingę, która strajkuje ws. klimatu. "Jest prawdziwą bohaterką"

Greta Thunberg wsparła 13-letnią Ingę, która w piątek rozpoczęła wakacyjny strajk klimatyczny przed polskim parlamentem. "To jest Inga Zasowska. Jest prawdziwą bohaterką, broni przyszłości nas wszystkich. Spotkała się przez to z niewyobrażalną falą hejtu" - napisała nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla Szwedka, która od początku była dla Ingi inspiracją.
Zobacz wideo

16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji wsparła 13-letnią Ingę, która w piątek 21 czerwca rozpoczęła przed polskim Sejmem wakacyjny strajk klimatyczny. Nastolatka chce przychodzić przed parlament w każdy piątek do końca lipca, chcąc zwrócić uwagę na problem kryzysu klimatycznego. Jej decyzja spotkała się z krytycznymi głosami ze strony prawicy.

Czytaj też: Hejt prawicy na protest klimatyczny 13-latki. To pokazuje problem naszej debaty ws. klimatu [ANALIZA]

Greta Thunberg wspiera 13-letnią Ingę. "Jest prawdziwą bohaterką"

13-letnia Inga od początku nie kryła, że to Thunberg zainspirowała ją do rozpoczęcia strajku. W 2018 roku Szwedka zapoczątkowała szkolny strajk, który wkrótce przerodził się w falę protestów i międzynarodowy ruch w obronie klimatu. 15 marca w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym wzięło udział 15,5 miliona uczniów z 98 państw. Teraz Thunberg zamieściła na Twitterze wpis, w którym solidaryzuje się z nastolatką z Polski.

To jest Inga Zasowska, ma 13 lat. Rozpoczęła szkolny strajk klimatyczny przed polskim parlamentem. Jest prawdziwą bohaterką, broni przyszłości nas wszystkich. Spotkała się przez to z niewyobrażalną falą hejtu. Proszę, dajcie jej - i wszystkim innym w podobnej sytuacji - pełne wsparcie

- napisała, dołączając do wpisu zdjęcie protestującej Ingi.

Wpis Thunberg został udostępniony i "podany dalej" już kilkadziesiąt tysięcy razy. Komentujący z całego świata przesyłają Indze wyrazy wsparcia. Niektórzy zamieszczają też zdjęcia, na których widać, jak sami protestują w obronie klimatu. "Ona jest bohaterką tak jak ty", "Dziękuję w imieniu moich dzieci, jesteś bardzo dzielna", "Nie rozumiem tego hejtu, dlaczego? Trzymaj się!", "To nasza przyszłość, o którą walczymy!", "Inga, masz wsparcie z całego świata. Weź ze sobą przyjaciół i wolontariuszy, żeby ci towarzyszyli. Nie bądź sama, nie daj się zranić" - czytamy w komentarzach.

Greta Thunberg. 16-latka, która rozpoczęła międzynarodowe protesty

16-letnia Greta Thunberg to znana na całym świecie aktywistka, która została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla (jej kandydaturę zgłosili politycy ze Szwecji i Norwegii). Historia protestu Thunberg zaczęła się 20 sierpnia 2018 roku. To wtedy nastolatka zamiast do szkoły udała się przed budynek parlamentu w Szwecji, protestując przeciwko zbyt małym działaniom polityków na rzecz ochrony środowiska. Od sierpnia co piątek przychodzi przed szwedzki parlament, a z miesiąca na miesiąc dołączało do niej też coraz więcej nastolatków. W ostatnim czasie opiniotwórczy tygodnik "Time" umieścił ją na okładce. Wcześniej otrzymała też tytuł Kobiety Roku 2019 w Szwecji przyznawany przez czasopisma "In Expressen" i "Aftonbladet". W kwietniu tego roku 16-latka została zaproszona do Strasburga, gdzie obserwowała obrady Parlamentu europejskiego ws. klimat. Wygłosiła tam też przemówienie.

Więcej o:
Komentarze (480)
Greta Thunberg wsparła 13-letnią Ingę, która strajkuje ws. klimatu. "Jest prawdziwą bohaterką"
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 53 razy 23

  Szwedka ma trzynaście lat , a mówi po angielsku na poziomie nigdy nieosiągalnym dla Szydło czy Jakiego. Szydło na Komisarz ds. Edukacji!

 • obeznany

  Oceniono 46 razy 16

  W kraju katloskich Januszy taki strajk 13-latki to rzeczywiście bohaterstwo.
  Jakby mogli, tob y ją ukamieniowali.

 • montechristo19702014

  Oceniono 26 razy 14

  Człowiek chciałby wszystko zaorać ... ale to nasza prawdziwa matka Ziemia jest naszym gospodarzem ... a my gośćmi ...

 • notremak

  Oceniono 53 razy 11

  13-latka Inga ma więcej rozumu niż wszystkie pissdzielce razem wzięte!
  A to dlatego, że m y ś l i, natomiast pissie nie mają czym myśleć, bo nie mają mózgów..

 • maras63

  Oceniono 17 razy 7

  Jak kupowano format to nie można było wynegocjować, żeby chociaż kitki były inne? :-)

 • komentator.81

  Oceniono 24 razy 6

  Rozumiem , że NAWIEDZENI rodzice tego skrzyqdzonego dziecka:

  Jeżdżą tylko rowerami (nieeleltrycznymi bo te są w Europie głównie na WĘGIEL).

  - Nie latają samolotami

  - w zimie siedzą w nieogrzewanym domu żeby ograniczać emisję CO2

  - nie korzystają z samochodu

  A zaraz się okaże , że Inga przykeżdza na protest 3 litrowym dieslem z mamą :))

 • tomcio55

  Oceniono 18 razy 6

  Ona dalej strajkuje? Nikt jej nie wytłumaczył że to co robi to pikieta a nie strajk?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX