Niemowlę z Olecka - zgwałcone i zamordowane. Do rodziców wróciło z rodziny zastępczej, w sądzie kontrola

Rodzice 9-miesięcznej dziewczynki, którą znaleziono martwą, usłyszeli m.in. zarzut zabójstwa. Jak się okazuje, dziecko było im wcześniej odebrane, a po kilku miesiącach w rodzinie zastępczej trafiło ponownie do rodziców. W sądzie w związku ze sprawą zarządzono kontrolę, by ustalić, czy nie było uchybień.
Zobacz wideo

Pojawiają się nowe informacje na temat zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Rodzice dziecka - 36-letnia Anna W. i jej partner Grzegorz W. - usłyszeli zarzut znęcania się nad niemowlęciem, zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a także wykorzystania seksualnego. 9-miesięczne dziecko było uderzone narzędziem m.in. w głowę i szyję, miało uszkodzone serce. Podejrzani mieli znęcać się nad dziewczynką od kwietnia do czerwca tego roku.

Obydwoje zostali aresztowani na trzy miesiące, za zarzucane im czyny grozi od 12 do dożywocia - opisywaliśmy na Gazeta.pl. Martwe dziecko znaleziono w ostatni piątek 

9-miesięczna dziewczynka była w rodzinie zastępczej. Potem wróciła do rodziców

Jak się okazuje, problemy w tej rodzinie były znane już innym organom. Sąd Rejonowy w Olecku zdecydował w ubiegłym roku, że od 25 listopada 2018 r. dziewczynka przebywała w zawodowej rodzinie zastępczej, a w 14 marca wróciła do rodziców, którym ograniczono władzę rodzicielską. Od tamtego momentu byli objęci stałym nadzorem kuratora.

Przez ostatnie miesiące kurator odwiedzał rodzinę, składał raporty z wywiadów. W jego relacjach nic nie wskazywało na to, że sytuacja dziecka się pogorszyła, a ostatnia taka wizyta - niezapowiedziana - odbyła się 7 czerwca.

Dlaczego jednak dziecko wróciło do rodziców i jakie były powody odebrania go matce i ojcu? Rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk mówi Gazeta.pl, że nie miało to związku z przemocą wobec dziecka, a "nieodpowiednim zachowaniem się matki".

Nie chce jednak doprecyzowywać, co zadecydowało w tej sprawie. Mówi tylko:

W przypadku ojca dziecka - jego osoba nie była powodem odebrania dziecka. Tak wynika z wywiadów.

Walczuk deklaruje też:

Nic nie wskazywało na to, że coś złego się dzieje. Wręcz przeciwnie, z tych wywiadów wynikało, że wszystko szło w dobrym kierunku, że rodzina się naprostowała, dziecko było zadbane. Nie było mowy o przemocy

Zabójstwo 9-miesięcznej dziewczynki. Będzie kontrola w sądzie

Sprawa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka nie pozostała też bez echa w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, prezes sądu objął ją nadzorem.

Sprawa została objęta nadzorem prezesa, będzie lustracja. Sprawdzimy, czy nie było uchybień i zaniedbań. Będzie wewnętrzna lustracja, która obejmie m.in. kuratorów. Wizytator ds. rodzinnych zajmie się sprawą i oceni te wszystkie decyzje

- mówi sędzia Walczuk.

Więcej o:
Komentarze (186)
Olecko. Zgwałcone i zamordowane niemowlę. Jest kontrola w sądzie - dziecko wróciło do rodziców z rodziny zastępczej
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 72 razy 70

  oko.press/rodzina-swieta-nawet-bije-rzad-chce-karami-zmusic-gminy-do-szybkiego-zwracania-dzieci-biologicznym-rodzicom/

  "Prawica wykreowała obraz polskich dzieci odbieranych rodzicom z powodu biedy. >>Nie ma zgody na dalsze niszczenie rodziny. Rodzina od zawsze była sercem Polski<< – mówił Patryk Jaki w 2016 roku. To fikcja służąca politycznym celom. Rzeczywiste statystyki pokazują, że problem odbierania ze względu na biedę rodziny praktycznie nie istnieje. Ogromna większość dzieci jest natomiast odbierana rodzicom z powodu choroby alkoholowej rodziców (52 proc. przypadków), poważnych zaniedbań (39 proc.) oraz przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej (35 proc.).

  Rządowi to nie przeszkadza. Chce, by najwięcej dzieci jak najszybciej wróciło do biologicznych rodzin, bez względu na to, co się w tych rodzinach dzieje. Dlatego nowelizowana ustawa o wspieraniu rodziny zakłada finansowe kary dla gmin, które nie oddają czym prędzej dzieci biologicznym rodzicom. Co się stanie z tymi dziećmi? Raczej się nie dowiemy, bo państwo polskie nie monitoruje i nie ma zamiaru monitorować ich dalszych losów, choć badania pokazują, że prawdopodobnie znów padną one ofiarą przemocy lub ciężkich zaniedbań."

  ---

  Tak dla przypomnienia, żeby któremuś z szanownych wyborców PiS, piszących na forum gazeta.pl nie przyszło z głupia frant atakować "nadzwyczajnej kasty" bez odniesienia się do postulatów popieranej przez siebie formacji.

 • dornjuan

  Oceniono 58 razy 54

  Zobacz Europo, jak można pięknie żyć. Zobacz Europo, jak można wspaniale się rozwijać. Chcemy, Europo, żebyś te dobre wzorce czerpała od nas, jak my czerpiemy od Ciebie. Jesteśmy Polakami. Kochamy naszą Ojczyznę. ...była premier z PIS Beata Szydło.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 52 razy 46

  Rodzice byli hetero?!! To niemożliwe, przecież fundacje od furgonetek nienawiści twierdzą, że rodzina heteroseksualna to najwyższa wartość, a inne konfiguracje gwałcą dzieci!!!

 • magor26

  Oceniono 37 razy 37

  każda wizyta kuratora powinna być niezapowiedziana

 • hipo krater

  Oceniono 38 razy 36

  Jak to Nic nie wskazywało?! Skoro zabrano wczesniej dziecko do rodziny zastępczej, to znaczy ,że było tam źle w tej godzinie. Czemu oddano im dziecko? Co się zmieniło w ich zachowaniu? Wymieniono im głowy lub procesory? Czy po prostu polityka tego rządu na sądy, ze dzieci powinny byc z rodzicami, bo maja do nich prawa i mogą je.po prostu lać, byle robili to z własciwą estymą, ktora tak wzrusza naszego kochanego Rzecznika Praw Rodziców?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 37 razy 33

  Jakby sąd spróbował nie oddać dzieci rodzicom, to byłaby afera jak z Norwegii, albo Niemiec. Codziennie Zero zapluwałby się na konferencjach prasowych i przekonywał o konieczności wyrzucenia "komunistycznych sędziów."

 • faustxyz

  Oceniono 28 razy 26

  Jprdl to też prawacki kaczy bełkot - biologiczna rodzinka zawsze the best, ciągłe napier...e że lewactwo chce zabierać dzieci a wystarczy rodzinie pomóc ble ble, no i w Kremówkowie nie ma przemocy w rodzinie. Jak się ma light męka Jezusa do potworności które spotkało to dzieciątko? Ofiara prawackiej ideologii.

 • gandalph

  Oceniono 28 razy 26

  Aha, to są te "tradycyjne wartości rodzinne", których tak usilnie broni KK i polscy konserwatyści?

 • sabriel

  Oceniono 23 razy 23

  Są kraje, w których dzieci się zabiera od rodziców, którzy nie potrafią się nimi należycie zajmować.
  W Polsce dalej pokutuje przekonanie, że lepsza byle jaka matka od żadnej. Ile jeszcze takich tragedii potrzeba? W cudowne zmiany beznadziejnych rodziców, nie wierzę. Skoro dzieci były już zabierane do rodziny zastępczej to znaczy, że biologiczni rodzice są patologiczni i nie powinni zajmować się dziećmi. Kto im te dziecko oddał i dlaczego? Kto za to teraz odpowie oprócz zdegenerowanych rodziców?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX