Usłyszał zarzut za okrzyk "precz z polskim faszyzmem". "Sprawa jest idiotyczna"

Tomasz Grabowski podczas polsko-ukraińskiego happeningu w Przemyślu sprzeciwił się próbie jego zakłócenia. Zakrzyknął "precz z polskim faszyzmem". Za te słowa zatrzymała go policja. Mężczyzna usłyszał zarzut publicznego znieważania Narodu lub Rzeczpospolitej Polskiej.
Zobacz wideo

Sobotnie, legalne spotkanie na rynku w Przemyślu mające wspierać dialog polsko-ukraiński próbowała zakłócić, a nawet przerwać grupka osób. Puszczali oni głośną muzykę, sprzeciwiali się słownie happeningowi, przygotowali również transparenty m.in. "Wołyń 43 Pamiętamy".

Temu zachowaniu sprzeciwił się jeden z uczestników polsko-ukraińskiego spotkania. Tomasz Grabowski zaczął skandować słowa "precz z polskim faszyzmem". 

Policja zatrzymała mężczyznę za słowa "precz z polskim faszyzmem"

Na miejscu pojawiła się policja, jednak nie zainterweniowała na próby zakłócenia happeningu, ale zatrzymała Tomasza Grabowskiego, który potwierdził funkcjonariuszom użycie tych słów, a także powtórzył je przy nich. Został za to zaaresztowany. Cała sytuacja została zarejestrowana na nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Mężczyzna usłyszał zarzut znieważania narodu polskiego na podstawie art. 133 Kodeksu Karnego. Policja przekazała sprawę prokuraturze, która zdecyduje, czy trafi ona do sądu. - (...) moje działanie to nie był akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nasze legalne spotkanie było aktywnie atakowane (...). Jedyne, co zrobiłem, to im odpowiadałem, skandując "Precz z polskim faszyzmem". (...) Akcja policji była natychmiastowa - komentował wydarzenie po wyjściu z posterunku policji.

Neumann: Sprawa jest idiotyczna

- Sprawa jest idiotyczna. Angażowanie w nią państwa w taki sposób jest tylko i wyłącznie daniem sygnału dla tych grup, że mogą się czuć w Polsce bezkarni i będzie ich cały czas państwo chroniło - skomentował poseł PO Sławomir Neumannw rozmowie z TVN 24.

- Żadna osoba i żaden naród nie powinien być obrażany, nikt nie powinien być wyzywany od faszystów - skontrował Patryk Jaki.

Obywatele RP solidarni z zatrzymanym

Tymczasem w niedzielę pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji pojawili się Obywatele RP z napisami "Precz z polskim faszyzmem". W ten sposób wyrazili solidarność z Tomaszem Grabowskim.

Więcej o:
Komentarze (362)
Usłyszał zarzut za okrzyk "precz z polskim faszyzmem". "Sprawa jest idiotyczna"
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 96 razy 78

  Cygański dresiol kolejny raz pokazuje, ze dla niego język polski to język obcy. O kulsonach szkoda gadać - jeden umie składać literki, ale tylko do momentu, gdy mu się w głowie nie zacznie kręcić, drugi krzyżyki stawiać.
  Zdanie "precz z polskim faszyzmem" w żaden sposób nie określa Polaków jako faszystów, a jedynie zawiera informacje, że takie zjawisko ma miejsce w Polsce, co jest faktem.
  "Nikt nie powinien być wyzywany od faszystów." - ale od "komuchów", "kanalii", "zdradzieckich mord", "UBywateli" już można?

 • ggchmiel

  Oceniono 76 razy 64

  Akurat Jaki w temacie faszyzmu polskiego może robić za eksperta. Jak każdy członek rządu.

 • an-te

  Oceniono 62 razy 58

  To polskiego faszysty nie wolno nazywać polskim faszystą? A jakim? Somalijskim? El Escobarskim?

 • olekkuszeta

  Oceniono 58 razy 56

  Precz z polskim faszyzmem! Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!Precz z polskim faszyzmem!

 • stachkaz47

  Oceniono 66 razy 54

  PRECZ Z POLSKIMI FASZYSTAMI
  Wszechpolacy, ONRy i inne NARODOWCE powinni być zdelegalizowani.
  A oni igry pod Jasną GÓRĄ sobie odczyniają. Razem z politykami i KLEREM.

 • grubymisiek1

  Oceniono 52 razy 48

  Faszyści, panie Jaki bez względu na narodowość zasługują na potępienie i trzeba im się sprzeciwiać.

 • krynolinka

  Oceniono 52 razy 44

  Nacjonalizm jest ok, powiedział pan Jaki parkując niemiecką furę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX