Fala upałów w Europie. Zewsząd płyną ostrzeżenia. "Mogą paść rekordy czerwca"

40 stopni Celsjusza - o tym mówiło się dotychczas. Teraz synoptycy mówią: może być jeszcze cieplej. Nad Europę nadciąga fala groźnych upałów.
Zobacz wideo

Paryż: 39 st. C w piątek, Berlin: 37 st. C w środę - synoptyk telewizji CNN Derek Van Dam na efektownych grafikach ostrzegał przed falą upałów w Europie zachodniej i centralnej. Gorące powietrze napłynie do nas znad Afryki. Nawet południowa Anglia - donoszą tamtejsze media - musi się spodziewać w tym tygodniu temperatur do 34 st. C.

We Francji i Niemczech mogą paść narodowe rekordy czerwca - podbija stawkę synoptyk BBC Matt Taylor. Obecnie wynoszą one 41,5 st. C dla Francji i 38,5 st. C dla Niemiec. 

Tomasz Schafernaker z tej samej stacji podaje z kolei, że nad Europą rozszaleją się groźne burze. - Ich siła będzie OGROMNA - ostrzega na Twitterze. 

Ostrzeżenia wydały niemieckie służby meteo. Francja też się szykuje na uderzenie gorąca. Jak pisze "The Guardian", w stolicy baseny będą czynne do nocy, zamykane zazwyczaj na noc parki mają pozostać otwarte 24 godziny na dobę, a w urzędach przygotowano specjalne "chłodne pokoje", które będą dostępne w ciągu dnia. Dziennikarze przypominają: Francja pamięta falę upałów z 2003 roku, kiedy ofiar były tysiące, a w kostnicach Paryża zabrakło miejsca dla zmarłych. Miasto zadba też o bezdomnych, m.in. rozdając im wodę i umożliwiając darmową kąpiel. 

IMGW - prognoza zagrożeń

Jak pisaliśmy w sobotę na Gazeta.pl, gorąco (prawdopodobnie do ok. 36 st. C) dotrze też w połowie tygodnia do Polski. Nasz Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej udostępnił w niedzielę orientacyjną prognozę zagrożeń. 

IMGW póki co podaje, że najgorzej będzie w środę i czwartek na południu i południowym-zachodzie Polski. Póki co w środę największy upał prognozowany jest na Dolnym Śląsku i w woj. opolskim, nieco mniejszy - w woj. lubuskim i śląskim. W czwartek Dolny Śląsk i Opolszczyzna nadal pozostaną w centrum upału, ale gorących województw będzie więcej. Lubuskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Małopolska i Podkarpacie muszą się spodziewać uderzenia gorąca. Uwaga! Temperatury powyżej 30 st. C mogą być groźne dla zdrowia. Nie należy eksponować się na słońce. Trzeba pić dużo wody. Warto śledzić komunikaty pogodowe.

O nowych prognozach będziemy na Gazeta.pl informować na bieżąco.

Więcej o: