Hejt na strajk 13-letniej Ingi. "Dorośli faceci wyżywają się na dziecku", "Na Boga, co wy robicie?"

13-letnia Inga zaczęła w piątek w Warszawie strajk klimatyczny. Choć zdawałoby się, że obrona planety w czasie kryzysu klimatycznego zasługuje wyłącznie na doping, dziewczyna nie uniknęła hejtu. Ze ust znanych osób - polityków i publicystów - popłynęły drwiny. Protest prześmiewczo zrelacjonowała TVP Info. Takie stawianie sprawy spotkało się z krytyką.
Zobacz wideo

W piątek 13-letnia Inga Zasowska usiadła przed budynkiem Sejmu. To początek jej Wakacyjnego Strajku Klimatycznego, w ramach którego dziewczyna chce przekonywać posłów, by kładli większy nacisk na ochronę klimatu. Jej strajk zbiegł się z decyzją Mateusza Morawieckiego, by Polska - wraz z Czechami, Węgrami i Estonią - zablokowała na unijnym szczycie zablokowała porozumienie o neutralności klimatycznej do 2050 r.

Inga wzorem Grety Thunberg

Wakacyjny strajk Ingi polega na tym, że 13-latka co piątek, przez cały lipiec, będzie przychodziła przed siedzibę Sejmu. Dziewczyna przyznaje, że zainspirowała ją Greta Thunberg, 16-latka ze Szwecji, która zapoczątkowała ogólnoświatowe szkolne strajki klimatyczne. 15 marca w 98 państwach udział w takim strajku wzięło 1,5 mln uczniów. 

Protest Ingi spotkał w dużej mierze z pozytywnymi reakcjami. Jednak część komentujących zareagowała drwiną, a inni przypuścili atak na matkę dziewczyny. Są wśród nich znane nazwiska.

Poseł drwi z dziewczynki, publicysta o "strajku piwnym"

Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia Jarosława Gowina i rzecznik tej partii, zamieścił na Twitterze fragment wywiadu z Ingą, opublikowany przez TVP Info (oryginalny materiał jest autorstwa grupy Video-KOD). Na wyciętym fragmencie słyszymy zestresowaną dziewczynę, która tłumaczy, co ją zmotywowało do strajkowania. Poseł Bortniczuk skomentował: "Trudno o tej dziewczynce powiedzieć: 'rezolutna'. Równie trudno uwierzyć, że to jej własna inicjatywa". Pod wpisem polityka pojawiło się wiele komentarzy, w dużej mierze krytycznych. "Co w tym, co ta dziewczyna mówi, jest głupiego? Pan ma czworo dzieci. Trudno mi uwierzyć, że ten tweet wyszedł spod ręki ojca czwórki" - czytamy w jednym z nich.

Na samym portalu tvp.info z kolei spisano z tego samego nagrania jej wypowiedź, eksponując zająknięcia dziecka (spisując takie wypowiedzi, zazwyczaj "wygładza się" je w czasie redakcji). W tekście czytamy: "- No… tutaj strajkuję z powodu tego, że… jest zmiana klimatu no i większość polityków nic... sobie z tego nie robi – mówi dziewczynka". Na transkrypcję wypowiedzi zwrócił uwagę m.in. trójmiejski reporter Radia Zet Maciej Bąk. "Czy TVP w swoich tekstach będzie teraz zawsze spisywać wszystkie zająknięcia i zawieszenia głosu w wypowiedziach? Czy tylko wtedy kiedy chcą wystawić kogoś na lincz, tak jak 13-letnią dziewczynkę?" - napisał dziennikarz. 

Bortniczuk napisał, że "nie wierzy", by strajk 13-latki był jej "własną inicjatywą". Nie wierzy w to też najwyraźniej  Dariusz Matecki, szczeciński radny Solidarnej Polski. Radny tropi rzekome polityczne powiązania mamy Ingi. "Gdyby ktoś się zastanawiał, kim jest matka 13-letniej dziewczynki, która 'SPONTANICZNIE' protestuje pod Sejmem przeciwko zmianom klimatu. Niespełniona politycznie kobieta, od 3,5 roku uczestnicząca w protestach, teraz do politycznej walki wykorzystuje nieletnią!" - pisze Matecki.

O strajku Ingi napisał też portal wpolityce.pl. Materiał pt. "Internauci komentują 'protest klimatyczny' Ingi. Nie hejtują, a współczują: Szkoda dziecka. Jest narażona na wielką presję" to zbiór twitterowych wpisów mniej lub bardziej znanych prawicowych komentatorów, którzy albo przekonują, ze dziewczyną stoi Soros, albo, podobnie jak Matecki, atakują matkę dziewczyny, która rzekomo zmusiła 13-latkę do podjęcia inicjatywy.

Publicysta Stanisław Janecki zestawił zdjęcie Ingi ze zdjęciem mężczyzn zbierających na piwo. Podpis: "wakacyjny strajk piwny".

To z kolei wpis Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: "Nudne i powtarzalne: 14-letnia Marysia z Gorzowa pouczająca PDT (premiera Donalda Tuska - red.) w kwestii patriotyzmu, teraz 13-letnia Inga pouczająca PMM (premiera Mateusza Morawieckiego - red.) w kwestiach klimatu. Obie oczywiście niezwykle kompetentne. Tylko tych biednych dzieci szkoda".

"Na Boga, co wy robicie?"

Oburzający hejt na 13-latkę skomentował m.in. Marek Józefiak z Greenpeace'u. "Patrząc na zbiorowy, męski lament w odpowiedzi na strajk klimatyczny 13-letniej Ingi, utwierdzam się w przekonaniu, że mamy w Polsce problem. Ten problem tkwi w nas, mężczyznach. Co powoduje, że dorośli faceci wyżywają się na bezbronnym dziecku?" - napisał. 

"Nie ma nic bardziej żenującego niż dorośli faceci, którzy nabijają się z 13-latki, mającej więcej odwagi niż oni" - pisze z kolei Jan Mencwel, aktywista miejski, szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

"Poseł J. Gowina śmieje się, że 13-latka protestująca przed Sejmem nie wygląda na rezolutną. Jego fani: "biedne dziecko", "nie umie składać zdań", "kurator powinien odwiedzić jej rodziców". Na Boga, co wy robicie?" - oburza się Janusz Schwertner z Onetu.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz, od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o: