Szczyt powrotów z długiego wakacyjnego weekendu: dwa groźne wypadki na A2 i S8. Są ranni

Rano w niedzielę doszło do dwóch groźnych wypadków. W okolicy Baranowa w województwie mazowieckim samochód osobowy zderzył się z samochodem dostawczym. Pięć osób zostało rannych. Także na Mazowszu, ale na S8 w Niegowie doszło do zderzenia osobówki z ciężarówką i pożaru pojazdów. W tym wypadku ucierpiały dwie osoby.
Zobacz wideo

Szczyt powrotów z długiego wakacyjnego weekendu na dobre się jeszcze nie rozpoczął, a już doszło do dwóch groźnych wypadków. W sobotę na Mazowszu kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze A2 na odcinku Warszawa-Łódź. W okolicy Baranowa samochód osobowy zderzył się z samochodem dostawczym. Pięć osób zostało rannych, jeden pas jezdni w kierunku Poznania jest zablokowany.

Do kolejnego wypadku doszło w miejscowości Niegów. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zablokowana jest trasa S8 w kierunku Białegostoku. Na odcinku S8 Warszawa - Wyszków doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym i pożaru pojazdów. Dwie osoby zostały ranne.

Ekspertka: Przed wyjazdem nie przejadać się i wyruszać wypoczętym

Psycholog transportu doktor Ewa Odachowska przypomina, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo na drodze jest stan kierowcy. Ekspert radzi, aby przed wyjazdem nie przejadać się i wyruszać wypoczętym. Warto też zwracać uwagę, czy organizm szybko podczas trasy się nie męczy. Wtedy warto zatrzymać się, przewietrzyć, a nawet zdrzemnąć się na postoju.

Odachowska podkreśla, że kierowcy, którzy chcą uniknąć podróży w najcieplejsze godziny, powinni jednak unikać jazdy późną nocą. Wtedy istnieje większe ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Lepszym wyborem jest wyruszenie w trasę wczesnym rankiem - dodaje ekspertka.

83 wypadki i siedem ofiar wciągu 24 godzin

83 wypadki i siedem ofiar śmiertelnych - taki jest bilans minionej doby na polskich drogach.

- Tylko wczoraj rannych w wypadkach drogowych zostało blisko sto osób - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. Od zakończenia roku szkolnego, czyli od 19 czerwca, na polskich drogach doszło do 354 wypadków. Zginęło 28 osób a 428 osób zostało rannych.

Najważniejsze zalecenia funkcjonariuszy to przestrzeganie zasad ruchu drogowego, dopasowanie prędkości samochodu do panujących warunków i bezwzględny zakaz wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu. Przed wyjazdem warto też sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Do września policja prowadzi akcję na drogach "Bezpieczne wakacje 2019". Należy się liczyć z częstszymi kontrolami, szczególnie w czasie zmian turnusów wypoczynkowych czy powrotów z tak zwanych długich weekendów.

Więcej o: